6.6 C
Prague
Středa, 1 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Soudy v ČR a jejich rozsudky

  V České republice se mezi námi nachází řada jedinců, kteří nepatří zrovna mezi svatoušky. Znásilnění, krádeže nebo vraždy jsou u nás, bohužel, na denním pořádku a soudy proto mají, co dělat, aby na prohřešky spoluobčanů reagovaly. Pojďme si prozradit, jak přistupují ke konkrétním krokům vedle a koho rodina si má připravit balík do vězení, který svému nejbližšímu zašle, když nastoupí do výkonu trestu.

  Za vraždu až na osmnáct let

  Kilový balík do vězení si nachystá rodina toho, kdo spáchal trestný čin vraždy. I když jsou jednotlivé případy velmi individuální záležitostí, platí, že nezávisle na tom, jestli se jednalo o nehodu, náhodu nebo o úmyslné zabití, v případě vraždy se jde neúprosně do vězení. Hrozí odnětí svobody až na osmnáct let, ve výjimečných případech i na delší dobu (třeba až na dvacet let).

  Je však pravdou, že v mnoha případech se chodí za vraždu „sedět” na kratší dobu. Jedinci mohou dostat „pouze” odnětí svobody na deset let, někteří i méně (opět se jedná o výjimečné případy). Rozhodnutí se odvíjí od situace, ale také od trestné minulosti nebo od závažnosti daného přestupku.

  Za znásilnění až deset let

  V Česku velmi přibývá případů znásilnění. Mnohdy i za bílého dne muži přepadávají bezbranné ženy, které v takových chvílích ve většině případů neumí reagovat. Na druhou stranu jsou i muži velmi často znásilňováni, o těchto případech se však mluví jen málo.

  V každém případě za znásilnění člověku hrozí až deset let, nejméně dva roky. Bohužel stále přibývá i případů, kdy pachatel nebo pachatelka odejde pouze s podmínkou, což je samozřejmě děsivý scénář, ke kterému by u soudu docházet nemělo vůbec.

  Jak je to v případě krádeže?

  Samostatnou kategorií jsou krádeže, za které se v mnoha případech do vězení nechodí. Samozřejmě se opět jedná o individuální situace, kdy v některých hrozí odnětí svobody i na dva roky. Záleží na závažnosti trestního činu a také na tom, kolik bylo ukradeno, jaké škody vznikly, případně co dalšího se s přepadením, loupeží nebo krádeží pojilo.

  https://pixabay.com/cs/photos/jo-z%c3%a1kon-pr%c3%a1vn%c3%adk-spravedlnost-soud-4926156/

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje