6.6 C
Prague
Pondělí, 26 února, 2024
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Jak se zbavit krtků ze zahrady? Použít můžete babské triky i komerční prostředky

  Krtci patří mezi nepříjemné škůdce. Živí se kořínky, podrývají rostliny a ničí vzhled vašeho trávníku. Proto se jich snažíme pokud možno co nejrychleji zbavit. Odborníci tvrdí, že krtek řádí nejčastěji na půdách, které jsou kvalitní a plné živin. To vám může být drobnou útěchou. Tento 10 až 12 cm velký savec má černohnědou barvu a živí se především hmyzem a jeho larvami. Sem tam si dopřeje a sní i ještěrku.

  Plašiče krtků

  Plašiče krtků jsou poměrně oblíbenou a funkční metodou, jak se krtků zbavit. Spousta takových plašičů si můžete vyrobit doma – PET lahve na kovové tyči, větrníky atd. Nevýhodou těchto plašičů je to, že fungují jen v případě, že fouká vítr. Proto spousta zahradníků investuje do speciálních plašičů, které jsou na solární nebo elektronický pohon. Ty vytváří vibrace prostřednictvím zvuku, které se šíří půdou. I tato metoda má ale nevýhodu, a to v tom, že tyto plašiče jsou pro člověka slyšitelné.

  Pasti na krtky

  Spousta zahradníků přísahá na speciální pasti na krtky. Ty krtka odchytnou zaživa, takže jej pak můžete přemístit tam, kde už vám nebude škodit. Takové pasti jsou poměrně levné, zaplatíte za ně do 100 Kč. Past se nastaví ke vchodu do krtčince (možná budete muset odstranit část hlíny krtčince), nastavíte na požadovanou délku, přikryjete deskou a pak už jen čekáte. Když krtka chytnete, odstraňte desku, krtka i s pastí přeneste (převezte) na místo daleko od vaší zahrady a vypusťte.

  Babské rady

  Do krtince lidé zakopávali kdeco. To, zda je metoda účinná, poznáte pravděpodobně až na vlastní kůži. Do vstupu krtčince můžete zakopat obaly od aromatických sýrů, hlavu ryby, citronovou kůru, kočičí či lidské vlasy či dokonce listy ořešáků nebo hadr (noviny) namočené v benzínu či naftalínu. Dobrým chytačem krtků je prý kočka, ideálně nekastrovaná (uvádí se, že kastrované kočky méně loví). Osvědčenou metodou je vykouření dýmovnicí.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje