6.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Nejpopulárnější sporty v Česku

  Podle rozsáhlého průzkumu uspořádaného Národní sportovní agenturou NSA Češi nejraději sledují tyto sporty v následujícím pořadí: hokej, lyžování a atletika. Jak to máte vy?

  Průzkumu se zúčastnilo 5 000 lidí ve věku nad 15 let. V nabídce bylo celkem 105 sportovních odvětví, reprezentující národní svazy. Dotázaní respondenti měli atraktivitu sportu označit na stupnici v rozmezí od nuly do deseti. Tyto výsledky pak NSA zohledňovala při posuzování výše dotace na jednotlivé sportovní svazy. 

  Mezi nejatraktivnější divácké sporty mezi Čechy patří hokej, lyžování a atletika. Fotbal byl umístěn překvapivě až na osmém místě, za co může především nezájem žen. A čemu se Češi věnují aktivně? Za nejlákavější sport je v České republice považován bowling a kuželky. Aktivně se sportu jednou až dvakrát týdně věnuje 38 procent dotázaných. Většina dotázaných ale nesportuje. 

  Dlouhodobým cílem NSA je podpořit sport mezi českou populací. Většina z Čechů nesportuje vůbec nebo sportuje pouze nárazově. Většinou jsou aktivnější muži než ženy a aktivita klesá spolu s přibývajícím věkem. V kategorii nad 45 let sportuje pravidelně pouze 30% lidí. Přitom nedostatek pohybu zvyšuje například riziko vzniku infarktu nebo cukrovky. Pokud bychom se chtěli se svými sportovními výkony porovnávat s ostatními evropskými zeměmi, pak například ve Skandinávii sportuje více jak 80% obyvatel. 

  Hokej

  Hokej je týmový sport, hraný na lední ploše s hokejkou, pukem a bruslemi. Kořeny hokeje sahají do 19. století do Kanady. Záhy se sport rozšířil do Evropy, kde se rychle uchytil ve středních, východních a severních státech. Česko patří dlouhou dobu mezi světovou špičku. Od roku 1920 je hokej začleněn mezi stálé sporty na olympijských hrách. Z původního hokeje se vytvořily další formy hokeje: inline hokej, pozemní hokej, hokejbal, podvodní hokej aj. Z pohledu divácké aktivity zvítězil hokej mezi muži a u žen obsadil druhé místo. Ty v dotazníku uvedli za nejatraktivnější sport krasobruslení. 

  Zajímavostí je, že hokej měl v porovnání mezi pohlavími poměrně vyrovnanou oblíbenost, na rozdíl od fotbalu, který byl u mužů na třetím místě, ale u žen se nedostal ani mezi prvních patnáct oblíbených sportů. Podle předsedy NSA Milana Hniličky je tento výsledek překvapující. Myslel si, že se právě fotbal stane nejsledovanějším sportem. Tuto skutečnost považuje za určitý signál pro fotbalové kluby, které by mohly po vzoru Anglie udělat z fotbalu rodinnou zábavu. 

  Fotbal se dokonce neprosadil ani v žebříčku atraktivity pro samotné provozování sportu. V tomto žebříčku obsadil až sedmnáctou příčku. Ve společném hodnocení sportovců a nesportovců se na první příčce umístil bowling. Místopředseda NSA Ivo Lukš poznamenal, že tento výsledek může ovlivňovat to, že jde o aktivitu na rozmezí mezi sportem a zábavou. 

  Lyžování

  Alpské lyžování je forma sportovního lyžování. Cílem tohoto sportu je, aby lyžař projel předem určenými brankami ze svahu dolů v co nejkratším čase. V Alpském lyžování existují tři základní disciplíny sjezdového lyžování: slalom, sjezd a alpská kombinace. 

  Alpské lyžování je do olympijských her zařazené od roku 1936. Mimo slalomu, sjezdu a alpské kombinace se na olympijských hrách soutěží ještě v dalších dvou disciplínách: obřím slalomu a super obřím slalomu (super-G).

  Atletika

  Atletika je právem považována za královnou sportu. Skládá se z různých pohybově přirozených sportovních disciplín. Zahrnuje: chůzi, běh, skoky, hody a vrhy. Pokud budeme hledat historii atletiky, půjdeme daleko časem. Historie atletiky sahá až do starověkého Řecka. Tady se první olympijské hry konaly už od roku 776 př. n. l. Moderní atletika, kterou známe dnes, byla započata v Anglii koncem 19. století. Atletické sporty jsou nedílnou součástí novodobých olympijských her, konající se od roku 1896. Atletika je obecně oblíbenější mezi mladými sportovci. Například maratonský běh láká každého atleta, který má vysoké osobní sportovní cíle. 

  Bojové sporty

  Bojové sporty jsou čím dál více oblíbenější. Dříve se do této skupiny členilo karate nebo box. Dnes se pod tímto pojmem představuje primárně MMA, co v překladu znamená bojové umění, kde se využívají prvky z juda, boxu a ostatních klasických bojových sportů. Tento typ sportu je o přemýšlení a logice. Rozhodně to není pouze o nesmyslném rozdávání ran a kopanců. Je to hlavně o logickém uvažování, protože v tomto sportu jde o to, neudělat špatný chvat. Pokud se tak stane, do minuty se sportovec ocitne na zemi a je KO. 

  Bojové sporty jsou na vzestupu a výrazně se jejich popularita projevuje mezi českými fanoušky. Stále častěji se začínají konat lokální turnaje a zápasy, kde se tento sport ukazuje ve své plné kráse. Lokální organizace RFA, Oktagon a globální UFC pořádají celou řadu atraktivních zápasů, které lze sledovat také online. Sledovat můžete například UFC online

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje