V České republice se mezi námi nachází řada jedinců, kteří nepatří zrovna mezi svatoušky. Znásilnění, krádeže nebo vraždy jsou u nás, bohužel, na denním pořádku a soudy proto mají, co dělat, aby na prohřešky spoluobčanů reagovaly. Pojďme si prozradit, jak přistupují ke konkrétním krokům vedle a koho rodina si má připravit balík do vězení, který svému nejbližšímu zašle, když nastoupí do výkonu trestu.
Za vraždu až na osmnáct let
více v článku...
Kilový balík do vězení si nachystá rodina toho, kdo spáchal trestný čin vraždy. I když jsou jednotlivé případy velmi individuální záležitostí, platí, že nezávisle na tom, jestli se jednalo o nehodu, náhodu nebo o úmyslné zabití, v případě vraždy se jde neúprosně do vězení. Hrozí odnětí svobody až na osmnáct let, ve výjimečných případech i na delší dobu (třeba až na dvacet let).
Je však pravdou, že v mnoha případech se chodí za vraždu „sedět” na kratší dobu. Jedinci mohou dostat „pouze” odnětí svobody na deset let, někteří i méně (opět se jedná o výjimečné případy). Rozhodnutí se odvíjí od situace, ale také od trestné minulosti nebo od závažnosti daného přestupku.
Za znásilnění až deset let
V Česku velmi přibývá případů znásilnění. Mnohdy i za bílého dne muži přepadávají bezbranné ženy, které v takových chvílích ve většině případů neumí reagovat. Na druhou stranu jsou i muži velmi často znásilňováni, o těchto případech se však mluví jen málo.
V každém případě za znásilnění člověku hrozí až deset let, nejméně dva roky. Bohužel stále přibývá i případů, kdy pachatel nebo pachatelka odejde pouze s podmínkou, což je samozřejmě děsivý scénář, ke kterému by u soudu docházet nemělo vůbec.
Jak je to v případě krádeže?
Samostatnou kategorií jsou krádeže, za které se v mnoha případech do vězení nechodí. Samozřejmě se opět jedná o individuální situace, kdy v některých hrozí odnětí svobody i na dva roky. Záleží na závažnosti trestního činu a také na tom, kolik bylo ukradeno, jaké škody vznikly, případně co dalšího se s přepadením, loupeží nebo krádeží pojilo.