6.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Polsko, nebo Portugalsko? EURO dnes pozná prvního semifinalistu

  Již pouze nejlepších 8 mužstev zůstalo na turnaji ve Francii. Po dnešním večerním utkání bude číslo ještě o jedno menší. Vezmeme-li to z opačného úhlu pohledu, jeden z dvojice Polsko-Portugalsko postoupí mezi čtyři nejlepší celky. Bude se radovat Robert Lewandowski, nebo Cristiano Ronaldo?

  Polsko – Portugalsko (21:00, Marseille)

  Několik sportovních parků, k prasknutí nabouchané bary a hospody, miliony diváků u televizních obrazovek. Celé Polsko žije probíhajícím evropským šampionátem a přeje si, aby jeho vyvolení ještě vylepšili stávající historický počin. A sebevědomím oplývá snad celá země. „Dokázali jsme, čeho jsme schopní. Víme, čeho jsme schopní, a máme kvalitu na to, abychom Portugalce porazili,“ neschovává se za žádné fráze kouč Adam Nawalka. “ Není pro mě žádným překvapením, že jsme ve čtvrtfinále. Očekávám těžký zápas, hru chceme ovládat my. Pokud se budeme držet našeho herního plánu, postoupíme,“ nepochybuje.


  Polsko si postup do čtvrtfinále zajistilo v penaltovém rozstřelu se Švýcarskem. Ačkoliv druhý poločas a prodloužení diktoval tempo soupeř, první poločas byl z pohledu našich sousedů skvostný. Přímočarý fotbal plný rychlosti, pohybu, diváci nestačili žasnout nad rotací a rychlou výměnou pozic… Reklama modernímu fotbalu! A nic na tom nemění ani fakt, že největší hvězda Robert Lewandowski má na kontě vstřelených branek kulatou nulu. „Robert odvádí pro mužstvo vynikající práci. Hraje srdcem, vše obětuje týmu. Nemějte strach, je v dobré formě,“ krotí jakékoliv pochybnosti na adresu útočníka z Bayernu Mnichov Nawalka.

  Pokud je řeč o Lewandowském, je nasnadě jeho srovnání s hvězdou jeho dnešního protivníka. Cristiano Ronaldo už dvě branky vstřelil a dvě připravil, zdá se ovšem, že k úplné pohodě mu stále něco schází. Na zeleném pažitu se nepohybuje s takovým elánem a dravostí, jak bývá u tohoto hráče zvykem. Byl to ovšem on, kdo se nejvýrazněji podílel na postupu Portugalska ze skupiny, navíc byl přímým aktérem rozhodující branky v osmifinále s Chorvatskem, když jeho střelu vyrazil gólman Subašič k úplně volnému Quaresmovi, který gólem ze 117. minuty poslal svou zemi mezi osmičku vyvolených.

  Fotbal servírovaný koučem Fernandem Santosem není zrovna oku lahodící, za což to Portugalci poměrně schytávají. To ale řeckého kouče ve službách portugalské reprezentace nechává naprosto chladným. „Někdy je třeba to brát pragmaticky. Bylo by příjemné hrát krásně, ale to vám turnaje vždycky nevyhraje. Oba týmy věděly, že tohle myšlení je klíčové na cestě k postupu. Štěstí bylo na naší straně a teď nás čeká Polsko,“ prohlásil Santos po vítězném osmifinále. Předvede dnes jeho armáda ofenzivnější představení, nebo zůstane u defenzivnějšího pojetí hry? To samozřejmě nechce prozradit ani Santos.

  Optimismus svého trenérského kolegy ze soupeřova týmu však logicky nesdílí. „Můj protějšek se zřejmě domnívá, že nás přejedou. Já ovšem svému týmu věřím. Neexistuje tu žádný favorit, je to opravdu 50 na 50,“ říká 61letý doyen. Záložník Nani přikyvuje: „Tenhle zápas nemá jednoznačného favorita. Musíme ukázat to nejlepší, taky potřebujeme trochu štěstí a musíme se koncentrovat po celou dobu utkání. Polsko má skvělé hráče, které je těžké zastavovat. Ale doufáme ve výhru a postup,“ uvedl Nani. Obě mužstva počítají ztráty. Polákům bude chybět šestice Grosicki, Peszko, Piszczek, Pazdan, Mączyński, Jędrzejczyk, Portugalcům zase nepomohou William Carvalho, Pepe, ani autor postupové branky z osmifinále Ricardo Quaresma.

  Tip redakce: Postup urvou Poláci

  Foto: isport.cz   

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje