6.6 C
Prague
Sobota, 1 října, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Nominace hokejové reprezentace na Světový pohár: prvních 16 jmen bez překvapení


  Hlavní trenér české hokejové reprezentace pro Světový pohár Josef Jandač společně se svým realizačním týmem v čele s generálním manažerem Martinem Ručinským zveřejnili první část nominace českého týmu z celkového počtu 23 hráčů.

  Na turnaj v kanadském Torontu, který se bude pořádat pod hlavičkou zámořských organizací NHL a NHLPA, bylo nominováno 13 hráčů a 3 brankáři. Přestože byl původní pokyn reglementu nominace vybrat 14 hráčů a 2 brankáře, realizační tým zvolil variantu se třemi brankáři poté, co se dozvěděl o této možnosti. „Kdyby bylo nutné nominovat víc hráčů, museli bychom to respektovat. Chtěli jsme ale využít prostor nezaplnit nominaci hráči do pole, proto jsme to vyplnili brankáři,“ zdůvodnil strategii Jandač.

  Realizační tým se rozhodl nominovat převážně hráče ze zámoří, kteří jsou zvyklí na tamní podmínky. Při výběru se zohlednil také fakt, že na přípravu bude málo času. Proto se v nominaci objevili pouze dva hráči z Evropy, obránce Michal Kempný a útočník Vladimír Sobotka, který v minulosti hrál v NHL za Boston a St. Louis. Z brankářů byli zvoleni podle předpokladů Petr Mrázek, Michal Neuvirth a Ondřej Pavelec, kteří jsou na severoamerické podmínky z NHL zvyklí. Trenér Jandač si na tiskové konferenci stěžoval na nedostatek kvalitních obránců a zejména těch, kteří hrají na levé straně. Přestože se může volba Kempného bez zkušeností z úzkým ledem jevit jako překvapení, Josef Jandač přišel z rychlým zdůvodněním: „My jsme volili Michala z toho důvodu, že je nejvytíženější na levé straně. Je prověřený v národním týmu a jsme s ním spokojeni. Věříme, že tuhle roli [na úzkém hřišti] zvládne.“ Z obránců byli nominováni ještě Radko Gudas, Roman Polák a Andrej Šustr. Do útočných řad byli kromě Sobotky nominováni Michael Frolík, Martin Hanzal, Tomáš Hertl, David Krejčí, Ondřej Palát, novic v prvním reprezentačním týmu David Pastrňák (zatím nejmladší), Tomáš Plekanec (naopak nejstarší) a kapitán z pražského mistrovství světa Jakub Voráček.

  Síla na pozicích v centru reprezentovaná Plekancem, Krejčím, Hanzalem a Sobotkou by měla být hlavní oporou českého výběru. Mezi členy realizačního týmu, do kterého patří ještě Václav Prospal, Jiří Fischer a Jaroslav Špaček, panovala stoprocentní shoda při výběru centrů a tato skupina byla označena za páteř mužstva. Hlavní trenér však nechtěl přibližovat možné složení útoků. „My představu máme, ale nechtěl bych to ventilovat. Máme různé dvojice k sobě, je tam variabilita, je tam i otazník u Jardy Jágra. Počkáme si na jeho rozhodnutí.“ K otázce možného začlenění Jaromíra Jágra do týmu se vyjádřil Martin Ručinský: „Mluvili jsme spolu po telefonu, řekl jsem mu svůj názor, on to rezolutně neodmítl. Když jsme to uzavírali, tak jsme se dohodli, že ho teď nebudeme nominovat. Bylo to víceméně jeho přání, nechali jsme to na něm, zda bude mít chuť hrát. Promluvíme si po sezóně a uvidíme, co dál.“ V otázce působení českého týmu na Světovém poháru si Jandač uvědomuje postavení a sílu ostatních mužstev. „Mezi favority nepatříme, je to ale turnaj, bude teprve začátek sezóny. Věřím, že když se dobře připravíme, tak můžeme překvapit. Není to dlouhodobá soutěž, ve skupině se může stát cokoliv. Pochopitelně nejsme v roli favorita, ale nejedeme se tam jen zúčastnit.“

  Světový pohár se bude konat od 17. září do 1. října 2016 a kromě české reprezentace se na něm představí výběry Kanady, USA, Finska, Švédska, Ruska, Evropy a Severní Ameriky. Zbytek nominace musí být zveřejněn do 1. června 2016.


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje