6.6 C
Prague
Pondělí, 20 března, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Španělsko má jako třetí země světa obě světové jedničky, přesto vyhodilo vedení federace Martínezovou


  Čtvrtfinálová prohra Karolíny Plíškové na US Open dala jistotu Španělce Garbiñe Muguruzaové, že se ve vydání žebříčku WTA po US Open stane novou a v pořadí čtyřiadvacátou světovou jedničkou ženské dvouhry. Přidá se tak ke svému krajanovi Rafaelovi Nadalovi a Španělsko má poprvé v historii světovou jedničku v mužské i ženské dvouhře současně. Před startem letošního US Open bylo ve hře celkem sedm tenistek, které mohly z tenisového trůnu sesadit Karolínu Plíškovou. Ze hry jich hned několik po brzkém vyřazení vypadlo, Ukrajinka Jelina Svitolinová skončila v osmifinále a Muguruzaová čekala, kam dojde Karolína Plíšková. Loňská finalistka prohrála již ve čtvrtfinále a španělská rodačka z venezuelského Caracasu mohla slavit.

  Třiadvacetiletá Španělka tak zakončila fantastické léto, během něhož vyhrála slavný Wimbledon a prestižní turnaj WTA v Cincinnati, dalším kariérním milníkem. „Jsem velmi šťastná, že se s vámi mohu podělit o to, že se mi splnil sen stát se světovou jedničkou,“ radovala se dvojnásobná grandslamová šampiónka za Španělska ve videu na svém twitterovém účtu. „Bez podpory rodiny, týmu a fanoušků bych se tak vysoko nikdy nedostala. Jak už jsem řekla, splnil se mi sen, snad v čele žebříčku vydržím co nejdéle,“ dodala. Muguruzaová je teprve druhou Španělkou, která na nejvyšší post ve dvouhře dosáhla. Dříve se to podařilo pouze Arantxe Sánchezové Vicariové. Čtyřnásobná grandslamová vítězka byla v čele žebříčku v roce 1995 a dohromady na něm s přestávkami pobyla dvanáct týdnů.


  Španělský tenis se navíc dočkal úctyhodného úspěchu. Poprvé v historii bude mít mužskou i ženskou světovou jedničku současně. Muguruzaová se totiž na trůnu připojí ke krajanovi Rafaelovi Nadalovi, který díky čtvrtfinálové prohře Rogera Federera první místo žebříčku ATP po US Open udržel. Španělsko je teprve třetí zemí v historii, která bude mít na obou nejvyšších postech své tenisty v jeden okamžik. Tohoto úspěchu v minulosti dosáhly pouze Spojené státy a Německo.

  Přesto bývalá španělská profesionální tenistka Conchita Martínezová skončila ve funkci kapitánky fedcupového a daviscupového týmu Španělska. Rozhodla o tom Španělská tenisová federace, která Martínezové neprodloužila smlouvu, jejíž platnost byla do prosince letošního roku. Vítězka Wimbledonu 1994 a bývalá světová dvojka považuje rozhodnutí svazu za nespravedlivé a neuctivé. „Vedení našeho národního svazu se jednomyslně rozhodlo pro změnu ve vedení profesionálních týmů s výhledem na nové výzvy v roce 2018,“ uvedl svaz k ukončení spolupráce s Martínezovou. Pětačtyřicetiletá Španělka působila ve funkci fedcupové kapitánky od roku 2013 a kapitánkou španělského daviscupového týmu se stala před dvěma roky.

  Smlouvu měla platnou do letošního prosince. Reakce Martínezové v médiích byla velmi rychlá a také kritická! „Vyjadřuji svou nespokojenost se Španělskou tenisovou federací. Je to od nich nevděčné. Převzala jsem funkci v období chaosu a podařilo se mi situaci uklidnit,“ připomněla rok 2015, kdy se ujala daviscupového týmu po odvolání Galy Leónové, která neměla podporu hráčů. „Po tom všem, co jsem pro španělský tenis udělala, jsem si rozhodně takový konec nezasloužila. Je to neuctivé,“ dodala Martínezová. Pod jejím vedením byl španělský fedcupový tým pouze dvakrát ve Světové skupině a jak v roce 2014, tak 2017 prohrál hned v prvním kole s českým výběrem.

  Daviscupový tým naopak loni dovedla bývalá vynikající hráčka zpět mezi elitu a letos do čtvrtfinále. „Byla to pozitivní zkušenost. Na žádný zápas, ve kterém jsme hájili barvy Španělska, nikdy nezapomenu. Jsem pyšná na to, že jsem mohla pracovat s nejlepšími tenisty světa,“ řekla Martínezová, vítězka 33 turnajů ve dvouhře. Rozhodnutí federace přišlo tři dny poté, co Španělsko dosáhlo obrovského úspěchu. V čele obou žebříčků má totiž své tenisty. Mužskou jedničkou je Rafael Nadal, ženskou se stala Garbiñe Muguruzaová, která letos během spolupráce s Martínezovou vyhrála Wimbledon.

  [ssba]


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje