6.6 C
Prague
Sobota, 19 dubna, 2025
novinky
More

    Mohlo by Vás zajímat

    Návrat na EURO. Na co se nazapomene?

    Mistrovství Evropy 2016 ve fotbale je definitivně za námi. Vítězem se stalo Portugalsko, které si podle mnohých hlasů titul za svou nepohlednou hru a kopu štěstí titul nezasloužilo. Ať je to tak nebo jinak, zlaté medaile již Ronaldovi a spol. z krku nikdo nevezme. Pojďme se nyní oprostit od výsledků a nahládněme na uplynulý šampionát trochu jinou optikou a společně si připomeňme několik zajímavých událostí. Co zůstane v paměti těch, kteří šampionát sledovali?


    Vzpoura trpaslíků

    Že se evropský fotbal nesmírně vyrovnává, slyšíme neustále. Uplynulé EURO přineslo důkaz. Kdo by to byl řekl, že Wales, pro něhož byla již samotná účast na vrcholné akci obrovským úspěchem, dojde až do semifinále? A co teprve Island, země se zhruba 330 tisíci obyvateli, která si sice zahrála „pouze“ čtvrtfinále, ale v prvním kole pavouka smetla z cesty favorizovanou Anglii. Zapomenout nesmíme ani na Maďary, no name mužstvo, jenž ovšem dokázalo ovládnout základní skupinu.

    Gábor Király

    U Maďarska ještě chvíli zůstaneme. Pozornému divákovi totiž nemohla uniknout osoba brankáře Királyho, který ve svých 40 letech stanovil nový rekord. Stal se totiž nejstarším hráčem, co kdy na EURU nastoupil. Bývalý gólman Fulhamu či Leverkusenu upoutal také svými typickými šedivými tepláky, se kterým je spjatý prakticky od začátku své kariéry a na žádném utkání se svým netradičním úborem nechybí.

    Shaqiriho nůžky

    Osmifinále Švýcarsko vs. Polsko. Po poločase vedou 1:0 Poláci, Švýcaři do toho po pauze šlápnou, ovšem ne a ne si poradit s dobrou obranou soupeře. Tak to na sebe vezme v 82. minutě Xherdan Shaqiri, který se do odraženého míče opře nůžkami a pošle jej nechytatelně k tyči. Z opakovaných záběrů je jasné, že nešlo o žádnou „haluz“, Shaqiri přesně věděl, tak chce balón uklidit. Jeho trefa se stala ozdobou všech gólů EURA.

    Ostrovní fanoušci

    Když se mužstvu nedaří, ne vždy stojí jeho fanoušci za ním i v těžkých časech. To u ostrovních zemí ovšem odjakživa neplatí. Ať se děje, co se děje, fanoušci Irska, Severního Irska či Walesu tvoří jednotnou sílu, která své miláčky podporuje seč hlasivky stačí. Zejména Irové a Severní Irové zanechali na šampionátu velkou stopu. Tak například svým popěvkem na ulici uspávali malé dítě, opravili automobil. A popěvek severoirských fans „Will Griggss on fire, your defense is terrifed!“ se stal velkým hitem.

    Nový systém určil mistra


    Ještě se přece jenom na chvíli vrátíme k evropským šampionům. Na ME letos poprvé startovalo 24 mužstev namísto tradičních 16. A tak z každé skupiny postupovaly nejen dva první týmy, ale ve čtyřech případech také mužstva na 3. příčkách. A to byl právě případ Portugalců, kterým k postupu ze skupiny stačily tři remízy. Při tradičním formátu by se tak budoucí vítězové balili již po úvodní fázi turnaje.

    Ronaldovo zranění

    Moc si Cristiano Ronaldo přál dosáhnout s Portugalskem na první velkou trofej a ve finále proti domácím Francouzům měl být hlavní zbraní. Jenže zápas pro něj po nešikovném zákroku Payeta skončil již ve 25. minutě. Světem internetu koluje fotka, kterak sedí Ronaldo na place v slzách a na oční víčko mu přistává můra, kterých lítalo na Stade de France opravdu požehnaně. Ronaldo ovšem nezůstal v klidu ani na lavičce. Divoce gestikuloval směrem k hráčům a chvíli dokonce suploval roli kouče Santose, když se pohyboval ve vyhrazeném prostoru pro trenéry a udílel pokyny.

    Nechutnosti chuligánů

    Bohužel, ani tentokrát se neobešel šampionát bez extempore. Před zápasem Anglie s Ruskem se do sebe pustily tábory obou mužstev. Na ulicích létaly dlažební kostky, židle, tekla krev. Na několik desítek osob bylo hospitalizováno v nemocnici s vážnými zraněními, jeden z fanoušků Ruska dokonce prodělal infarkt. Ne, ani tentokrát nebylo v ulicích úplně bezpečno.

    Foto: irishspot.co.uk


    Latest Posts

    pr clanky

    Redakce doporučuje