6.6 C
Prague
Středa, 29 března, 2023
novinky
More

    Mohlo by Vás zajímat

    Ženy vydělávají méně, ale v šetření jsou poctivější než muži

    České ženy vydělávají v průměru o pětinu méně než muži, přesto dokáží ušetřit o 6% více. Tento trend potvrzuje zejména u mladších ročníků.

    Podle průzkumu České spořitelny mají ženy v rámci spoření na rezervu naspořenou částku přibližně na úrovni 50 000 Kč. Měsíčně dokáží dát stranou zhruba 5 000 Kč. „Ukazuje se dlouhodobý trend, že ženy přistupují k financím zodpovědněji. Z průzkumu vyplývá, že nejvíce si dokáží ušetřit ženy ve věku 18 až 35 let. Důvodem jejich vyšších rezerv je i fakt, že muži jsou ve většině hlavou rodiny, finance jsou v jejich rukou, a proto například v případě nečekaných finančních výdajů využívají i rezervy, „řekla Jana Budařová, analytička České spořitelny.

    Podle nejnovějších údajů Evropského statistického úřadu Eurostat, ženy v unii vydělávají asi o 15% méně než muži. V Čechách je to podle Evropského institutu pro rovnost pohlaví (EIGE) za rok 2018 na úrovni 21%.

    V průměru je zaměstnáno v rámci zemí EU 67% žen, ale až 78% mužů. V Česku je tento poměr o něco větší, žen je zaměstnaných 66%, mužů 79%. Více převládající u něžnějšího pohlaví zaměstnání na částečný úvazek, který využívá až třetina zaměstnaných žen, ale jen necelých 8% mužů. Ve vedoucích pozicích firem je třetina žen, mužů je dvakrát více. „Důvodem zkrácených pracovních úvazků, nižších mezd a potom i nižších důchodů je péče o rodinu a mateřství, které ukrajuje ženám z počtu odpracovaných hodin. Třetina žen obětuje kariéru kvůli rodině, u mužů je to jen na úrovni čtyř procent, „doplnila Budařová. Z toho důvodu je více žen ve vyšším věku ohrožených chudobou. V unii ženy starší 65 let mají o třetinu nižší důchody než muži. V Česku jsou rozdíly v penzi mužů a žen mírnější, a to na úrovni 8% ve prospěch mužů. Nejvyšší rozdíly mají v Lucembursku (43%), nejnižší v Estonsku (1%).

    V celkovém hodnocení rovnosti jsme však na ocase ze zemí EU. Index rovnosti, který zveřejňuje Eurostat, zkoumá rozdíly mezi muži a ženami na pracovním trhu ve vzdělání, v příjmech, v zdravotním stavu, v zapojení se do veřejného života a rozdíly v čase stráveném s rodinou. Aktuální výsledky přiřadili Česku úroveň 52,4 bodu ze 100 (1 bod je úplná nerovnost a 100 bodů úplná rovnost). Jako v jediné zemi EU se u nás nerovnost mezi muži a ženami prohloubila. V rovnosti mezi pohlavími jsme na 26. místě v rámci zemí EU a za poslední roky jsme se propadly až o sedm pozic. Průměr za všech 28 zemí (ještě se to dělalo v čase UK v EU) je na úrovni 66,2 bodu.

    Latest Posts

    pr clanky

    Redakce doporučuje