6.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Rozjíždí se baráž o EURO, Norové vyzvou o letenku do Francie Maďary

  V úterý večer budeme znát poslední čtyři účastníky mistrovství Evropy ve Francii. Dnešním duelem mezi Norskem a Maďarskem totiž vypukne baráž kvalifikace, která stále může zajímat i české reprezentanty. Ve hře je totiž jejich nasazení do druhého výkonnostního koše pro los základních skupin.


  Už dnes večer přivítají Norové Maďary a pro hráče ze země segedínského guláše a pálivých klobás to bude nepříjemné střetnutí. Na Nory totiž nevyzráli od roku 1981. Od té doby vyhrálo Norsko čtyři vzájemná utkání a v pěti dokázalo uhrát alespoň remízu. Za povšimnutí stojí fakt, že hned čtyři remízy skončily bez branek.

  Maďarsko má poměrně úspěšnou historii, ale už přes čtyřicet let čeká na výraznější úspěch. V roce 1964 skončilo na mistrovství Evropy třetí a o osm let později čtvrtí, jenže to byly jediné dvě účasti Maďarů na EURO. Norsko se na šampionát nejlepších zemí Evropy dostalo dokonce jen jednou v roce 2000 a nedokázalo postoupit ze základní skupiny. „V sestavě máme mnoho hráčů, kteří stále hrají evropské poháry a zkušenosti z těchto zápasů přenesou do utkání s Maďarskem. Máme kompletně nový norský tým. Stále jsme ve vývoji. Sestava je ale velmi sebevědomá a jsem ohromen tím, jak zvládají úspěch i neúspěch,“ konstatoval kouč norského národního týmu Per-Marhias Høgmo.

  Norové se v kvalifikaci prali do posledního kola o postup, ale ten jim o bod utekl. První dvě místa obsadila podle očekávání silná Itálie a Chorvatsko. Oproti tomu Maďaři si zahráli skupinu, ve které došlo k jednomu z největších překvapení kvalifikace. Řekové skončili poslední i za Faerskými ostrovy, ale Maďarsko tohoto zaváhání nedokázalo využít. Skupinu překvapivě opanovalo Severní Irsko a z druhého postupové místa se radovali Rumuni. „Dobrý start je důležitý a samozřejmě by bylo nejlepší vyhrát. Norové jsou velmi silní a mají spoustu hráčů se zkušenostmi z Ligy mistrů a Evropské ligy. Náš tým je ale také dobrý a umí produkovat velmi pohledný fotbal,“ pronesl maďarský lodivod Bernd Storck.

  V nominaci Norů chybí například Joshua King, který je se díky dvěma trefám proti Maltě druhým nejlepším norským střelcem kvalifikace, ale v Bournemouthu se trápí. Naopak po více než roce se do národního týmu vrací Marcus Pedersen, když si nominaci vysloužil bilancí jedenáct branek v deseti ligových zápasech.

  Maďarsko se bude muset obejít v prvním duelu o Rolanda Juhásze kvůli karetnímu trestu. Juhász přitom v kvalifikaci chyběl pouze v utkání se Severním Irskem. Naopak v brance by se měl objevit Gábor Király, pro kterého by to bylo sté utkání v reprezentaci.


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje