6.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Kdy si vzít bankovní půjčku?

  Půjčky se staly běžnou součástí našich životů. Lidé si je nejčastěji berou na vybavení domácnosti, elektroniku, auto i bydlení. Kdy si vzít úvěr u banky?  

  Mnoho lidí považuje půjčku od banky za důvěryhodnější způsob financování než úvěry v nebankovním sektoru. Avšak i bankovní půjčka může nadělat spoustu problémů. Vždy záleží na důvodech a potřebách k pořízení úvěru.

  S úvěry totiž úzce souvisí finanční gramotnost lidí. Před pořízením úvěru je důležité zvážit, zda úvěr člověk skutečně potřebuje a zda není schopen na danou věc peníze naspořit.

  Bankovní půjčky jsou sice pokládány za bezpečné, přesto představují jisté zatížení klienta a je potřeba k nim přistupovat zodpovědně. Kdy je dobré si vzít bankovní půjčku?

  Pro koho jsou určeny bankovní půjčky

  Mezi obecné podmínky pro získání jakékoliv půjčky patří plnoletost, bydliště nebo trvalý pobyt na území Česka, vlastní bankovní účet a platný doklad totožnosti.

  Kdo žádá o bankovní půjčku, musí dále počítat s tím, banka bude zkoumat bonitu klienta, pravidelný a doložitelný příjem a registry dlužníků. Banka totiž podle zákona musí prověřit, zda klient zvládne půjčku splatit a nezpůsobí mu to finanční problémy.

  Pokud má někdo záznam v registru dlužníků, u banky většinou nepochodí. Záleží však na tom, jak velký škraloup v úvěrové historii je. Banky přistupují k žádostem individuálně a za pokus člověk nic nedá. Vždy je výhodnější se obrátit na banku než nebankovní instituci.

  Lze tedy shrnout, že bankovní půjčka se hodí pro žadatele, který:

  • je starší 18 let, má občanství ČR nebo trvalý pobyt na území ČR,
  • nemá negativní záznam v registrech dlužníků,
  • může doložit pravidelný a dostatečný příjem,
  • má dva platné doklady totožnosti,
  • má vlastní bankovní účet,
  • má dobrou bonitu,
  • chce ušetřit na úrocích,
  • nechce zbytečně riskovat.

  Kdo tyto podmínky nesplňuje, nejspíš bude muset zkusit štěstí s nějakou nebankovní půjčkou.

  Jaké jsou parametry bankovní půjčky

  Výhodou bankovní půjčky je, že banky podléhají dohledu České národní banky, proto se člověk nemusí obávat nekalých, predátorských či dokonce podvodných praktik. Podmínky bank jsou transparentní a jasné.

  Na druhou stranu se člověk musí připravit na náročnější schvalovací proces, kterým ne každý projde. 

  Pokud však uspěje, může se těšit na nižší úrokovou sazbu a RPSN, než za jaké běžně poskytují úvěry nebankovní společnosti. U banky také bývá běžné pojištění úvěru proti neschopnosti splácení a možnost odkladu splátek.

  Porovnání bankovních půjček

  Nabídka půjček je dnes nesmírně pestrá a bývá složité se v nich vyznat. Při zřizování půjček je důležité se zaměřit na výši RPSN, výši splátky a dobu splatnosti. 

  Půjčka by vždy svou výší měla odpovídat aktuálním příjmům a neohrožovat běžné fungování domácnosti. Každý by si měl spočítat, kolik peněz dokáže se svým rozpočtem splácet.

  Laikovi mohou tyto výpočty pěkně zamotat hlavu. Naštěstí však existuje chytrý pomocník, který s výběrem vhodné půjčky poradí. Je jím úvěrová kalkulačka a různé online srovnávače. Například kalkulačka Moneta půjčky je dostupná na webu banky a během chvíle vypočítá důležité parametry půjčky.

  Obdobnou úvěrovou kalkulačku mají na svých webech i ostatní banky. Člověk tak z pohodlí domova snadno zjistí, jestli si může bankovní půjčku dovolit. 

  Ačkoliv dnes mají banky srovnatelné podmínky, vždy je dobré si udělat průzkum trhu a třeba si i přečíst hodnocení ostatních klientů. Porovnání zkušeností s Air Bank půjčkou, ČSOB půjčkou, půjčkou KB nebo jakoukoliv jinou bankovní půjčkou člověku pomůže udělat finální rozhodnutí.  

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje