6.6 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Preview prvního kola baráže o extraligu – Prodlouží Slavia vítěznou sérii?


  Osmi týmům už skončila sezóna. Ti „šťastnější“ byli vyřazeni v předkole či ve čtvrtfinále, ti méně šťastní se trápili v playout. Až do posledního kola zápasů o umístění museli o záchranu bojovat Pardubice a Litvínov. Východočeši nakonec i díky jednobodovému náskoku extraligu uhájili a do baráže poslali úřadující mistra nejvyšší české hokejové soutěže.

  HC VERVA Litvínov – HC Slavia Praha

  Litvínov se letošní sezónou víceméně protrápil. Před startem tohoto ročníku příšel hned o několik opor, v čele s Pavlem Francouzem, který odešel hrát KHL do Traktoru Čeljabinsk, vítěze kanadského bodování Tipsport Extraligy Martina Ručinského, jenž kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům musel ukončit kariéru, ale také o Jakuba Petružálka. Před startem sezóny se zdálo, že by nové posily mohly tyto ztráty zacelit. V srpnu se totiž hrála základní skupina Ligy Mistru, která Litvínovu vyšla na výbornou. Verva vyhrála skupinu F a jako neporažený celek se utkala o postup do osmifinále s Vídní, kterou nakonec dokázala porazit. Litvínovská cesta za titulem ale záhy skončila. Nejprve sice dokázal na domácím ledě těsně porazit Frolundu, ve Švédsku ale dostal naloženo poměrem 6:0. V základní části Tipsport Extraligy ale zdaleka tak nezářila. Jediné, co se Litvínovu poměrně dařilo, byly nájezdy a oslabení, jinak to šlo s mistrem od desíti k pěti a i přes poměrně vydařenou pasáž na přelomu ledna a února nakonec skončili na předposlední pozici. V předkole pak, i kvůli nepovedenému závěru prvního zápasu s Pardubicemi, kdy obdrželi gól dvě sekundy před koncem, „obhájili“ třinácté místo a o extraligu tak budou muset ještě tvrdě bojovat.

  Slavia se po roce opět podívá do baráže, tentokrát ale z jiné strany – jako jeden z postupujících z nižší soutěže. Pražané minulý rok skončili v základní části beznadějně poslední s 44body a společně s Olomoucí museli obhajovat extraligu proti Chomutovu a Českým Budějovicím. S 19body ale skončili třetí a po 21 letech spadli do WSM Ligy. Tam ale naplnily slova Vladimíra Pittera, který před sezónou tvrdil, že sestavili mužstvo tak, aby atakovalo přední příčky a bez problémů se dostalo do playoff. V prvních měsících se Slavia vyhřívala na první pozici, jenže potom přišla nepovedená utkání a tým spadl až na čtvrté místo, na němž zůstal až do konce základní části. Jenže Pražané si perfektně načasovali formu a do baráže prošli jen po osmi zápasech vyřazovací části. Lví podíl na tom má dozajista brankář Alexandr Hylák, jehož úspěšnost se zastavila na neskutečných 96,86 procentech!

  Co může hrát Slavii do karet: Zranění Viktora Hübla, spolehlivý Hylák, psychika (Slavia vyhrála dvanáct zápasů v řadě).

  Co může hrát Litvínovu do karet: Výkonnostní vzestup (jediná porážka v playout).

  HC Energie Karlovy Vary – HC Dukla Jihlava

  Karlovy Vary pokračovaly i letos v nastaveném trendu a po páté za sebou skončily mezi čtyřmi nejhoršími týmy. Už od začátku bylo znát, že Energie pravděpodobně v nastaveném trendu bude pokračovat, když po dvanácti odehraných kolech vyhrála pouze čtyři zápasy, přičemž jeden dokonce až po prodloužení. Listopad se sice týmu kolem Petera Oremuse vydařil, z osmi zápasů vydoloval třináct bodů a zdálo se, že by Karlovy Vary mohly konečně stoupat tabulkou. S blížícím se koncem základní části ovšem přibývalo proher v klíčových duelech a Energie klesla až na samé dno. Do zápasů o umístění pak šla už jen s teoretickou šancí na záchranu, kterou záhy ztratila a to se podepsalo i na celém jejím působení v playout (6 porážek, jeden bod). Pokud se tedy nic zásadního nestane, tak s největší pravděpodobností spadne do WSM Ligy.

  Jihlava patří už tradičně mezi favority na první příčky, což potvrdila i v letošní sezóně. Po nečekaném výkonnostním poklesu Českých Budějovic poskočila Dukla ke konci základní části na druhé místo, což ji zajistilo schůdnějšího soupeře z předkola. Tím byl nakonec Havířov, který do poslední chvíle usiloval o elitní šestku. S ním si Jihlava poradila po pěti zápasech a očekávalo se, že o místenku v baráži  bude bojovat se Budějovicemi. Po nečekaném kolapsu Kladna se však postavili proti houževnatému Ústí nad Labem, které i přes sympatický výkon v prvních třech utkáních nakonec dokázali porazit 4:1.

  Co může hrát Jihlavě do karet: Touha uspět (Jihlava postoupila do baráže po dlouhých dvanácti letech), Karlovy Vary pod těžkou dekou (6 porážek v playout, celkově 11 porážek v řadě), spolehlivé duo brankářů (16letý Škarek (94,07 %) a 22letý David Honzík (91,84 %)).

  Co může hrát Jihlavě do karet: Zkušenosti z předchozích playout.

   

  29. března – 1. kolo baráže o extraligu

  17:30 HC VERVA Litvínov – HC Slavia Praha

  18:00 HC Energie Karlovy Vary – HC Dukla Jihlava


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje