6.6 C
Prague
Čtvrtek, 18 dubna, 2024
novinky
More

    Mohlo by Vás zajímat

    Legenda české a evropské házené Filip Jícha ukončila kariéru, kde hrají evropské hvězdy a kolik berou


    Král házené v ČR, ale také jeden z nejlepších evropských hráčů Filip Jícha zřejmě definitivně končí s házenou. Levá spojka Barcelony a reprezentace má zdravotní problémy a po dvou letech končí své angažmá v katalánském velkoklubu FC Barcelona. Bývalého nejlepšího hráče světa tíží zdravotní potíže, kvůli kterým zvažuje konec kariéry. Dvakrát vyhrál Ligu Mistrů, sedmkrát byl mistrem Německa a dvakrát šampiónem Španělska. „Již nejsem členem týmu FC Barcelona. Všem hráčům i fanouškům klubu přeji velmi úspěšnou sezónu,“ oznámil český házenkář konec v Barceloně svým fanouškům na Facebooku.


    Důvodem byly hlavně zdravotní důvody. „Především pak po operacích se stydkou kostí a koleny, již nejsem schopen dostat se na takovou úroveň házené, ze které bych měl radost a kterou jsem si užíval především během mnoha krásných sezon v německé bundeslize. Je to do jisté míry smutné, na druhou stranu to patří k životu profesionálního sportovce,“ uvedl Jícha v oficiálním vyjádření.

    Nyní chce Jícha strávit čas hlavně s rodinou a s nejbližšími přáteli, s nimiž bude probírat, jakým směrem se bude ubírat jeho budoucnost. Jícha se do Barcelony přesunul předloni a získal tam dva ligové tituly. Předtím působil v německém Kielu, kde získal sedm bundesligových titulů a dvakrát vyhrál Ligu mistrů. V Německu působil i ve funkci kapitána týmu, v roce 2010 zvítězil v anketě o nejlepšího házenkáře světa. Přesto z Kielu odcházel mimo jiné i proto, že ho dle mnoha indicií tížily finanční problémy. Že by dnes nejlepší hráči světa brali tak málo. Podle odborníků, které jsme oslovili, mají nejlepší házenkáři světa více, než nadstandardní platy.

    Jak jsou na tom třeba čeští házenkáři? Esa v čele s Jíchou a Filipem si přijdou na velice slušné peníze – berou statisíce korun měsíčně! Džomba, Balič, Hmam, Guigou, Kokšarov, Karabatič, Iker Romero či Velyky. Pro běžného českého fanouška jsou to možná anonymní sportovci, ale ve svých zemích jde o lukrativně placené celebrity.

    „Nejvíce berou spojky, které umějí bránit i útočit,“ vysvětluje reprezentant Jan Filip z německého Nordhornu, vedle bombarďáka Jíchy nejlépe honorovaný český házenkář. Na házenkářské scéně má Filip velké jméno. Několik let po sobě patří mezi nejlepší střelce bundesligy, nastupuje za výběry světa. Jeho věhlasu odpovídá i výdělek. „Na opravdu velké peníze si ale přijde jen pár hráčů,“ tvrdí Filip.

    Když získáte angažmá v Kielu či v Hamburku, za pár let se zajistíte do konce života. Nejmovitější německé kluby ročně hospodaří až s pěti miliony eur (zhruba 140 milionů českých korun). Vstupenka na běžný ligový zápas stojí kolem dvaceti eur. A haly jsou stále nabité. „Kluby si na sebe vydělají. Mohou si dovolit zaplatit dobré hráče,“ řekl bývalý házenkářský manažer Pavel Brímus. Ovšem takový Melsungen, který rovněž hraje bundesligu, má rozpočet zhruba jen čtyřicet milionů českých korun. „Hodně záleží na návštěvnosti,“ upozorňuje kouč Rastislav Trtík, který právě v Melsungenu coby trenér působil. Vysněným házenkářským rájem je vedle Německa také Španělsko. Špička zdejší ligy je úzká, ale o to kvalitnější. Ciudad Real je momentálně považován za nejlepší a nejbohatší klub na světě. Stahuje si skvělé hráče z mnoha zemí a nabízí jím luxusní podmínky. Stejně jako Barcelona!


    „Nabídka z Barcelony se snad ani nedá odmítnout,“ říká Filip Jícha, rodák ze Starého Plzence, což je mimochodem město házené zaslíbené a dodává, že si svůj život bez házené nedovede představit a rád by u ní v nějaké roli zůstal.

    A v kterých týmech si mohou házenkáři při přestupu přijít na „velké“ peníze? Mezi bohatou španělskou klubovou smetánku náleží kromě Realu Madrid a Barcelony ještě Valladolid, Portland San Antonio a Ademar Leon. Tyto celky mimo jiné dominují v evropských pohárech. Ale celkově je německá bundesliga mnohem vyrovnanější a nároky na vytížení hráčů jsou daleko větší, mnohdy i lépe ohodnocené, než ve Španělsku.

    Nejen v německé bundeslize a španělské nejvyšší soutěži si ale nejlepší házenkáři Evropy přijdou na slušné peníze při přestupu. Nejlepší Maďaři si užívají vysokých platů ve Veszprému. „Vydělají si tolik, že nemají potřebu chodit do zahraničí,“ potvrzuje kouč Trtík. Podobný případ je slovinská Pivovarna Laško Celje anebo ruští Čechovští Medvědi. V moskevském týmu je soustředěn takřka celý národní výběr Ruska. Ve Francii je po všech stránkách jedničkou Montpellier s Čechy Juříčkem a Sobolem.

    Jen pro zajímavost, bulvární týdeník Sport Bild zveřejnil, že Filip Jícha si přišel v Kielu na 112 000 Kč a v Barceloně na 660 000 Kč měsíčně. V případě tak skvělého házenkáře to byl příjem jistě odpovídající.

    [ssba]


    Latest Posts

    pr clanky

    Redakce doporučuje