V dnešním období šířící se epidemie korona viru nestačí jen mýt si ruce. Abyste efektivně zabránili přenosu nákazy, třeba se zaměřit i na povrchy v domácnosti a často používané předměty. Poradíme vám, jak ochránit vaši domácnost před virem.
Nejprve uklidit a odmastit
více v článku...
Aby biologické exkrementy neměli na čem vegetovat, třeba nejprve odklidit z dohledu zbytečný nepořádek a pak utřít prach a odstranit mastnotu ze stolů, kuchyňské desky, sanity, dřezu, toalety, klik a úchytek. Efektivní úklid má svá pravidla – vyžaduje systém a rychlost. Vyčleňte si na každou místnost 10 až 15 minut, začněte v zadní části pokoje a postupujte svižně ve směru hodinových ručiček až ke dveřím. Na prach je ideální hadřík z mikrovláken, která nerozptyluje prach po místnosti. Platí, že každé plochy by měla hadřík dotknout jednou, nemusíme ní procházet stále po stejném místě a zbytečně opakovat pohyby.
Postupujte shora dolů
Úklid by mělo začínat shora dolů. Je to logické, protože prach z poliček a výše položených věcí padá na zem. Začněte proto vyššími polohami a pokračujte nižšími až k zemi. Můžete používat i saponáty, ale raději je nařeďte vodou a neaplikujte přímo na houbičku nebo hadřík. Na površích by se mohly rozetřít ve velkém množství a ty by mohly zůstat lepkavé a nečistoty by se na nich rychleji usazovaly.

Co dezinfikovat
Korona virus dokáže na površích zůstat aktivní i během několika hodin až dnů (experti si nejsou jisti konkrétními hodnotami), takže dezinfikovat třeba, nejlépe po každém příchodu člena domácnosti zvenčí. Kromě zmíněných rizikových povrchů se zaměřte i na běžně používané předměty, jakými jsou klíče, mobil, vypínače či peněženky.
Čím dezinfikovat
Zvažte, kde se vyplatí použít agresivní čisticí prostředky a žíraviny. Mohly by některé povrchy poškodit a jejich výpary mohou dráždit dýchací cesty nebo být i toxické. Není vhodné pro tento účel používat používat ani antibakteriální gely, ty jsou formulovány na jiný účel a obsahují sloučeniny chránící pokožku rukou před vysoušením, například glycerol. K dezinfekci povrchů postačí 60- až 70-procentní roztok alkoholu, který můžete aplikovat i ve formě spreje. Většina dezinfekčních prostředků na domácí účely je tedy účinná, ale podobnou směs si můžete připravit i sami: 6-7 dílů čistého etanolu na 4-3 díly vody. Dobrým dezinfekčním prostředkem je i ocet a peroxid vodíku. Běžný ocet obsahuje asi 5% kyseliny octové, která ničí bakterie a viry, narušuje jejich buněčnou strukturu. Pokud máte doma zašantrošenou lahvičku peroxidu vodíku, nyní se mu naskytne využití. Nicméně, peroxid je třeba zředit tak, aby měl maximálně 3%, jinak může být jeho používání nebezpečné.