6.6 C
Prague
Pondělí, 20 března, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Víte, jak správně pečovat o obuv? My ano!

  Boty v současné době rozhodně nejsou levnou záležitostí, obzvláště ty kvalitní kožené a sportovní. Proto je v zájmu každého nositele, aby mu dobře a pokud možno co nejdelší dobu sloužily. Toho lze dosáhnout správnou péčí. Jak by měla vypadat?

  Péče o obuv v první řadě vyžaduje její správnou očistu. Její způsob pak primárně záleží na materiálu, z něhož je vyrobena.

  Péče o koženou obuv

  více v článku...

  Kožené boty luxusně vypadají, ale také snadno propouštějí vodu. Proto je vhodné je pravidelně impregnovat. Kvalitní impregnace je učiní voděodolnými. Je-li vaše kožená obuv promočená, nejdříve ji dobře vysušte (při vysoušení použijte vhodné napínáky). Poté je naimpregnujte, ať již k tomu určeným krémem či sprejem na boty a poté vyleštěte měkkým hadříkem.

  Lakovky a semišky

  Nenáročné na péči jsou lakovky, které v podstatě jen otíráme navlhčeným hadříkem, popřípadě je ošetřujeme krémy na lakované boty. Lakovky nikdy neimpregnujte, přestaly by se lesknout. Naopak speciální péči vyžadují boty z nubuku (připomíná slupku od broskve) a veluru (připomíná samet), při jejichž očistě se neobejdete bez speciálního kartáčku na tento typ obuvi. Ten je nejenom vyčistí, ale také zamezí budoucímu usazování špíny na jejich povrchu. I u těchto materiálů je důležitá impregnace.

  Syntetické a textilní materiály

  Přírodní kůži nejčastěji imitují syntetické materiály, na něž krémy nepatří. Místo nich se používají speciální čistící spreje na boty a navlhčená houbička. V létě se často nosí obuv z textilních materiálů. K její očistě je třeba přistupovat jako při čištění textilu, vhodné jsou k tomu určené spreje na textil. Nikdy boty neperte v pračce, ani ty textilní. Rozpadly by se vám.

  Univerzální čistící pěna

  Jakýmsi univerzálním čistícím prostředkem na všechny zmíněné druhy bot pak je čistící pěna na boty COMBI CLEAN & CARE, s níž vyčistíte hladkou i lakovou kůži, semiš, velur, syntetiku i textil. Obutí po aplikaci nebude jen čisté, nýbrž také měkké a vláčné.

  Skladování a obouvání

  Péče o obuv však nezahrnuje pouze jejich očistu, nýbrž také skladování a správné obouvání. Obuv nikdy neskladujte igelitových pytlích, mohla by zplesnivět. Boty zkrátka patří do botníku. Neskládejte je ale na sebe. A s obouváním vám zase pomůže lžíce na boty. Bez ní se některé druhy obuvi obouvají opravdu těžko. Nebo za cenu postupného ničení jejich zadní části.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje