6.6 C
Prague
Středa, 1 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Fanoušci zachránili seniorský hokej v Martině, do ochozů jich na třetí ligu přišlo dva a půl tisíce

  Hokejový klub v Martině zkrachoval, hráči hledají angažmá a chtějí nevyplacené výplaty! Fanoušci mu přesto zůstali věrní a přišli na jeho zápas 2. ligy Slovenské republiky v počtu dva a půl tisíce diváků! To, že na zápas třetí nejvyšší hokejové soutěže v nějaké evropské zemi přišlo tolik diváků se považuje za novodobý rekord. Tradiční slovenský klub MHC Martin nesplnil podmínky pro účast v ročníku 2017/18 slovenské extraligy a nedostal licenci. Klub ze slovenské oblasti Turca, se ocitl v exekučním řízení, stejně jako město ve kterém sídlí.


  V loňské sezóně přitom MHC Martin startoval ve Slovenské Tipsport extralize a jeho B – tým v 1. Slovenské Budiš lize. Ve slovenské extralize nahradí Martin Detva, úřadující šampión 1. Slovenské ligy. Do 1. ligy zamířil nově vzniklý klub z Bratislavy, vítěz 2. ligy z Dubnice a také B – tým Nových Zámků, který přijal nabídku Slovenského hokejového svazu (SZLH) startovat v druhé nejvyšší slovenské soutěži. Všem třem zmíněným klubům se přitom v druhé nejvyšší slovenské soutěži – 1. Slovenské St. Nicolas lize daří a čeká je zřejmě i play-off, což je překvapivé zejména u rezervního celku Nových Zámků.

  Bývalé vedení MHC Martin čelí vyšetřování policie, stejně jako vedení města Martin. Zachránit martinský hokej mohli potenciální noví akcionáři, ti se ale nedohodli na spolupráci s městem. MHC tak kvůli finanční situaci nemohl splnit podmínky pro účast v příští extraligové a ani prvoligové soutěži a po dvanácti letech opustil nejvyšší soutěž. Seniorský hokej v Martině měl na čas zcela zaniknout. Jisté nebylo ani pokračování dorosteneckých či juniorských týmů, ale za pomoci národního hokejového svazu SZLH budou mládežnické celky startovat pod názvem MHC. „Klub byl dlouhodobě v takové finanční kondici, že jen přežíval ze sezony na sezonu. Tak, jak je to ve sportovních klubech na Slovensku běžné,“ řekl Michal Taliga, odstupující ředitel martinského hokeje.

  Podobný osud potkal v roce 2016 Skalici, která opustila Tipsport ligu SR dokonce v průběhu sezony a nyní hraje druhou nejvyšší soutěž, extraliga se tehdy dohrávala s lichým počtem týmů. Později odprodal extraligovou licenci i klub ŠHK 37 Piešťany, který tak umožnil hrát extraligu klubu z Liptovského Mikuláše.

  Mezi největší úspěchy MHC Martin patří dvě bronzové medaile z extraligových play-off 1994 a 2010. Klub ze severozápadu Slovenska navíc v sezoně 2008/2009 získal Kontinentální pohár.

  V minulém ročníku v Martině působili českým fanouškům dobře známí hráči Tomáš Brňák, Lukáš Kozák, Peter König, Ján Tabaček, Richard Mráz, Jaroslav Markovič, Branislav Rapáč, Peter Galamboš, který se již stal novou posilou Motoru České Budějovice ve WSM lize nebo dva čeští útočníci Vítězslav Bílek, který se již vrátil do WSM ligy v ČR, konkrétně do Litoměřic a Radek Dlouhý, který již odešel do slovenského extraligového klubu z Trenčína.


  Ne všichni hráči, ale našli rychlé angažmá a podle informací, které poskytl bývalý hráč MHC Martin Branislav Rapáč, dluží klub hráčům 130 000 euro. I proto se bývalí hráči MHC Martin obrátili na Slovenskou asociaci hráčů ledního hokeje (SIHPA), za kterou jedná bývalý vynikající slovenský hráč Richard Lintner. Branislav Rapáč řekl: „Věřili jsme, že můžeme být úspěšní, proto jsme dlouhou dobu hráli extraligu i bez výplaty a nejvyšší soutěž dohráli, přestože výplaty jsme neviděli od ledna do března. Navíc se v Martině sešla výborná parta s vynikajícím trenérem a dokázali jsme porážet finančně zajištěné kluby“. Zajímavostí jistě je, že celek MHC Martin v době, kdy hráči a realizační tým nedostávali výplaty, vyřadil v play-off favorizovaný tým HC Oceláři Košice.

  „Po Piešťanech a Skalici je Martin třetí klub, který za poměrně krátký čas zkrachoval. Jestliže se má slovenský hokejový klubový hokej rozvíjet, je potřeba se rozvíjet i na poli marketingu a sociálních sítí. Měli bychom se inspirovat v zahraničí, kluby skládají před začátkem soutěžní sezóny zálohu pro případ nouze. A když se stane v Martině, ale třeba i jinde, podobný případ, dostanou hráči i realizační tým svoje peníze,“ uvedl generální manažer Slovenského hokejového svazu Miroslav Šatan, bývalý vynikající hráč v zámořské NHL a také manažer týmu Evropy při posledním ročníku Světového poháru.

  Martin přesto nyní díky obrovské podpoře fanoušků hraje 2. ligu Slovenska, kde startuje mimo jiné i polský Sanok a celek z hlavního města Maďarska KHM Budapešť. V Piešťanech naopak seniorský hokej zanikl a na místním stadiónu hraje slovenská dvacítka.

  [ssba]


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje