6.6 C
Prague
Sobota, 24 září, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Reportážní fotografie v praxi

  fotografie je z fotografických disciplín zcela jistě tou nejtěžší. Vedle klasických fotografických dovedností, je potřeba, aby pracoval rychle a měl postřeh. Fotí totiž v reálu, a tam se nedá žádná situace zopakovat. Reportážní fotograf se proto hodí na dokumentování večírků, svateb i oslav.

  Hlavní zásadou reportážního focení je zachycení toho nejdůležitějšího z konkrétního okamžiku včetně emocí. Proto je důležité, aby fotograf dobře znal prostor, kde se bude akce konat. Díky tomu se nebude muset během akce starat o světlo a prostor, ale bude se moci soustředit na práci.

  Informace jsou základ

  Profesionální fotograf si s vámi domluví schůzku předem a domluví se s vámi na detailech. Bude chtít vědět, kde se bude fotit (venku, uvnitř), kdy (přes den, v noci), koho bude fotograf fotit. Na místo přijede dříve a projde si prostor, udělá pár zkušebních snímků a nastaví expozici. Případně se domluví s osvětlovačem na přisvícení nebo utlumení světla.

  Reportážní fotografie vypráví příběh vaší akce, proto je dobré si s fotografem probrat scénář akce. Díky tomu bude schopen se více méně připravit a bude schopen zachytit dění. Upozorněte ho na důležité osoby, které potřebujete na fotkách mít. Není nic horšího, než po významném jubileu firmy zjistit, že vám chybí fotografie generálního ředitele společnosti. Nebo po svatbě zjistit, že vám chybí házení kytice. To jsou věci, které už znovu prostě nevyfotíte.

  Fotograf se na základě informací od vás může připravit a zvolit i správnou techniku (světla, blesky, objektivy i foťák). Kromě techniky se také musí připravit fotograf, vzít si správné oblečení, případně deštník.

  Rychlost a pohotovost

  Pak už se bude soustředit na kompozici, ta je totiž u reportážní fotografie velmi důležitá. K tomu, aby fotograf fotil opravdu dobré reportážní fotografie, potřebuje získat zkušenosti. A především se dobře naučit ovládat svou techniku. Během focení není čas zabývat se nastavováním foťáku, kouzlo okamžiku by se zkrátka vytratilo.

  Pokud tedy chcete, aby byly fotky z vaší akce kvalitní, připravte se na to, že si sáhnete trochu hlouběji do kapsy. Výsledek však jistě bude stát za to. Reportážní fotografové jsou navíc zvyklí pracovat rychle, což umožní i rychlé dodání fotek vašim hostům.

  Světlo 

  Bez dobrého světla se nedá vyfotit dobrá fotka. To však u reportážních fotek moc neplatí, ty často vznikají v nevhodných světelných podmínkách, a tomu je třeba přizpůsobit expozici. Může se sice zvýšit šum na fotkách, ale to není vždy úplně na škodu. Jde především o zachycení prchavého okamžiku.

  Reportážního fotografa byste si v podstatě neměli během akce ani všimnout. Právě díky schopnosti splynout s davem se mu podaří být v centru dění a fotografovat objekty bez toho, aby o něm věděli. Díky tomu vzniknou neopakovatelné a především autentické snímky. Lidé totiž v přítomnosti fotografů často ztuhnou a působí nepřirozeně a strojeně. Když o něm nebudou vědět, budou přirození, a to je přesně to, co dělá reportážní fotografie tak výjimečné.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje