Návštěva zubaře a vrtání zubního kazu u lidí patří rozhodně k těm méně oblíbeným činnostem. Na druhou stranu je skvělé, že máme možnost si nechat zubní kaz odstranit a vzniklý defekt v zubu nahradit plombou neboli zubní výplní. Přečtěte si, jaké druhy plomb existují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
K čemu slouží zubní výplň?
Zubní výplň lékaři využívají nejen k ošetření zubu poškozeného zubním kazem, ale i takového, který se poškodil například při úrazu.
Podle druhu ošetření zubaři využívají trvalou nebo provizorní zubní výplň. Provizorní výplň lékaři volí například ve chvíli, kdy je potřeba provést více zákroků. V takovém případě provizorní zubní výplň chrání zub mezi jednotlivými návštěvami. Naopak trvalá zubní výplň slouží jako dlouhodobé (v některých případech i celoživotní) řešení pro opravený zub.
Druhy zubních výplní
Existují 4 základní druhy zubních výplní, které se liší odolností, vzhledem i cenou.
Amalgámová plomba
Amalgámová plomba je nejstarší a zároveň i nejvyužívanější druh plomby. Tvoří ji z 50 % elementární rtuť a z 50 % práškový kov.
Velkou výhodou amalgámové plomby je její pevnost, odolnost, a tudíž i dlouhá životnost. Její nevýhodou je vzhled. Tím, že se jedná o kov, má amalgám tmavě šedivou barvu, takže je v ústech na první pohled vidět. I z toho důvodu se amalgámové výplně používají na zadní zuby, které nejsou při mluvení vidět, ale jsou více zatížené žvýkáním.
Fotokompozitní plomba
Fotokompozitní plomba patří mezi tzv. bílé plomby a vyrábí se z materiálu tvořeného syntetickou pryskyřicí – fotokompozitu. Fotokompozitní plombu zubař aplikuje ve vrstvách a každou vytvrdí pomocí speciálního modrého světla.
Hlavní výhodou fotokompozitní plomby je její barva, která se přizpůsobí odstínu zubu, takže si nikdo zubní výplně nevšimne. Na druhou stranu fotokompozit není tak odolný materiál jako amalgám. Kromě toho cena fotokompozitní zubní výplně je vyšší než cena amalgámové plomby.
Skloionomerní cement
Dalším materiálem, který se využívá jako bílá zubní výplň, je skloionomerní cement. Skloionomerní cement se skládá z prášku (jemně mleté křemičité sklo s vysokým obsahem hliníku, vápníku a fluoru) a tekutiny (polyalkenoátové kyseliny). Po smíchání prášku s tekutinou dojde k zatuhnutí výplně.
Právě díky složení má tento druh zubní výplně regenerační účinky. Posiluje oslabenou zubní sklovinu a díky svým antibakteriálním vlastnostem brání vzniku nového kazu.
Keramická výplň
Keramické výplně, známé taky jako keramické injele, se vyrábí z porcelánu.
Keramické výplně nejen skvěle vypadají, ale jsou i vysoce odolné a mají dlouhou životnost. Úskalím keramických výplní je cena, která je mnohonásobně vyšší než u jiných druhů plomb.
Výběr vhodné zubní výplně
Pokud vás čeká ošetření zubu, které bude vyžadovat aplikaci zubní výplně, svůj výběr pečlivě zvažte, může mít totiž zásadní vliv na zdraví vašich zubů. Výběr vhodného materiálu pro zubní výplň závisí na několika faktorech, jako je umístění zubu, rozsah poškození či vaše estetické požadavky a finanční možnosti.