6.6 C
Prague
Středa, 1 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Poznáváme fotbalové stadiony – Vršovický Ďolíček

  Tento legendární stadion stojí v pražských Vršovicích a svá domácí utkání na něm hrají hráči Bohemians 1905. Původně se jmenoval Dannerův stadion podle někdejšího řiditele Vršovické záložny Zdeňka Dannera. Ten se velmi výrazně zasadil o jeho vznik. Výstavba fotbalového stadionu, u říčky Botič v povodí dolní Vlatavy, byla dokončena roku 1932. Dominantou byla dřevěná zelenobílá tribuna na podelné straně Botiče. Hřiště bylo tehdy škvárové.

  První utkání v Ďolíčku proběhlo dne 27.března 1932 s návštěvou 18 000 diváků. Tehdy byl sehrán slavnostní dvojzápas Bohemians – Slávia a Viktoria Žižkov – Teplice. Autorem první branky na novém stadionu byl Franci Svoboda, který odměnou za historický gól dostal zlaté hodinky. Přezdívku Ďolíček stadion dostal až na začátku šedesátých let. V sedmdesátých letech se na Bohemku vešlo 16 000 diváků, úředně stanovená kapacita byla ale později snížena na 14 500.

  Stadion mezitím zažil nejedny rekonstrukce, které vedly k postupnému snížování kapacity až na současných 5 tisíc diváků. V současnosti patří stadion městu Praha a klub Bohemians platí nájemní smlouvu, která činí 1,5 milionu korun ročně. Situace kolem vršovického stadionu se řešila řadu let. O převodu stadionu se jednalo od roku 2011 a ligovým fotbalistům způsobovala nejistota značné potíže. V sezonách 2010/11 a 2011/12 byl tým Bohemians kvůli nevyhovujícím podmínkám nucen opustit domácí stadion a hrát na nedalekém stadionu Slavie v Edenu. V Ďolíčku hrály po tu dobu pouze juniorské a mládežnické týmy. Situace se však vyřešila a Boheminas se ted mohou na 10 let vydechnout. Tak dlouho totiž zatím platí ona nájemní smlouva s městem.


  Již minimálně od roku 1995 existují plány na rekonstrukci “klokaního svatostánku“. Níže přikládám obrázky některých architektonických studií možné rekonstrukce Ďolíčku…

  Příliš reálná ale rekonstrukce v nejbližší budoucnosti není.

  [ssba]


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje