6.6 C
Prague
Neděle, 5 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Strategickou bitvu v Šanghaji vyhrál Daniel Ricciardo

  Dost nečekaný průběh měla VC Číny na okruhu v Šanghaji. Přes veškeré kalkulované scénáře se nakonec podařilo zvítězit Danielu Ricciardovi z týmu Red Bull, který vytěžil z fáze safety caru a přidaného pitstopu. Perfektní strategií dokázal porazit druhého Valtteriho Bottase a třetího Kimiho Räikkönena. Soupeři o titul mistra světa – Sebastian Vettel a Lewis Hamilton -, doplatili na útoky Maxe Verstappena a museli se smířit s příčkami mimo stupně vítězů. Pořadí šampionátu však nadále vede Vettel s 54 body o 9 bodů před Hamiltonem a 14 bodů před Bottasem. 

  Start závodu přinesl ihned první zápletku, protože obě Ferrari – Sebastian Vettel i Kimi Räikkönen -, vystartovaly dobře, ale první zatáčka znamenala potíže pro Räikkönena, na kterého dotíral Mercedes Valtteriho Bottase, který předvedl opět velmi dobrý start. Na Räikkönenovi si však smlsnul také Max Verstappen, který se do závodu pustil s velkou vervou. Nejprve překonal Lewise Hamiltona, poté Räikkönena a dostal se na provizorní stupně vítězů. Zápletku do vývoje závodu slibovaly i odlišné závodní strategie, co se pneumatik týče. Ferrari i Mercedes dle kvalifikace odstartovali na prostřední, žlutě označené sadě pneumatik. Zbytek startovního pole kromě Pierra Gaslyho odstartovali na nejměkčí sadě pro tento víkend – fialově označené -, u které se nedalo počítat s dlouhou životností. Pořadí tedy vedl Vettel, za ním Bottas, Verstappen, Räikkönen, Hamilton, Daniel Ricciardo, Nico Hülkenberg, Carlos Sainz jr., Kevin Magnussen a Romain Grosjean, uzavírající první, bodovanou, desítku pilotů.

  Pneumatiky začaly hrát výraznou roli v prvních dvaceti kolech, kdy jezdci začali uvažovat o pitstopech. Většina zvolila pro druhý stint nejtvrdší sadu pro tento víkend – bíle označenou středně tvrdou sadu -. Z první šestice jako první zajeli do boxů oba dva Red Bully, a to doslova. Tým odbavil svými mechaniky oba dva vozy bezprostředně po sobě. Kolo po nich zajel ke svým mechanikům Lewis Hamilton a v dalším kole Valtteri Bottas, kteří se oba snažili vyvinout tlak na konkurenční Ferrari. To stavělo se Sebastianem Vettelem o další kolo později. Jelikož ale Bottas zajel suverénně nejrychlejší čas po výjezdu z boxů, Vettel vedení v závodě ztratil a zařadil se za Bottase. Na oficiálním první místě však figuroval Kimi Räikkönen, který doslova vyčkával na strategické rozhodnutí jeho týmu. Zastávkou v boxech by kvůli rychle se přibližujícím jezdcům za ním spadl na šestou příčku. Bottas se mu přiblížil tzv. na dostřel a i když se mu Räikkönen vzpíral, Bottas předjížděcí manévr dokonal. Ihned poté se před Räikkönena dostal Vettel, který za Bottasem visel doslova na jeho zádi. Bottas se však ubránil a vedení v závodě si udržel. Räikkönen následně absolvoval svůj pitstop, po němž opravdu spadl na šesté místo.

  V 30. kole došlo k prvnímu většímu incidentu, a to když došlo ke kontaktu mezi oběma jezdci týmu Toro Rosso. Pierre Gasly nedobrzdil zatáčku a narazil do Brendona Hartleyho, který se roztočil. Protože z tohoto incidentu zůstaly na trati karbonové úlomky z těchto vozů, byl ředitelstvím závodu na trať povolán safety car, díky kterému se celé startovní pole sblížilo. V rámci fáze safety caru se rozhodli pro rozhodující druhou zastávku v boxech oba Red Bully, které na vozy nechaly nazout žlutě označené měkké pneumatiky, pro restart závodu tedy měli k dispozici čerstvé gumy. K žádné okamžité změně na čele pořadí při restartu ovšem nedošlo, i když Red Bull ani Ferrari se nevzdávali. Ricciardo začal na trati úřadovat, překonal Räikkönena, zároveň Verstappen nevyzrál na Hamiltona. Po přílišné snaze musel vyjet mimo trať, aby se vyhnul případnému kontaktu. Na třetí pozici Hamiltona si ale poté začal dělat zálusk také Ricciardo, který si na předjížděcí manévr mazácky počkal do brzdné zóny jedné ze zatáček. Ricciardova cesta ale nebyla zdaleka u konce, brousil si zuby na druhého Sebastiana Vettela. Úspěšný byl nakonec při svém druhém pokusu i Max Verstappen, který dokázal předjet Hamiltona. Ihned poté si Ricciardo vyšlápl na již zmíněného Vettela a bez sebemenších problémů nebo respektu poskočil na druhou příčku. Jediným, kdo mu stál v cestě, byl už jenom Valtteri Bottas. Ricciardův kolega Verstappen při svém pokusu o předjetí Vettela ale ztratil hlavu a spustil se pod Ferrari, i když neměl dostatek prostoru. Výsledkem byl vzájemný kontakt a hodiny obou vozů, po nichž oba ztratili třetí, respektive čtvrtou příčku. Na stupně vítězů se posunul Kimi Räikkönen, který vytěžil i ze zpomalení Hamiltona, který se roztočeným vozům vyhýbal. Zanedlouho poté se definitivně změnil lídr závodu, když Daniel Ricciardo nekompromisně zabral vnitřní stopu jedné ze zatáček a nebojácně se dostal před Bottase. Max Verstappen se mezitím potřetí v tomto závodě dostal před Hamiltona. Boj se v posledních pěti kolech strhl o druhé místo mezi dvěma Finy, kdy se Bottas musel bránit útokům Räikkönena.

  Nečekaně si pro vítězství v Číně dojel v závěru suverénní Australan Daniel Ricciardo, který tento závod dokázal pozvednout na vyšší úroveň. Pro druhé místo si nakonec dojel Valtteri Bottas a pro třetí příčku Kimi Räikkönen. Ze závodu v posledních kolech odstoupil ještě Brendon Hartley.

  Dalším závodem je VC Ázerbájdžánu 29. dubna 2018. Sledovat jej můžete od 14:10 hodin SELČ.

  VÝSLEDKY VC ČÍNY

  zdroj foto: motorsport.com

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje