6.6 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Preview 6. hracího dne: Zajistí si Švýcaři postup do osmifinále?

  Již všechna mužstva se představila v úvodních utkáních evropského šampionátu ve Francii. Dnes se rozjede druhé kolo základních skupin. Švýcaři si mohou vůbec jako první zajistit jistotu postupu do osmifinále turnaje. Představí se také domácí Francie, posilněná výhrou z úvodního utkání. Další dávka fotbalového menu je tady. Komu bude nejvíce chutnat?


  Rusko – Slovensko (15:00, Lille)

  Po úvodních zápasech lze celkem dobře odhadnout, že spokojenější z obou dnešních soupeřů budou před dnešním kláním Rusové. Parta kouče Leonida Sluckého dokázala obrat favorizované Angličany, když na Dierův gól dokázal v 92. minutě po standardní situaci zareagovat Vasilij Berezuckij, a úspěšnou hlavičkou tak přihrát svému mužstvu cenný bod. S opatrným fotbalem, který Rusové až do úvodní branky praktikovali, dnes pravděpodobně nevyrukují, byť respekt ze soupeře je z jejich prohlášení cítit. Kouč Sluckij i útočník Dziuba označili Slováky za favority střetnutí.

  To naši nejbližší sousedé zatím mnoho důvodů k radosti neměli. V úvodním utkání s Walesem přišli o všechny body v 81. minutě. Utkání ovlivnilo několik necitlivých výroků sudího Moena, Slováci ovšem mohou být nazlobeni zejména sami na sebe. Především první poločas doslova prospali, a zejména směrem dopředu nebyli takřka vůbec nebezpeční. Za zvýšenou aktivitu ve druhé půli si však dle slov kouče Jána Kozáka alespoň bod zasloužili. „Už jsem to říkal. Wales nebyl lepší, využil naše chyby, naopak my jsme z našich šancí nedokázali skórovat,“ uvedl Kozák v rozhovoru pro slovenský fotbalový svaz.

  Jestli může kabinu Rusů negativně ovlivnit jejich podmínečné vyloučení z turnaje kvůli řádění jejich fanoušků, to Kozák neřeší. „Věcmi, které nemůžeme ovlivnit, se moc nezaobírám. Takové věci jsou samozřejmě na škodu a šampionátu to nepomáhá. Věřím ale, že v den utkání emoce opadnou a na stadionu bude vládnout pravá fotbalová atmosféra.“ Jeho soubor čeká dnes odpoledne soubor tvořící především hráči z ruské domácí soutěže. „Trenér Sluckij zná své hráče dokonale, v základní sestavě nastoupí 6 hráčů z CSKA Moskva. Čeká nás sehraný a dobře organizovaný celek,“ uvedl Kozák.

  Tip redakce: Rusko – Slovensko 1:1

  Rumunsko – Švýcarsko (18:00, Paříž)

  Defenzivní mužstvo, nudné pojetí hry. Tak zněla charakteristika rumunského celku před úvodním utkání s pořadatelskou Francií. Po jeho skončení ovšem minimálně část veřejnosti musela změnit názor. Rumuni vstoupili do zápasu s otevřeným hledím a dobré dvě třetiny zápasu bylo domácím zdatným soupeřem. Sympatický výkon ovšem stačil na pouhá slova uznání, žádný bod si Rumuni neodnesli. Ten jim v 89. minutě nechytatelnou ranou to šibenice uzmul Dimitri Payet. Nicméně aktivní pressing, nebojácný výkon stoperské dvojice nebo individuální schopnosti Sancua musí být pro Švýcary varováním.


  Byť nikde není psáno, že se podceňované mužstvo znovu vzepře a předvede stejně statečný výkon jako proti Francii. „Bude velmi obtížné obnovit fyzickou sílu a kondici hráčů, jsou naprosto vyčerpaní,“ potvrdil zkušený kouč Iordänescu, že jeho hráči se vydali na maximum. Přesto věří, že jeho mužstvo ještě neřeklo poslední slovo. „Doufám, že hráči budou naprosto koncentrovaní a oddaní, protože našim cílem je vyřazovací část. Ano, dostali jsme v posledních zápasech hodně gólů, ale také jsme jich více začali dávat. Proti Švýcarsku chceme skórovat a zároveň neinkasovat,“ burcuje 66letý bard.

  Země helvétského kříže své úvodní utkání s Albánií zvládla a za vítězství 1:0 bere tři body. Nicméně za svůj výkon spíše než pochvalná slova sklidila kritické narážky na svou hru. „Nudní Švýcaři“, „utrápená výhra i herní projev,“ stálo v titulcích domácích i zahraničních médií. Pravda, po úvodní brance Fabiana Schära z 5. minuty to byla od Švýcarů opravdu bída. Tím spíš, že od 36. minuty hráli po vyloučení Cany v početní převaze. Přesto Albánie několikrát sahala po vyrovnání. „Rumunsko mohlo porazit Francii, takže se musíme zlepšit. Byl jsem ohromen jejich páteční hrou, uvidíme, jestli takový výkon dokáží zopakovat,“ prohlásil kouč Švýcarů Petkovič, jehož mužstvo si dnes může jako první zajistit účast v osmifinále. Nezaujatý fanoušek doufá, že Xhaka, Shaqiri a spol. předvedou víc.

  Tip redakce: Rumunsko – Švýcarsko 0:2

  Francie – Albánie (21:00, Marseille)

  Domácí Francouzi, považovaní za jednoho z největších favoritů na celkové vítězství, první utkání zvládli. Ovšem že by byla jejich hra bez trhlin, to se v žádném případě říct nedá. Jako by se při absenci Varaneho nově utvořená stoperská dvojice Rami-Koscielny teprve sehrávala. Zejména v prvním poločase v několika případech nepohlídala náběhy překvapivě aktivních Rumů. Na druhou stranu, na vině byl také zbytek mužstva, který se do obranné činnosti nazapojoval tak, jak by měl. „Rozhodně máme co zlepšovat,“ ví kouč Didier Deschamps. „Ale po prvním utkání z nás spadla nervozita a nyní bychom měli hrát ve větším klidu.“ 

  Deschamps a jeho kolegové z realizačního týmu si jistě detailně prohlédli záznam z úvodního utkání svého dnešního soupeře, kterému chybělo jen málo, aby zaskočil favorizované Švýcary. „Albánie hraje velmi organizovaně, má italského trenéra, který určitě odvádí dobrou práci. Výborně brání a k tomu je hodně nebezpečná z rychlých protiútoků,“ je si vědom Deschamps. Ten by si jistě přál, aby ghalský kohout zakokrhal ve vítězný ryk mnohem dříve, než v utkání s Rumuny, a na jeho již tak prošedivělé hlavě nepřibylo další „stříbro“.

  Albánce, překvapivého účastníka EURA, může první zápas hodně mrzet. Vždyť i přesto, že dvě třetiny zápasu hrála skvadra Gianni De Biasiho v početní nevýhodě, dokázala svému soupeři zle zatápět. Dnes ji čeká soupeř z kategorie nejtěžších. „Všichni víme, jak obrovskou silou Francouzi disponují. Navíc hrají v domácím prostředí a je povzbuzená úspěchem nad Rumunskem. Zkusíme hrát na hranici svých možností, musíme být trpěliví a čekat na svou šanci. Pokud nebudeme dělat chyby, tak můžeme uspět,“ nabádá De Biasi.

  Tip redakce: Francie – Albánie 3:0

  Foto: idnes.cz


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje