6.6 C
Prague
Středa, 1 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Pomohl mu Novak Djokovič: Sponzoři mu vypovídali smlouvy, nyní litují


  Pětadvacetiletý srbský tenista Filip Krajinovič si tenisem vydělal přes jeden milión amerických dolarů a je velkou nadějí nejen pro Srbsko. Bydlí a trénuje v Monte Carlu a za poslední půl roku urazil velký kus cesty za svým snem dobýt tenisový trůn. Ještě v květnu byl na konci třetí stovky žebříčku ATP a během pouhých šesti měsíců si zahrál premiérové finále na Masters a dostal se ve světovém žebříčku ATP tour o více než 250 míst na 33. pozici v celkovém hodnocení.


  Důvodů pro jeho raketový vzestup je hned několik. Jedním z nich je i pomoc od krajana Novaka Djokoviče. Filip Krajinovič zahájil letošní sezonu na „obyčejných“ challengerech. Na start na turnajích ATP totiž neměl žebříčkové postavení a na některých challengerech dokonce musel i do kvalifikace. Ty ale zvládal a dostával se do hlavních soutěží. V prvních čtyřech měsících vybojoval jediné semifinále. V květnu zahájil Filip Krajinovič raketový vzestup žebříčkem, když z kvalifikace zcela ovládl prestižní a nadějemi obsazený challenger v německém Heilbronnu. Další triumf přišel o měsíc a pár dní později opět na německé půdě, tentokrát v Marburgu. Třetí letošní titul vybojoval na začátku srpna v Itálii. Zlepšenou formu Krajinovič potvrzoval i na dalších antukových challengerech a na konci září začal hrát nejlépe ve svém sportovním životě. Další trofej získal v Itálii a následně i v Kazachstánu. Během obou turnajů ztratil v deseti zápasech pouhých 46 gamů a rozhodl se, že po sedmi měsících zkusí kvalifikaci podniku ATP. Vydal se tak do Moskvy a letos mimo challengery poprvé prošel kvalifikačním sítem. Nakonec skončil ve druhém kole na raketě pozdějšího finalisty Berankise.

  Poslední letošní turnaj absolvoval v Paříži a jasně ukázal, že mu vyhovují i rychlejší povrchy a úspěchy může sbírat i mimo antuku. Na závěrečné akci Rolex Paris Masters úspěšně zvládl kvalifikaci a naprosto senzačně došel až do finále, svého vůbec prvního na okruhu ATP. Cestou za svým největším kariérním úspěchem porazil Japonce Sugitu, Querreyho, Francouze Mahuta a loňského finalistu – Američana Isnera. A měl dokonce blízko k titulu, jelikož ve finále s účastníkem Turnaje mistrů Američanem Jackem Sockem vedl 1:0 na sety. Díky premiérové finálové účasti na okruhu ATP se vyhoupl o čtyřiačtyřicet pozic na 33. příčku žebříčku ATP. Za uplynulý půl rok tedy své žebříčkové postavení vylepšil o více než 250 míst. O pět let starší krajan Novak Djokovič, bývalá světová jednička a dvanáctinásobný grandslamový šampión, který se rozhodl svému mladšímu kolegovi podat pomocnou ruku, stál za největším úspěchem Filipa Krajinoviče. „Novak mi několikrát pomohl. Jsme neustále v kontaktu. Kdykoli potřebuji poradit nebo si zatrénovat, tak je mi k dispozici. Dokonce mě pozval do svého sídla v Monte Carlu, abychom spolu trénovali,“ svěřil se Srb Krajinovič a dodal: „Je to pro mě hodně důležité. Takovou pomoc my mladí hráči potřebujeme. S hvězdami jako je Novak se každý den naučíte něco nového. Jak na kurtu, tak mimo něj jsem si vyzkoušel pár jeho rad v praxi a fungovalo to.“

  Ještě loni i první polovinu letošní sezony se rodák ze srbského Somboru Filip Krajinovič pohyboval mezi 250. až 300. místem ve světovém hodnocení. Sponzoři už v Krajinoviče přestali věřit a rozhodli se s ním smlouvy neprodlužovat. „Loni, když jsem byl okolo 250. místa, mi končily smlouvy s Nike, IMG a Wilson, nikdo nechtěl smlouvu prodloužit. Mysleli si, že už se nahoru nikdy nedostanu. Tahle situace mi dodala motivaci. Určitě toho teď litují,“ řekl Krajinovič a přiznává, že Novak Djokovič byl vždy jeho velkým vzorem.

  [ssba]


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje