6.6 C
Prague
Sobota, 1 října, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Zamotané čelo tabulky 1. fotbalové ligy

  V minulosti bývalo zvykem, že na konci podzimní části se slunily na čele dva týmy, většinou Sparta a Plzeň. Od dalších následovníků si držely několikabodový odstup. Jenomže obří investice napumpované do kádru Slavie, stabilní výkony Mladé Boleslavi a neuvěřitelné vzepření Zlína ligovým bojem o čelo pořádně zamíchaly. Dalo by se tedy říci, že v současné době bojuje o titul pět mužstev. Jak vypadá situace na vrchním pólu tabulky?

  1. FC Viktoria Plzeň, 29 bodů, forma: 4-1-0


  Zdá se, že zdánlivě skomírající favorit se znovu zvedá. Po vlažném začátku, kdy Viktoria nepřesvědčovala bodově ani herně, se vedení rozhodlo pro osvěžení kádru. Dlouholeté stálice Kolář s Rajtoralem byli nuceni hledat si nové angažmá, pod Štruncovy sady putovali postupně Martin Zeman, Albánec Ergys Kace a zlínský Tomáš Poznar, načež se herní projev mužstva radikálně zvedl. Jako by si někteří hráči uvědomili, že místo v kádru nemají předplacené navěky.

  Plzeň navíc často budí dojem, že si převzala sparťanskou přednost z let minulých, a to zvládání zápasů navzdory tomu, že v daném utkání to zrovna skřípe. Vždyť tolikrát již Pivarníkovi svěřenci vyhráli nejtěsnějším možným rozdílem. Také v posledním zápase na Dukle dokázali Plzeňané strhnout vítězství na svou stranu, přestože rozhodně nebyli lepším mužstvem. Ve zbývajících 4 kolech podzimů Hubník a spol. přivítají Jablonec a Brno, zavítají pak do Mladé Boleslavi a na horkou půdu Bohemians 1905.

  2. FK Mladá Boleslav, 26 bodů, forma: 3-1-1

  Středočeši se museli na začátku sezony vypořádat s odchodem kouče Karla Jarolíma, kterého do svých služeb převelela fotbalová reprezentace. S nástupem nového muže Leoše Kalvody se zdálo, že se dobře namazaný stroj zadrhne. Zvlášť, když Kalvodova premíra začala šokující porážkou s Karvinou na domácím hřišti. Následných 6 výher a 2 remízy ale pesimistický výhled rázem naprosto uzemnily. Boleslav se dostala na první příčku a začalo se šuškat o titulu.

  Rozjeté mužstvo ale v posledním kole přibrzdil Zlín, jenž dokázal obrátit skóre a obrat tak domácí o všechny body. A tak se začínají ozývat hlasy, že město automobilů na ligový primát dosud nedozrálo. Kritika se snáší především na nezvládnuté domácí zápasy (Karviná, Brno, Zlín). To ovšem ještě zdaleka nemusí znamenat, že by Boleslavským docházel dech. Ofenzivně laděné mužstvo předvádí atraktivní fotbal, jeho snažení proměňují v góly tradiční střelec Jan Chramosta (7 branek) a také Australan Golgol Mebrahtu (5 branek). Mladou Boleslav ještě na podzim čeká doma Plzeň a Příbram, venku se představí v Jihlavě a na Slavii.

  3. SK Slavia Praha, 25 bodů, forma 4-1-0


  Nový sponzor z Číny přivábil do Edenu velkou sumu peněz a s ní i očekávání slávistických fanoušků a celé fotbalové veřejnosti vůbec. Nové posily, mezi něž se vměstnal i obávaný střelec Gino Van Kessel, jenž přestoupil z Trenčína na české poměry za astronomických 32 milionů korun, dostaly za úkol vrátit sešívané barvy zpět na výsluní. Zpočátku to ovšem spíše vypadalo na zmar známý z nedávných časů. Kouč Dušan Uhrin nedokázal vytvořit z kádru tu správnou chemickou složeninu. A tak musel na lavičce skončit.

