I když se výraz „Slow living“ dnes vzpomíná často, mnoho lidí úplně nechápe, v čem jeho podstata spočívá. Neznamená to, že musíme začít dělat všechno pomalu, ale spíše uvědomit si, kdy je čas dělat věci rychle a kdy zpomalit a udělat je pořádně a „nastálo“. S tímto životním stylem souvisí i to, jak si vytvoříme své bydlení a okolí. Poradíme vám, jak začít.
Trend Slow living je přirozenou reakcí na uspěchaný život, kterým moderní civilizace dnes žije a mnohým doslova škodí. Filozofie „zpomalení“ nelze shrnout třemi větami, zahrnuje změnu způsobu myšlení ve všech oblastech našeho života. Její součástí je i Slow fashion a Slow design, které dnes prezentují mnozí aktivisté, ale i odpovědné firmy a společnosti. Soustřeďují se na kvalitní a eticky vyrobené produkty, které vydrží více, než jednu sezónu, a zároveň jejich výroba a distribuce minimalizuje škodlivý dopad na naše životní prostředí a také tak přispívá k boji proti klimatickým změnám. Podle principů Slow designu lze nejen nakupovat oblečení, ale i vybírat zařízení do interiéru či materiály na stavbu domu a rekonstrukci bytu. Důležité je rozhodnutí, že chcete pomoci své planetě, svému regionu a začít od svého příbytku, který může mít minimální uhlíkovou stopu a tedy co nejmenší dopad na naše životní prostředí. Pokud budete postupovat podle těchto kroků, váš život se stane příjemnější a přispějete svým malým dílem k celosvětovému hnutí za zmírňování klimatických změn.

- Nekupujte nepotřebné věci
Všichni velmi dobře víme, kolik věcí si koupíme jen proto, že jsou v akci, zalíbí se nám v reklamě, má jejich kolega, nebo jen tak pro jistotu do zásoby. Právě levné bytové zařízení, pomůcky či doplňky nám pak zabírají prostor a často nakonec skončí v komunálním odpadu. Dobře se zamyslete, bez kterých byste se obešly a to i ve chvíli, kdy máte nutkání koupit další neodolatelný zboží. Pokud se chcete zbavit „přebytků“, můžete je dát do tříděného odpadu, nebo ještě lépe – někomu, kdo je opravdu potřebuje. Vám možná leží odšťavňovač v komoře, ale vaše sestřenice ho bude denně používat. Slow living však není o tom, zbavit se všech věcí, spíše najít si čas, abyste si ty oblíbené užili.
2. Nakupujte trvanlivé zařízení
Velké obchodní řetězce dnes nabízejí široký sortiment nábytku z různých materiálů a v rozmanitém designu za nízké ceny. Jejich užívání však nebývá dlouhodobou záležitostí. Můžete si říct, že se dají reklamovat nebo můžete koupit nový kus za stejně nízkou cenu. Tím však dáte do oběhu další odpad a starosti se zařizováním máte v krátkém čase opět na krku. Pokud již toho máte dost, určitě oceníte trvanlivý nábytek, který dostanete v maloobchodní prodejně nebo vám ho vyrobí truhlář na zakázku. Při takových produktech můžete mít jistotu, že jsou vyrobeny precizní a z materiálu, který si sami vyberete. Pokud vás odrazuje vyšší cena, spočítejte si, kolik stojí poctivý stůl z masivního dřeva, který vydrží 15 – 20 let a kolik zaplatíte za ten čas za stoly, které se snadno poškodí. Pro slow living je důležité nejen říci „ne“ věcem, které nejsou nezbytné, ale také říci „ano“ věcem, které nezbytné jsou.
3. Používejte ekologické materiály od odpovědných výrobců
Zájem o přírodní materiály roste již delší dobu, nyní k nim však přibývají i náhrady jednorázových plastů a stavební materiály, které neprodukují emise při užívání, ale i při výrobě či dopravě. Je samozřejmě snazší nakupovat jen podle toho, co se vám zlíbí, pokud vám však záleží na vašem zdraví a stavu našeho okolí i planety, je třeba podrobněji se informovat o zdroji surovin, způsobu výroby i dopravy produktů. U výrobků ze dřeva, skla a oceli máte jistotu, že vám budou sloužit dlouho a po skončení životnosti se dají jednoduše recyklovat. Nezabíjejte však dřevěnou komodu tím, že ji natřete syntetickým neprodyšným nátěrem. Při výběru stavebních materiálů je to složitější, měli byste se vyhýbat tím, co uvolňují škodlivé těkavé látky nebo jsou vyrobeny z ropných produktů. Vyhněte se například syntetické tepelné izolaci a upřednostněte raději ekologickou minerální vlnu. Vyrábí se z recyklovaného skla nebo čediče, je nehořlavá a navíc je dobrým zvukovým izolantem. Na slovenském trhu již dnes najdete i sortiment obalů na potraviny, které jsou recyklovatelné nebo kompostovatelné, třeba si to jen prověřit. Dnes se již navíc někteří prodejci vracejí k tomu, co fungovalo mnoho století, a to k prodeji do vlastních omyvatelných nádob či obalů. Při dnešním trendu zájmu o výrobky šetrné k životnímu prostředí však někteří výrobci své produkty lakují „zeleně“ i když to neodpovídá skutečnosti. Jistotu, že výrobek je opravdu vyroben z ekologicky šetrných, přírodních či recyklovaných materiálů, máte v současnosti především ve specializovaných obchodech. Ty totiž přesně vědí, jaké výrobky odebírají, své dodavatele mají prověřených a obvykle k produktům uvádějí relevantní informace.
4. Šetřete energii nejen doma
Z hlediska úspory energií nejlépe vyhovují myšlenkám slow living energeticky pasivní domy, které už jsou běžné i na Slovensku. Vytvářejí zdravé prostředí pomocí rekuperačních větracích systémů, snižují spotřebu energie na minimum díky důkladné izolaci, dennímu osvětlení a regulaci teploty a jsou téměř nezávislé na fosilních palivech. Aby byl pasivní dům zcela „slow“, třeba si dát jen pozor při výběru materiálů. Dnes však není problémem nahradit syntetické nátěry ekologickými, pěnové izolace minerální vlnou a zajistit si co nejvíce materiálů od lokálních výrobců. Výběrem produktů vyrobených na Slovensku se ušetří emise CO2, které by se uvolnily při dopravě ze vzdálenějších zemí. Šetřit energii podobným způsobem se však dá i v bytovém domě nebo při rekonstrukci staršího domu. Vždy je třeba mít na mysli, že ušetřená energie a emise pomáhá nejen vám, ale i celému regionu.
5. Nemyslete jen na svůj region
Zabránit práci dětí i dospělých v nelidských podmínkách, dehonestující mzdám či pokusům na zvířatech můžete vy, jako zákazník, jediným způsobem – svým nákupním chováním. Můžete se tedy rozhodnout, zda si koupíte produkt pochybného původu, nebo raději od odpovědného výrobce. Dnes je již na trhu mnoho prodejců, kteří dokáží hodnověrně podložit zemi původu svých výrobků a mnozí navíc účinným způsobem pomáhají komunitám ve třetích zemích. Najděte si čas a popátrajte, které jsou ve vašem okolí. A opět nás to vrací k lokálním výrobcům, u kterých si to víte prověřit nejlehčí.