Když nefungují odpady a kanalizace, může to představovat závažný problém. Jak se této nepříjemnosti předchází a jakým způsobem ho lze účinně řešit?
Co je to kanalizace
Jako stoková síť se označuje soustava trubních rozvodů a dalších zařízení, které slouží k odvádění odpadních vod z jednotlivých nemovitostí a z veřejného prostranství.
Pod pojmem kanalizace se pak rozumí provozně samostatný soubor staveb a zařízení zahrnující kanalizační stoky. Ty slouží ke společnému odvodu odpadních vod a srážkových vod, případně odpadních a srážkových vod samostatně. Dále do kanalizace patří kanalizační objekty, čistírny odpadních vod i stavby k čištění odpadních vod před jejich vypouštěním do kanalizace.
Jakým způsobem se starat o kanalizaci
Předejít potenciálně havarijnímu stavu lze průběžnou kontrolou kanalizace pomocí kamery. Používají se varianty pojízdné i posuvné. To umožňuje provést čištění včas, ještě než dojde k ucpávce. S adekvátním předstihem je potřeba zachytit i případné závady a provést i opravu celého systému.
Co se týče čištění kanalizace, záleží nicméně na konstrukci konkrétního potrubí. Klasické splaškové kanalizační svody a kvalitní litinové stoupačky k zarůstání náchylné prakticky nejsou. Mělo by se jednat o potrubí nejméně o průměru DN 100 mm.
Ležatá splašková kanalizace péči potřebuje, a to v intervalu 1x za 5 až 6 let. Doporučuje se především čištění tlakovou vodou. Výhodou je efektivita takového čištění a jeho použitelnost na různé typy potrubí. Tlakové čištění nelze doporučit pouze na potrubí DN 50 mm a menší. Současně je takový způsob dostatečně šetrný, používá se pouze voda, která nemůže ohrozit žádným způsobem životní prostředí.
Co může vést k ucpání kanalizace
K ucpání kanalizace může vést celá řada příčin. K těm nejčastějším se řadí mimo jiné splachování předmětů, které vlivem působení vody nabývají na objemu a dále tuk, který se do kanalizace dostane.
Mimo to může být příčinou nedostačující spád odpadního potrubí či kořeny, které prorůstají do kanalizace. Ty sem prorostou především z důvodu netěsných hrdel, z poškozeného potrubí, nebo z revizní šachty. I poškozené potrubí jako takové navíc dále může být příčinou ucpání kanalizace.
Jak řešit ucpání odpadů svépomocí
Samostatně se o čištění ucpaného odpadu můžete pokusit několika metodami. Tou pravděpodobně nejjednodušší a nejlépe dostupnou je horká voda s mýdlem.
Takto vyrobený prostředek především může pomoci s rozpuštěním mastnoty a uvolněním ucpávky, kterou způsobí v domácnosti zbytky potravin. Horká voda i mýdlo jsou navíc prostředky šetrné a dobře dostupné v každé domácnosti.
Instalatérský zvon je pro laické řešení nehod s odpady doporučován běžně. Prorazit ucpávku lze tlakem vodního sloupce. To umožňuje prakticky vyřešit i poměrně vzdálený problém.
Vynikajícím nástrojem pro ruční čištění odpadu je i instalatérská spirála. Ta nechybí ani ve výbavě profesionálů. Prakticky se používá k mechanickému proražení usazeniny. Lze ji ale použít i k proražení vzdálenějších ucpávek, a to opět působením tlaku vody.
Vyřešte ucpané odpady i kanalizaci profesionálně
Pokud vám výše uvedené metody nemohly, zřejmě se problém skrývá dále v potrubí. Čištění odpadu a kanalizace je proto nezbytné řešit s odborníky.
Instalatérská pohotovost navíc umí pomoci nejen v případě preventivní údržby, ale také v případě, kdy již zákazník řeší havarijní stav. Funguje nepřetržitě, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu a disponuje dostatkem zkušeností i adekvátními nástroji.
https://technologie24.cz/nitransky-region-skryva-netusene-poklady-a-laka-na-zazitkove-akce/
https://oprumyslu.cz/export-palivoveho-drivi-se-nezvysil-nabidka-by-mela-pokryt-poptavku/
https://zprumyslu.cz/tangencialni-ventilace-v-urednich-deskach-digiday-vam-usetri-desitky-tisic/