  Jeho nástupce Jaroslav Šilhavý jako by si s sebou do ruksaku přibalil kouzelnickou hůlku, kterou zamával a přiklonil si na svou stranu fotbalové bohy v té době houpající se na mráčcích povalujících se nad Edenem. A v šesti následujích ligových utkání brali sešívaní všech 18 bodů. Sérii zastavil až v posledním kole Jablonec, se kterým Slavia remizovala, za což mohla být ještě ráda. Zdá se ovšem, že slávistická skvadra začíná ladit. Zbývající program? Doma Bohemians 1905 a Mladá Boleslav, venku Dukla a Zlín.

  4. FC Fastav Zlín, 25 bodů,
  forma 2-2-1

  Pamatujete ještě na loňské představení nováčka? Na podzim famózní jízda a zisk 23 bodů, na jaře pak 7 upocených remíz. Málokdo by si tehdy zřejmě vsadil, že ševci budou v novém ročníku dominovat. Jenže veškeré prognózy hodili ve Zlíně za hlavu. Kouč Páník, který byl po sezoně téměř odvolaný, vtiskl mužstvu tvář. Poctivý fotbal založený na pevné obraně a rychlých kontrech je pro mnohém protivníky smrtící.

  Několik kol se dokonce Fastav vyhříval na nejvyšší příčce tabulky, nyní se, alespoň soudě podle posledních výsledků, malinko zastavil. Nicméně poslední výhra na půdě Mladé Boleslavi možná opět vlije sympatickému mužstvu novou krev do žil. Tým tvořený z odchovanců a víceméně odložených hráčů má neutuchající vůli dokázat všem pochybovačům, že nahoře není náhodou. A jistě nebude chtít zopakovat loňský scénář s neplodným jarem. Zlíňané se fanouškům představí ještě 3x, když postupně budou hostit Brno, Duklu a Slavii, na svém hřišti je prověří Jihlava.

  5. AC Sparta Praha, 22 bodů, forma 2-1-2

  Jednoznačný aspirant na titul, nejkvalitnější kádr. Megaposila z Arsenalu Tomáš Rosický, příchod dvou reprezentantů Kadleců. Ten mladší Václav stál Spartu podle spekulací 73 milionů korun! Co ale naplat, když to na hřišti nefunguje. Opětovný nepostup do Ligy mistrů a kolísavé výsledky v lize stály trenéra Zdeňka Ščasného místo na lavičce. Prozatimním nástupcem se stal toho času hlavní kouč sparťanského dorostu David Holoubek.

  Srdce fanoušků si získal téměř okamžitě, a to nejen svým vystupováním a aurou mladého kouče-spasitele. Hned ve svém úvodním utkání totiž sparťanským soubor přejel v Evropské lize Inter Milán a zdálo se, že vše půjde jako po másle. Nestalo se. Byť hned po skalpu Interu byla remíza s Brnem ovlivněna hrubou chybou asistenky Ratajové, která v poslední minutě chybně neodmávaným ofsajdem obrala Letenské o vítězství. Prohra ve šlágru s Plzní a vypadnutí v MOL Cupu ve Zlíně opět stáhly nad letenským svatostánkem mračna. 5. místo v lize je pro klub s nejvyššími ambicemi naprosto nedostojné.

  Buďme ovšem ke Spartě spravedliví: již několikátý týden ji sužuje velká marodka, v současnosti je mimo hru dokonce deset (!) fotbalistů. S tak úzkým výběrem hráčů se pracuje velmi těžko. Lze předpokládat, že po návratu marodů, mezi nimiž je dlouhodobě i Tomáš Rosický, začnou „rudí“ výrazně čeřit vody v bojích o titul. Ve zbývajích zápasech by ovšem měli naplno bodovat, a to v domácích utkáních s Karvinou a Teplicemi, v případě venkovních pak v Liberci a Hradci Králové.

  Foto: kurzovesazeni.com


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje