6.6 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Frýdek splnil roli favorita a postoupil do WSM ligy


  HC Frýdek-Místek, tým od řeky Ostravice, ještě minulou sezónu patřil mezi outsidery východní skupiny 2. ligy. Letošní sezóna ale pro frýdecké znamenala zásadní změnu. Frýdek se dohodl s extraligovým Třincem na vzájemné spolupráci a začal být tzv. třineckou farmou. Soupiska Slezanů se tak téměř kompletně obměnila a kvalita šla pochopitelně hodně nahoru. Frýdečtí si dali jasný cíl, kterým nebylo nic jiného než postup do naší druhé nejvyšší ligy.

  Základní část byla jednoznačně v rukou frýdeckých, na druhý Vsetín získali náskok 25 bodů, přičemž celkově prohráli pouze čtyřikrát. V prvním kole narazili na nedalekou Kopřivnici. Tým z města Tatrovek byl v druhé lize letošním nováčkem a na svou pozici působil velice dobře, vždyť postoupil do playoff. Slezané ale nenechali nic náhodě a tým ze severu Moravy vyřadili jasně v poměru 3:0. Další střetnutí už ale mělo být pro frýdecké trošku větším oříškem. Čekala je totiž Poruba, čtvrtý tým základní části, který měl frýdecké minimálně potrápit. To se však nevyplnilo a frýdecký Slezan opět potvrdil svůj válec. Ostravany vyřadil opět celkem jasně ve třech zápasech.

  Jednoznačně největší trápení při cestě k postupu Frýdku učinil Vsetín. Valaši, ač outsideři, měli stejný cíl jako jejich finálový sok. Tým z Lapače měl stejnou touhu postoupit, navíc už druhým rokem, když minulý rok v pětizápasové bitvě padl s Přerovem. Valaši v základní části ani jednou Frýdek neporazili. Mohla je ale povzbudit zkušenost, že se tak nestalo ani minulý rok se zmiňovaným Přerovem, kdy Hanáky málem vyřadili. Podobný scénář nabízelo i letošní finále s Frýdkem.

  Po třech zápasech byli totiž Valaši jen jeden krůček od postupu do kvalifikace o WSM ligu, navíc s mečbolem na domácím stadionu. Ten ale domácím před vyprodanou halou vůbec nevyšel. Hlavně díky mizernému začátku Valachů si Frýdek odvážel bod za výhru 6:2 a srovnal tak sérii na 2:2. V rozhodujícím zápase si Frýdek v první třetině vytvořil náskok 2:0, přičemž výkon Vsetína nebyl nijak dobrý. To se ale změnilo v dalších dvou fázích, Valachům se podařilo dát kontaktní gól, bojovali až do konce, ale bohužel pro ně, stejně jako minulý rok, padli po velké pětizápasové bitvě o gól.

  Frýdečtí tak východní skupinu vyhráli a čekala je kvalifikace o WSM ligu. V té narazili na jihočeský Tábor a severočeský Jablonec. Slezané šli do kvalifikace jako favorité, ale sami však věděli, jak je potrápil Vsetín, a zejména Tábor pro ně znamenal roli hlavního soka. Ani Jablonec se ale nedal podcenit, tým ze severních Čech totiž v playoff vyřadil favorizovanou Kobru Praha a podcenit jej by se rozhodně nevyplatilo.

  První zápas kvalifikace mezi Táborem a Jabloncem byl jasně v rukou Jihočechů, když Jablonec na domácím stadionu porazili v poměru 8:2. Ve druhém zápase čekala Jihočechy daleká cesta do Frýdku-Místku. To je ale nezlomilo, domácím favoritům byli vyrovnaným soupeřem, doplatili však na špatnou koncovku, několikrát trefili tyč, a i proto si nakonec z pomezí Moravy a Slezska odvezli krutou prohru 1:4.  Ve třetím zápase kvalifikace si dlouhou cestu odbyli tentokrát frýdečtí, když cestovali na sever Čech do Jablonce nad Nisou. Diváci sledovali pěkný zápas, ale i tady Frýdek potvrdil svou favorizovanou pozici a i z Jablonce si odvezl další výhru v poměru 5:3. Čtvrtý zápas mezi domácím Jabloncem a hostujícím Táborem znamenal pro Jihočechy téměř konec s nadějemi na postup, neboť dostali lekci v podobě prohry 0:4. Jablonecký „válec“ způsobil velkou radost Frýdku-Místku, kterému už tak k postupu chyběl jen jediný bod.  A ten Slezané využili, na jihu Čech Tábor podruhé porazili a mohli tak slavit historický postup do WSM ligy.

  Slezané tak splnili svůj předsezónní cíl a i navzdory velké bojovnosti, zejména Vsetína, si další rok zahrají naši druhou nejvyšší soutěž. Jejich postup hraje opět do karet odpůrcům systému kvalifikace, kam postupují dva západní týmy a jen jeden východní. Těm se to nezdá spravedlivé, protože po Havířovu, Prostějovu a Přerovu je Frýdek-Místek dalším v řadě, kdo z druhé ligy postoupil z východní divize. Argumentem je však větší počet týmů v té západní. I přes tuto skutečnost se Slezanům postoupit podařilo a jak se jim bude dařit ve WSM lize budeme moci sledovat další sezónu. Z WSM ligy naopak tento rok padá Šumperk.


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje