6.6 C
Prague
Neděle, 2 října, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Suverénním vítězem VC Kanady se stal Lewis Hamilton

  Suverénním vítězem kanadské Grand Prix Formule 1 se stal britský pilot Mercedesu, Lewis Hamilton, který přetavil své pole position ve výhru. Držet krok s ním nedokázal ani Sebastian Vettel, ani jeho týmový kolega, natož pak někdo z dalších soupeřů. Sebastian Vettel se po neplánovaném brzkém pitstopu musel spokojit s příčkou těsně pod stupni vítězů, které zaplnil Valtteri Bottas na místě druhém a Daniel Ricciardo na místě třetím.


  Do zaváděcího kola málem neodstartoval Daniil Kvjat, který nejprve zůstal stát na roštu, ale stihl své Toro Rosso rozjet a mohl startovat ze své původní pozice. Bohužel se však během zahřívacího kola nestihl zařadit na své místo, za což ho během závodu sportovní komisaři penalizovali průjezdem boxovou uličkou. Z boxové uličky na začátku závodu odstartoval Pascal Wehrlein, který byl po kvalifikaci penalizován za výměnu pohonné jednotky.

  Nejlépe zvládl start závodu poleman Lewis Hamilton, který nedal soupeřům žádnou šanci. Polepšil si naopak Max Verstappen, který předčil obě dvě Ferrari i Valtteriho Bottase. Výjezd zpomalovacího vozu hned v úvodu závodu zapříčinila kolize mezi Carlosem Sainzem jr. a Felipem Massou. Oba jezdci naštěstí odešli z nehody po svých, zatímco jejich monoposty musely být odklizeny z bezprostřední blízkosti tratě. Na prvních místech se tedy seřadili Hamilton, Verstappen, Bottas, Vettel, Daniel Ricciardo, Kimi Räikkönen, Sergio Pérez, Esteban Ocon, Nico Hülkenberg a Daniil Kvjat. Na konci třetího kola došlo k restartu závodu, který opět bravurně zvládl Lewis Hamilton, i když musel odrážet útok Maxe Verstappena, na něhož si poté brousil zuby i Valtteri Bottas. Do potíží se dostal i Sebastian Vettel, který bojoval s odlomením části předního přítlačného křídla, kterou ztratil při nárazu od Maxe Verstappena na startu. Ani Kimi Räikkönen se neobešel bez trablí, když se dostal až příliš blízko „zdi šampionů“. Na konci pátého kola zamířil Sebastian Vettel ke svým mechanikům kvůli výměně nejen pneumatik, ale zejména zmíněného předního přítlačného křídla. Zpátky na trati se zařadil na 18. místo, čili na úplný chvost startovního pole.

  V 11. kole závod skončil pro skvěle jedoucího Maxe Verstappena z týmu Red Bull, který svůj monopost odstavil na krajnici tratě. Stav závodu byl uveden do stavu virtuálního zpomalovacího vozu. Na druhé místo se tedy posunul Valtteri Bottas a třetí příčku prozatím získal Daniel Ricciardo. Pasáže virtuálního safety caru využilo hned několik pilotů k první povinné zastávce v boxech. Na konci 14. kola jsme byli svědky druhého restartu závodu, který si s náskokem na zbytek pole pohlídal Lewis Hamilton se svým Mercedesem. Druhý kroužil na trati stále jeho týmový kolega Valtteri Bottas, za ním Daniel Ricciardo, Sergio Pérez, Kimi Räikkönen, Esteban Ocon, Fernando Alonso, Kevin Magnussen, domácí mladík Lance Stroll a Nico Hülkenberg. Sebastian Vettel se mezitím probojovával startovním polem vpřed a figuroval v první pětině závodu na 12. místě. Svůj pitstop také absolvoval Kimi Räikkönen a Daniel Ricciardo. O kolo později je následoval také Sergio Pérez, který se v pořadí zařadil mezi Ricciarda a Räikkönena. Jediným rozdílem u těchto tří spolubojovníků byl fakt, že Daniel Ricciardo na svůj Red Bull nechal nazout měkkou sadu pneumatik, zatímco Räikkönen s Pérezem zvolili superměkkou sadu. Sebastian Vettel nadále stoupal pořadím vzhůru, když překonal Lance Strolla i Kevina Magnussen a blížil se k Fernandu Alonsovi i Räikkönenovi. Jeho osmé místo již znamenalo cenné body do šampionátu. Ve 24. kole zamířil ke svým mechanikům první z dvojice jezdců Mercedesu, kterým byl Valtteri Bottas. Překvapivě i on nasadil na svůj monopost žlutě označené měkké pneumatiky. Lewis Hamilton potom absolvoval svůj pitstop o 8 kol později a i když jeho tým navrhoval stejnou sadu jako u Bottase, Hamilton zvolil červeně označenou superměkkou sadu pneumatik.


  Lewis Hamilton tedy uhájil své vedení, na druhé místo se po pitstopu Estebana Ocona zpátky posunul Valtteri Bottas, třetí místo zatím hájil Daniel Ricciardo před Sergiem Pérezem, Kimim Räikkönenem, právě Oconem a Sebastianem Vettelem. Bodovaných příček se ještě drželi Alonso, Hülkenberg a Kvjat.

  V následujících několika kolech nebyla na trati v Montrealu viděna přílišná horlivost, utvořil se důležitý vláček pěti pilotů – Ricciardo, Pérez, Räikkönen, Ocon a Vettel. Kimi Räikkönen ovšem zamířil ještě ke svému druhému pitstopu a zařadil se daleko za tuto skupinku na sedmé místo. Startovním polem kupředu se dral také domácí závodník ve Williamsu, Lance Stroll, který se postupně ocitl až na 10. pozici. V 50. kole provedl svůj druhý pitstop také Sebastian Vettel, který nazul nejměkčí sadu pneumatik a zařadil se za svého týmového kolegu. Během dalších kol začal zajíždět velmi rychlá kola a přibližoval se Räikkönenovi. V 55. kole ze závodu nuceně odstoupil Daniil Kvjat, který se dostal do potíží během svého pitstopu a nedokázal svůj monopost oživit.

  Velmi zajímavý souboj se stále odehrával na pozicích od třetího místa, kde bojoval Daniel Ricciardo o udržení pódiového umístění s Pérezem a Oconem. Za touto trojicí se navíc ještě formovalo duo Ferrari Kimi Räikkönen – Sebastian Vettel. Räikkönen ovšem chyboval, a pustil tak nedobrovolně Vettela před sebe, který se ihned jal stahovat náskok trojice bojovníků o pódium před ním. To se mu také podařilo pět kol před cílem, kdy se dotáhl na Ocona, který byl ale očividně rychlejší než jeho týmový kolega Pérez. Sebastian Vettel se úspěšně pokusil o předjetí Estebana Ocona, který byl nucen po předjetí vyjet mimo trať, čili ztratil kontakt s ostatními konkurenty. Sebastian Vettel se dále vydal za Sergiem Pérezem, který souběžně ztratil i na třetího jedoucího Ricciarda.

  Dvě kola před cílem závod skončil také pro Fernanda Alonsa s prokletým McLarenem, který zřejmě kvůli technickým potížím odstavil svůj monopost mimo trať. Na konci tohoto kola si také Sebastian Vettel vyšlápl na Sergia Péreze a posunul se na čtvrtou příčku, ze které se navíc snažil zaútočit ještě i na Ricciarda.

  Závod tak s přehledem vyhrál Lewis Hamilton, který se po včerejší brilantní kvalifikaci dostal do neuvěřitelné pohody a nedal šanci ani svému týmovému kolegovi. Valtteri Bottas si poklidně dojel pro druhé místo, zatímco to třetí bojovně uhájil Daniel Ricciardo. V čele šampionátu se udržel Sebastian Vettel, jeho náskok na Hamiltona se však ztenčil na 12 bodů. Dalším závodem je Velká cena Ázerbájdžánu, na kterou se můžeme těšit 25. června 2017.

  VÝSLEDKY VC KANADY


  [ssba]


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje