6.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Basketbal historie a pravidla

  Hra pro obrovité chlapy s míčem, i tak jde na první dobrou charakterizovat basketbal. Krásná kolektivní míčová hra má svou popularitu především v USA, kde jednotlivé týmy nastupují ke svým zápasům ve specifických a barevně zajímavých basketbalových dresech. Pojďme se společně podívat na vznik a vývoj této hry.

  Vznik a vývoj ve světě

  Datem vzniku basketbalu je rok 1891, kdy byl Dr. James Naismith požádán o to, aby vymyslel kolektivní hru, která by zabavila studenty v době nepříznivého počasí. V prosinci tohoto roku tak Naismith na americké univerzitě svým studentům představil hru, jejíž pravidla popsal ve třinácti bodech, mezi kterými mj. byly:

  • Počet hráčů týmů – na každé straně 5
  • Koše uchycené 10 stop vysoko (z počátku to byly koše pro sběr broskví)

  Basketbal našel u studentů zalíbení, i proto byla 15.1. 1892 vydána jeho pravidla v časopise Triangle. Následovalo šíření sportu do světa a postupné vybavování všech týmů kvalitními basketbalovými dresy.

  Basketbal v České Republice

  Do Čech přináší basketbal učitel tělesné výchovy na gymnáziu ve Vysokém Mýtě Jaroslav Karásek v roce 1897, přičemž přepis pravidel v našem jazyce vychází o rok později. Hra se v Čechách na počátku zcela neujala a k jejímu rozšíření došlo až po roce 1918. I tak se jedná o mnohem starší sport u nás než například stejně oblíbený florbal. Opět vše táhli studenti, mezi nimiž si hra na dva koše získala velkou oblibu. Dnes v Čechách hrajeme dvě velmi kvalitní soutěže – Národní basketbalovou ligu mužů, ve které nastupuje 12 týmů a Ženskou basketbalovou ligu s jedenácti týmy. 

  Jaké jsou pravidla basketbalu?

  Basketbal je hra pro dva týmy o pěti hráčích, kteří nastupují vždy ve stejnobarevných basketbalových dresech. Cílem je vhodit míč do soupeřova koše a soupeři naopak v tomto zabránit. Míč je možné přihrávat, házet, odrážet nebo dokonce kutálet. Typickou dovedností hráčů je pak dribling, kterým se mohou s míčem posouvat ve všech směrech. Hra je rozdělena na čtvrtiny a vítězí tým s vyšším počtem nahraných bodů.

  Základní rozměry

  Basketbal se hraje v tělocvičně. Hřiště má rozměry 28*15 metrů, přičemž důležitá je i minimální výška stropu (7 metrů). Středový kruh má poloměr 1,80 metru a právě tady hra začíná, tzv. rozskokem. Hráči při hře mohou dosáhnout koše za dva nebo tři body ze hry a to pokud jsou uvnitř resp. vně vymezeného území. Z trestného hodu se koš počítá za jeden bod. 

  Koše se skládají z obroučky a sítě. Průměr obruče je 45 cm a koš je umístěn ve výšce 3,05 metru nad zemí. Hráči týmů nastupují vždy v barevně rozlišených basketbalových dresech, které respektují klubové barvy. 

  Aktuální pohled na basketbal

  V současné době patří basketbal mezi vysoce atraktivní sporty nejen v USA, ale i v ČR. Našimi nejlepšími hráči poslední doby jsou Jiří Welsch a Jan Veselý. Skvělé jsou i naše ženy jako Eva Horáková, která nakoukla i do nejprestižnější zámořské soutěže nebo Ivana Večeřová či Eva Vítečková. 

  Markysport

  Markysport je unikátní výrobce sportovních dresů na míru. Jeho doménou jsou kvalitní použitý materiál, skvěle vypadající potisk a design, který je možno vybrat z nabídky nebo si jej kupující navrhne samostatně. Společnost se mj. orientuje i na výrobu basketbalových dresů. 

  Výrobu dresů od Markysport mohou využít nejen basketbalové týmy, ale i amatéři nebo týmy hobíků, policistů, lékařů. Právě ti zde mohou popustit svou fantazii a přesně si říci, jak by jejich vysněné týmové dresy měly vypadat a co vše na nich chtějí mít vyobrazeno.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje