6.6 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Nováček z Hradce Králové bude hrát druhou ligu, ale zřejmě v Praze

  Druhá FN liga v kopané bude snad mít šestnáct účastníků, přestože původně nechtěl nikdo ze třetí ligy (Moravsko-slezské fotbalové ligy a České fotbalové ligy) postoupit. Fotbalová asociace původně oslovila první čtyři kluby z MSFL a ČFL, ale ty všechny odmítly, zejména kvůli tvrdým profesionálním licenčním podmínkám. Z Moravy nakonec nikdo do FNL (2. ligy) nezamířil a vítězný Uničov zůstává v MSFL, druhá rezerva Olomouce se dokonce rozhodla klub odhlásit a podpořit mládežnický celek Sigmy v Juniorské lize. Do MSFL tak míří i celky z druhých míst moravských divizních skupin, nadšení tak vypuklo v Rýmařově, který nečekaně postoupil do MSFL a také v MFK Frýdek-Místek, který byť skončil na předposledním místě druhé ligy, ve FNL zůstává a jediným sestupujícím je tak poslední Prostějov.


  Ani v České fotbalové lize se postupující celek nehledal rozhodně snadno a není se vlastně ani čemu divit. Vltavín, Kolín, Vyšehrad – tato trojice klubů si zkusila postup již v předešlých čtyřech letech. Všechny celky ale svou první profesionální sezónu nezvládly, skončily poslední, a vrátily se zpět do ČFL. Výjimkou je nakonec Olympia Hradec Králové, kde se o postupu mluvilo již v zimní pauze a zástupci klubu deklarovali, že jsou na druhou ligu ekonomicky připraveni. Tým má v kádru zvučná jména hráčů jako je Luděk Frydrych nebo Karel Piták. Tento východočeský celek sice nezvládl klíčové utkání, které by mu zajistilo prvenství v soutěži, nezvládl – s pražským Vltavínem prohrál v posledním kole třetí ligy 1:2.

  Českou fotbalovou ligu tak nakonec vyhrála Viktorie Jirny, která obhájila prvenství z minulého ročníku. A to i navzdory tomu, že kvůli dluhům jí etická komise FAČR potrestala šestibodovým odečtením bodů. Do Fortuna národní ligy je ale stejně nepustí licenční komise, které se nelíbí zázemí klubu a na nedostatečné úrovni je také mládež. Městečko ve středních Čechách tak bude znovu hrát jen třetí nejvyšší soutěž. „O postup bychom měli zájem, ale zatím nám chybí prostředky. Byla by potřebná i rekonstrukce hřiště a vybudování tribuny. Chvíli jsme dokonce zvažovali odehrání Fortuna národní ligy v Xaverově. Pracujeme také na vybudování mládeže,“ uvedl na klubových stránkách sekretář SK Viktorie Jirny Bohumil Přibyl.

  Olympia Hradec Králové nakonec postup do FN ligy (2. ligy) akceptovala, takže od příštího ročníku bude profesionálním klubem, otázkou ale rozhodně zůstává, kde se nakonec bude Fortuna národní liga hrát. To, že by na hradeckém stadionu Pod lízátky hrály oba hradecké kluby startující v sezóně 2017/18 ve 2. lize (FC a Olympia) je údajně vyloučeno, neboť to není v zájmu města ani FC Hradec Králové. „To, že bychom hráli v Hradci Králové, nehrozí. Nejspíše to bude v Praze na stadionu Evžena Rošického,“ vysvětlil na klubových stránkách František Bárta, výkonný ředitel Olympie.

  Navíc FC Hradec Králové, který sestoupil z první ligy, žádal město, aby do klubu mohli podnikatelsky vstoupit podnikatelé kolem bývalého reprezentanta Ivo Ulicha, královehradečtí zastupitelé o tomto návrhu, ale odmítli jednat, dle vyjádření primátora města Hradec Králové v deníku Sport byl tento návrh nevýhodný pro město.

  Co to tedy znamená? V nové sezóně by ve druhé fotbalové lize měly hrát dva kluby z Hradce Králové, jeden ale na stadiónu v Praze (Olympia) a FC ještě řeší složitou ekonomickou situaci. Z druhé ligy navíc kromě Prostějova dobrovolně sestoupilo i Táborsko do divize a z ČFL dobrovolně sestoupil Tachov, který skončil v ČFL na pátém místě, do Krajského přeboru Plzeňského kraje a do ČFL míří z divize Polaban Nymburk, jako druhý celek z českých divizních skupin s nejvíce body.

  Radost díky tomu zavládla i ve středočeských Zbuzanech, kde místní celek postupuje ze třetího místa do divizní skupiny A, do které míří i čtvrtý klub Plzeňského přeboru TJ Přeštice, naopak smutek vládne v Rokycanech, kde místní FC zřejmě z divizní skupiny A jako třetí od konce sestoupí. I když definitivně jasno bude až na losovacím aktivu Fotbalové asociace ČR.

  [ssba]

   


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje