Herní skupina Synot oznámila konec podpory sportu. Sportovní funkcionáři se zprávu dozvěděli ve čtvrtek a především mužům ve vedení českého fotbalu přibyly další vrásky na čele. Mají jen půl roku na dohodnutí se s novým partnerem.
Synot se stal před začátkem loňské sezóny generálním sponzorem nejvyšší fotbalové soutěže a propůjčil jí svůj název. Smlouva znamenala příliv peněz do kasy fotbalové asociace a minimálně na čtyři roky mělo být o rozpočet postaráno.
Jenže zakladateli společnosti Synot Ivu Valentovi se nelíbí nové legislativní změny, které mu přikazují vyšší zdanění výnosů z provozování hazardních her. Následně jeho společnost vyhlásila konec finanční podpory pro český sport, protože v České republice nebude mít tak vysoké zisky a není možné, aby výdělečné společnosti ze zahraničí dotovaly sport v jiné zemi.
Ivo Valenta tímto krokem sleduje jediné – snaží se vyvolat tlak na českou vládu, které si následně budou nejen fotbaloví bossové, ale i nymburští basketbalisté a funkcionáři z České unie sportu stěžovat na nedostatek peněz. Je to tedy promyšlená lobby, která má za cíl obměkčit vládu, aby ještě pozměnila nový zákon do takové podoby, která by Valentově byznysu tolik neublížila.
Je pochopitelné, že Valenta chce zisky maximalizovat. Ostatně, podobně postupuje okolo svého byznysu i jeden z členů vlády. Ovšem jen stěží by Valenta kvůli podporování českého sportu končil v mínusu.
Byl to právě Synot a rodina Valentů, kteří před dvanácti lety rozpoutali největší sportovní korupční aféru u nás a očernili jméno českého fotbalu. Valenta má proto vůči fotbalové asociaci, klubům a především fanouškům dluh, který mohl alespoň částečně smazat. Místo toho ale zvolil postup, který zřejmě definitivně zapíše jeho jméno do fotbalové historie černým písmem.
Spása v Kellnerovi?
Smlouva fotbalové asociace se Synotem vyprší na konci sezóny. Do té doby mají předseda FAČR Miroslav Pelta a jeho pobočníci čas najít nového generálního sponzora. Na internetových diskuzích se uživatelé ihned předháněli ve vtipných návrzích, které zahrnovaly názvy jako třeba Liga Miroslava Pelty. Další přispěvatelé si zavzpomínali a přáli si obnovení názvu Gambrinus liga.
Situace však nevyhnutelně míří k jediné variantě – spolupráci s O2 podnikatele Petra Kellnera. Už před sezónou uzavřel Pelta s O2 Sport smlouvu na televizní práva a nedávno hovořil o tom, že se ligové přenosy budou muset přesunout na placené kanály kompletně. Nikdo ale zřejmě nečekal, že k tomu dojde tak brzo.
Ivo Valenta tak doslova vehnal fotbalovou ligu do Kellnerovy náruče. V západních zemích je zcela běžné, že si divák za sledování ligového fotbalu zaplatí, ovšem v tuzemských podmínkách se nabízí otázka, kolik lidí si placený kanál kvůli české lize pořídí, když i stadiony zejí prázdnotou. Pro přilákání diváků by tak O2 Sport mohl investovat do fotbalu nemalé prostředky a zapříčinit se například i o definitivní zmizení Ligy mistrů z kanálů České televize.
V případě, že by O2 Sport nedokázala diváky a fotbalové fanoušky nalákat, pak by nebylo jisté, jak dlouho by Petra Kellnera bavilo dotovat fotbal vysokými částkami. Možná by však tento krok mohl donutit pohodlné diváky zajít si na stadion a poznat kouzlo fandění přímo na stadionu. A nebo má Miroslav Pelta v rukávu jiný trumf?