6.6 C
Prague
Středa, 1 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Čeští brankáři v NHL: Kolik berou? A prosadí se či odejdou na farmu?


  I v sezóně 2017/18 bude řada klubů v hokejové zámořské NHL sázet na české brankáře a stejně tak budou muset naši gólmani bojovat s konkurenty ve svých klubech, aby se udrželi na postu brankářské jedničky, popřípadě alespoň dvojky a nebyli odesláni do farmářského celku. Jednoznačně největší pozornost na sebe poutá pětadvacetiletý Petr Mrázek s platem 4, 15 milionů amerických dolarů ročně a pozicí brankářské jedničky v prestižním celku Detroit Red Wings, kde má ale také skvělé konkurenty v podobě třiatřicetiletého amerického brankáře Jimmyho Howarda, který zraje jako víno a věčného gólmanského čekatele se stabilními výkony Jareda Coreaua. Naopak do sestavy Detroitu se neprosadil Matěj Matějovský, který zářil v české Tipsport extralize v barvách HC Plzeň.

  Petra Mrázka loni „Rudá křídla“ z Detroitu moc nepodržela a prestižní zámořské hokejové magazíny ji často přirovnávaly k sýru zvaném ementál. „Je to těžké, když se nedaří týmu, tak pochopitelně kromě útoku selhává i obrana a nechá vás na holičkách,“ řekl Petr Mrázek, který věří, že bude i nadále brankářskou jedničkou a to i přesto, že ho Detroit po nestabilních výkonech nabídl v rozšiřovacím draftu nováčkovi z Las Vegas, který ale o něj neprojevil zájem. „Po této sezóně mě končí smlouva a vím, že se musím vrátit do své hvězdné formy z ročníku 2015/16, jinak přijdu nejen o místo v Detroitu, ale možná, že i o místo v NHL. Za zásluhy si novou smlouvu v této nejprestižnější soutěži světa prostě nevybojujete,“ řekl exkluzivně Petr Mrázek.

  Samozřejmě, že zatímco Petr Mrázek bude v Detroitu ve svých pětadvaceti letech bojovat o novou, možná ještě lepší smlouvu, na farmách zámořských celků jsou gólmani, kteří čekají na příležitost, kterou by mohli dostat v nějakém celku NHL. Jednadvacetiletý Vítek Vaněček byl v uplynulém ročníku jedničku na farmě Washingtonu Capitals, která sídlí v Hershey. Zachytal zde dle skautů výborně, ale dostat se do prvního celku Capitals to bude mít velmi obtížné, vždyť i takový vynikající evropský a německý pětadvacetiletý gólman, jakým je Grubauer má problémy dostat se do branky v pozici jedničky, kterou drží osmadvacetiletý Kanaďan Braden Holtby.

  Dalším čekatelem na místo v NHL je teprve dvacetiletý Daniel Vladař. Jeho pozice je obtížná, jelikož ve svém mladém věku dostal v minulé sezóně jen osm příležitostí v záložním celku Bostonských medvědů v prestižním farmářském celku v Providence. Nicméně svých osm zápasů odchytal na jedničku. Boston Bruins má ale nasmlouvané skutečně skvělé gólmany, jak z Evropy , tak i z Kanady, třicetiletý Tuuka Rask či o rok starší Anton Chudobin chyby dělají málokdy, stejně jako třiadvacetiletý Kanaďan Malcolm Subban. Šance pro mladého gólmana Vladaře. Když dostane šanci, musí se jí chopit hned napoprvé!


  I někteří naši čekatelé na farmách si ale okusili, alespoň na několik minut, jaké je to stát v brance slavné NHL, pětadvacetiletý David Ditrich naskočil na dvacet minut v duelu svého Calgary Flames proti San José a z deseti střel jen jednou kapituloval. Má těžkou úlohu, jelikož trenér Calgary Glen Gulutzan je kanadský patriot a má rád v brance „svých plamenů“ kanadské gólmany. To poznal v minulé sezóně i David Ditrich, který si na farmě v AHL jinak vedl více než dobře. A tak asi větší šance dostat se do prvního týmu NHL bude mít třiadvacetiletý Marek Langhamer, který sice minulou sezónu pendloval ve farmářských ligách AHL a ECHL, ale je kmenovým gólmanem Arizony Coyotes, která má tradičně se stabilitou brankářů. Mohl by být alternativou ke kanadským gólmanům, loni si také odbyl alespoň na pár minut premiéru a letos by se tedy mohl konečně chytit u Coyotů ve stabilní sestavě.

  Velkou neznámou pro letošní sezónu budou výkony třicetiletého Ondřeje Pavelce, který pobírá v New York Rangers 1,3 milionu amerických dolarů. V minulé sezóně se potýkal s mnoha peripetiemi, vyzkoušel si i jaké je to na farmě, ale letos zažívá restart kariéry a bývalému reprezentačnímu brankáři držíme palce, přestože to bude mít v konkurenci pětatřicetiletého švédského brankáře Henrika Lundqvista, stálice New York Rangers a Východoevropana Alexandra Georgijeva, který pro novou sezónu nahradil zkušeného finského gólmana Anti Raantu.

  A kdo by mohl být českou gólmanskou štikou v zámořské NHL? Bezesporu písecký rodák, devětadvacetiletý Michal Neuvirth, hájící branku Philadelphie Flyers. Loni měl u Letců Michal konkurenci v devětadvacetileté Kanaďanovi Steve Masonovi, letos borci z jižní Ameriky získali jednatřicetiletého brankáře Briana Elliota z Calgary, Kanaďana a typického představitele typické zámořské brankářské školy. „Cítím k Brianu Elliotovi respekt, ale o místo jedničky se musím poprat,“ sdělil Michal Neuvirth a dodává: „Chtěl bych zažít lepší sezónu, než byla ta minulá. Loni mě dost dostal dolů Světový pohár, letos musím začít lépe, psychika je v NHL nesmírně důležitá.“

  [ssba]


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje