novinky
More

Mohlo by Vás zajímat

Světový titul slaví po dramatické bitvě Švédky, Češky opět bez medaile

Závěrečný den světového šampionátu ve florbale žen ve finském Tampere nabídl dvě vyrovnané bitvy o cenné kovy. Samotné finále bylo reklamou na florbal. Domácím Finkám nechybělo mnoho a mohly si splnit sen v podobě triumfu na domácím mistrovství světa. Nájezdová loterie ale přisoudila titul světových šampionek opět Švédkám. Bronz berou stejně jako před dvěma lety v Ostravě po zápase s českou reprezentací Švýcarky.

Zápas o třetí místo se pro výběr trenéra Janovského nevyvíjel vůbec špatně. Po první třetině vedla česká reprezentace díky bombě Čapkové 1:0. Druhá třetina ale znamenala pohromu. V její polovině dokázaly Švýcarky v rozmezí jedné minuty a čtyř vteřin skórovat hned třikrát a překlopily misky vah na svojí stranu. České florbalistky nadále tahaly za kratší konec a do třetího dějství šly s mankem 1:4. Hned z kraje periody navíc přidaly Švýcarky pátý gól a s českým týmem to vypadalo hodně zle. Jenže Češky se nevzdaly a díky trefám Ratajové, Jarolímové a Krupnové se dostaly na dostřel. Do konce zápasu navíc zbývalo ještě více než devět minut. Švýcarky však pozorně bránily a českým reprezentantkám ubíhal čas velmi rychle. Poslední minutu hrál český tým bez brankářky, ale ani to bohužel k vyrovnání nevedlo. Česká reprezentace tak stejně jako před dvěma lety na domácím šampionátu končí těsně pod stupni vítězů.

Švýcarsko – Česká republika 5:4 (0:1, 4:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 29. Martiová (Rickenbachová), 30. Ulberová (Stellaová), 30. Bartschiová (Ruttimannová), 36. Ulberová (Bartschová), 42. Scheideggerová (Wuthrichová) – 3. Čapková (Leierová), 44. Ratajová (Jarolímová), 46. Jarolímová (Krupnová), 51. Krupnová (Urbánková)

Ještě smutnější než české florbalistky jsou po dnešku jistě florbalistky Finska. Před plnou halou odehrály proti Švédkám jedno z nejlepší finále ženského mistrovství světa v historii, ne-li úplně nejlepší. V zápase byly aktivnější Švédky, Finky ale podržela brankářka Mäkeläová. Do vedení šly jako první reprezentantky Švédska, do konce první třetiny se ale domácímu týmu povedlo skóre otočit. Po změně stran favorit vyrovnal, ale Finky si opět vzali vedení zpět. To se psala devětadvacátá minuta. Jenže také Švédky předvedly obrat ve skóre, když dvěma přesnými zásahy ve dvou minutách překlopily misky vah na svoji stranu a do třetí třetiny tak vstupovaly s těsným náskokem. Hned na začátku závěrečného dějství se ale finským florbalistkám k velké radosti obecenstva povedlo znovu vyrovnat. Jelikož ve zbylém čase a ani v prodloužení už gól nepadl, musely za stavu 4:4 o mistryních světa rozhodnout samostatné nájezdy. V těch měla hlavní slovo švédská útočnice Amanda Delgadová, která proměnila oba své pokusy a rozhodla tak o švédské obhajobě titulu. Domácím Finkám zbyly jen oči pro pláč.

Švédsko – Finsko 5:4 sn (1:2, 3:1, 0:1 – 0:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 7. Helinová, 23. Eiremoová (Wickstromová), 34. Wibronová, 35. Larssonová (Karlssonová), rozh. náj. Delgadová – 12. Ukkonenová (Kauppiová), 18. Eskelinenová, 29. Lirkkiová (Hannonenová), 41. Kujalaová

Celkové pořadí mistrovství světa: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko, 4. Česká republika, 5. Lotyšsko, 6. Německo, 7. Polsko, 8. Slovensko, 9. Norsko, 10. Dánsko, 11. Rusko, 12. Austrálie, 13. USA, 14. Nizozemí, 15. Japonsko, 16. Singapur