V souladu se svým závazkem snižovat environmentální stopu se TON, světově uznávaný výrobce ohýbaného nábytku, rozhodl maximalizovat potenciál svých solárních fotovoltaických zařízení. Nové bateriové úložiště Wattstor s chytrým řídícím systémem Podium dokáže efektivně regulovat distribuci a skladování elektrické energie a přispívá tak nejen ke snižování nákladů, ale také k minimalizaci uhlíkové stopy.
„Cílem projektu bylo doplnit stávající a nově vzniklou fotovoltaickou elektrárnu společnosti TON o bateriové úložiště a výkonný systém pro řízení energie. Tím pak následně snížit náklady na energii, ochránit ceny energií před volatilitou, snížit uhlíkové emise a v neposlední řadě také získat další zdroj příjmů z obchodování s energií,“ uvedl Jiří Pitron, technický ředitel společnosti Wattstor.
K solární elektrárně v Bystřici pod Hostýnem ve Zlínském kraji proto bylo nainstalováno bateriové úložiště BESS s kapacitou 1 MW/2 MWh, rozdělené do dvou stejně velkých kontejnerů. Do celého energetického systému byl pak zaimplementován inteligentní řídící systém Podium na bázi umělé inteligence.
PODIUM – mozek energetického systému
Podium dokáže spravovat celý energetický ekosystém a zajistit jeho co nejefektivnější a nejúspornější provoz, a to bez nutnosti lidského zásahu. Analyzuje aktuální i budoucí data z trhu s elektřinou, spotřebu energie společnosti, produkci a kapacitu úložiště a další informace. Na základě těchto dat automaticky řídí všechna zařízení tak, aby minimalizoval náklady a maximalizoval příjmy z obchodování s energií.
„Systém Podium dokáže předpovídat produkci energie z fotovoltaiky a odhadovat spotřebu elektřiny, přičemž zohledňuje lokální podmínky, jako je maximální rezervovaná kapacita či technické parametry baterií. Na základě těchto vstupů plánuje efektivní využití zdrojů. Společnost TON tak může exportovat elektřinu, když jsou ceny na trhu nejvyšší, a naopak nabíjet baterie, když jsou ceny nejnižší,“ vysvětluje Jiří Pitron a dodává: „Ve spolupráci s týmem TON jsme dosáhli snížení spotřeby energie v období špiček, tzv. peak shaving, a zajištění dostatečné výroby a ukládání energie na místě. Díky implementaci tzv. load-shiftingu jsme navíc umožnili inteligentní přesun spotřeby do období s nižší poptávkou, což přineslo další úspory na energiích a pomohlo optimalizovat využití dostupných zdrojů.“
Úspora nákladů, minimalizace uhlíkové stopy
Grafy níže ilustrují na skutečných datech, jak celý systém řízení energie funguje během jednoho vybraného dne. Horní graf zobrazuje situaci v podniku – výrobu, spotřebu a využití baterie. Spodní graf pak znázorňuje vývoj ceny elektřiny v průběhu dne.
- Zelená křivka ukazuje období, kdy byla baterie nabíjena – vždy v časech nízkých cen elektřiny nebo nadbytečné výroby z FVE, což umožňuje efektivní využití levné energie.
- Červená křivka naopak znázorňuje vybíjení baterie v době vysokých cen. To znamená, že v těchto chvílích podnik využívá energii uloženou v baterii, místo aby čerpal drahou elektřinu ze sítě.
- Světle modrá křivka představuje výrobu solární energie, která odpovídá slunečnímu svitu během dne.
- Žlutá křivka znázorňuje množství elektřiny odebírané ze sítě. Pokud se hodnota snižuje, znamená to, že podnik využívá vlastní vyrobenou energii z FVE nebo energii uloženou v baterii. V dopoledních hodinách lze vidět, že žlutá křivka postupně klesá, což naznačuje rostoucí podíl vlastní výroby z fotovoltaiky. Kolem poledne křivka dosahuje nuly, což znamená, že veškerá spotřeba byla pokryta z vlastních zdrojů a přebytky byly ukládány do baterie (zelená křivka).
- Tmavě modrá křivka ukazuje spotřebu energie, která se odvíjí od výrobních procesů v podniku.

„Wattstor splnil všechna naše očekávání. Zvláště oceňujeme jejich proaktivní přístup a schopnost myslet do budoucna a navrhovat řešení vhodná pro další kroky. V našem případě to znamená kogenerační jednotky pro vytápění a případné využití úložiště pro podpůrné služby,“ uvedl Dominik Růžička, Facility manager ve společnosti TON.