6.6 C
Prague
Sobota, 1 října, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Velkokluby na ústupu


  Definici slova velkoklub si lidé vysvětlují rozdílně. Většinou jde o mix tří atributů: historické úspěchy, finanční stabilita a momentální situace v klubu. Stačí, aby některé mužstvo jeden z výše zmíněných předpokladů nesplňovalo a už ho ostatní zpochybňují. Jako ukázkový příklad můžeme uvést londýnskou Chelsea, která sice do příchodu ruského oligarchy Abramoviče v roce 2005 solidně prosperovala a bojovala o pohárové příčky, ale až po finanční injekci od nového majitele začala opravdu čeřit vody anglického i evropského fotbalu. Spousta fanoušků ostatních klubů, ale i protihráčů „Blues“ jim za to nemohou přijít na jméno a dodnes není v očích všech Chelsea tak velkým klubem jako například Liverpool, i když v horizontu posledních 25 let jsou jejich úspěchy minimálně porovnatelné.

  Podívejme se na několik případů velkoklubů, kterým je vytýkán ten či onen atribut a je v jejich případě nasnadě pokládat si otázku, jestli opravdu patří do nejužší evropské fotbalové špičky.

  Manchester United

  Zdá se, že po odchodu legendárního Sira Alexe Fergusona není v Manchesteru něco v pořádku. David Moyes ani Louis van Gaal nedokázali navázat na úspěchy ostříleného Skota. Prvně jmenovaný přitom přebíral tým, který v předchozí sezóně bral titul a van Gaal zase dostal pohádkový budget, za který si mohl nakoupit prakticky koho chtěl. Přesto se Rudí ďáblové nedrží na příčkách zajišťující Ligu mistrů a ani předváděná hra není pastvou pro oči fanoušků. Spekuluje se o převzetí týmu asistentem Ryanem Giggsem, byl by na takovýhle krok ovšem připravený?

  Paris Saint-Germain

  Co pařížané maximálně splňují, to je aktuální vynikající kádr a výsledky. Podobně jako u Chelsea se pod to podepsal vstup nového majoritního vlastníka. Nasser Al-Khelaifi a jeho společníci postavili tým, který v historii francouzské ligové kopané z hlediska hvězd prakticky nemá konkurenci. Parta okolo Zlatana Ibrahimoviče získala v posledních třech letech mistrovský titul a ani letos je pravděpodobně nikdo z trůnu nesesadí. Horší je to na mezinárodním poli, kde se Paříž pravidelně nemůže dostat přes čtvrtfinále LM, což je vzhledem k nadupanému kádru neúspěch. Ke statusu velkoklubu ovšem chybí PSG také hmatatelnější historie, klub byl založen až v roce 1970. Hráli za něj sice skvělí hráči jako Ronaldinho, Anelka, Makelelé či Coupet, to jsou ale všechno hvězdy z ne tak vzdálené doby. Klub s Eiffelovou věží ve znaku tak můžeme řadit spíše k velkoklubům budoucnosti.

  Benfica Lisabon

  Opačným případem k zámožným Francouzům je portugalská Benfica. Klub s úžasnou historií vyhrál (na rozdíl od PSG) dvakrát PMEZ (předchůdce Ligy mistrů) a vychoval pro fotbalový svět úžasné hráče, příkladem za všechny budiž Eusébio. Klub z Lisabonutaké drží prvenství v počtu titulů ve své zemi, aktuálně jich má na svém kontě 34. V posledních desítkách let ale Benfica vyklidila pozice na vrcholu fotbalového žebříčku, horko těžko se dostává přes základní skupinu v Lize mistrů a více se jí daří v chudší Evropské lize. Chudší je tudíž ale i bankovní konto portugalského klubu. Je to začarovaný kruh a vypadá to, že by Benfica potřebovala také nějakého bohatého investora, protože sama na návrat mezi nejužší špičku mít zřejmě nebude.

  AC Milán

  Frustraci z tváří milánských fanoušků můžeme vyčíst už několikátý rok. Není tomu tak dávno, kdy byl Milán nezastavitelný, v rozmezí pěti let hrál třikrát finále Ligy mistrů a hráli za něj takoví hráči jako Nesta, Kaká, Ševčenko a mnoho dalších. Praktický každý z tehdejšího kádru by měl v dnešní sestavě rossoneri jasnou základní sestavu… Střih do aktuální sezony: AC se ošívá na šesté příčce, protože na něj zle dotírá Sassuolo a Empoli. Vedení klubu sice v létě nakoupilo posily, kromě Carlose Baccy ze Sevilly se ovšem žádná na sto procent nechytila. Milánské může alespoň uklidňovat, že z nejhoršího už jsou zřejmě venku (finančně) a teď bude záležet na práci sportovního managementu, za jak dlouho dostane sedminásobného vítěze PMEZ a Ligy mistrů zpátky na výsluní.

  Pokračování článku


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje