6.6 C
Prague
Pátek, 16 května, 2025
novinky
More

    Mohlo by Vás zajímat

    Máte podezření na žaludeční vředy? Jejich léčbu neodkládejte

    Existuje spousta mýtů, které vysvětlují, jak si můžeme „vypěstovat“ vředy. Někdo říká, že nemáme jíst ve spěchu, ráno, co ráno, si máme dopřát něco teplého do žaludku, samozřejmostí pak je teplé jídlo během dne apod. Toto ovšem ve skutečnosti vředy nezpůsobuje, jen je zhoršuje, pokud už vznikly. Bylo ale prokázáno, že při peptických vředech pacienti velmi často mají v žaludku bakterii Helicobacter pylori. Další nejčastější příčinou je užívání nesteroidních protizánětlivých léků.

    Co jsou žaludeční vředy a kde se berou?

    Peptické vředy, nebo také žaludeční vředy, se nachází ve sliznici žaludku či horní části tenkého střeva a mohou způsobovat bolesti. Peptický odkazuje na trávení a enzym pepsin, vřed představuje trhliny ve výstelce orgánu, ale i na kůži nebo na povrchu tkáně. Jestliže vás bolí v horní části břicha, může se jednat právě o peptický vřed. Jestliže nedojde k jejich léčbě, mohou se dostavit komplikace, jako jsou krvácení, infekce až otvor v žaludku.

    Žaludeční vředy příznaky jsou říhání a nadýmání, zvracení či nevolnost, pocity nepříjemné plnosti po jídle, nebo pocit velmi rychlého nasycení při jídle. Máte-li podezření na peptické vředy, je dobré navštívit lékaře.

    Nejčastěji jsou peptické vředy umístěny v trávicím traktu, ve sliznici žaludku a na začátku tenkého střeva neboli dvanáctníku. Může se stát, že má pacient oba typy vředů najednou.

    Kde a jak bolí peptické vředy

    Peptické vředy zpravidla bolí ve vrchní části břicha, mezi hrudní kostí a břichem. Bolest je tupá nebo ostrá, časem přichází a odchází. Při vyšetření si pacient může stěžovat na citlivost při tlačení na břicho.

    U někoho je bolest po jídle mírnější, někdo ale po jídle pocítí zhoršení bolesti. U někoho se výraznější bolest objevuje v noci. Příznaky i bolesti u vředů nejsou specifické.

    Abyste předešli tomuto nepříjemnému onemocnění, nekuřte, neužívejte nesteroidní antirevmatika a nechte si lékařem doporučit jiné léky, testujte a lečte infekci způsobnou bakterií H. pylori co nejdříve a užívejte inhibitory protonové pumpy spolu s nesteroidními protizánětlivými léky. Vždy je potřeba léčbu probrat s lékařem.

    Více informací k žaludečním vředům nabízí Masticlife, kde najdete i produkty z Mastichy, která je velmi nápomocná při řešení infekce Helicobacter pylori.

    Latest Posts

    pr clanky

    Redakce doporučuje