6.6 C
Prague
Sobota, 1 října, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Letem sportovním světem – aneb ročenka českého sportu, díl druhý

  PRVNÍ DÍL ZDE

  Tenis

  Trefy do černého:

  Úspěch tenistek ve Fed Cupu – Už se z toho stává velmi příjemný evergreen. Počtvrté za posledních pět let a potřetí za sebou ovládly české tenistky mezinárodní soutěž Fed Cup. Parta okolo Petry Kvitové a Lucie Šafářové tentokrát ve finále zdolala Rusko v čele s hvězdnou Marií Šarapovovou nejtěsnějším rozdílem 3:2. A zrodily se i nové hvězdy jako například nekonvenční Karolína Plíšková, která zaujímá fanoušky nejen na kurtech.

  Tomáš Berdych – Ačkoli nepatří mezi nejužší elitu, pořád je umístění v Top 10 světového tenisu velký úspěch. A Tomáš Berdych se v této společnosti drží už mnoho let, o to je jeho umístění cennější. Účast na Turnaji mistrů, semifinále Australian Open… „Byl to velmi dobrý rok,“ hodnotil nejlepší český tenista. „Ale nejlepší hráče bych chtěl čas od času porážet častěji.“

  Propadáky:

  Velká díra za Berdychem a Štěpánkem – Úspěchy protkaná jízda mužského tenisu pod kterou jsou podepsaní především Tomáš Berdych a Radek Štěpánek je možná už definitivně u konce. Ale kdo je nahradí? Nestabilní Lukáš Rosol nedokázal naplno využít svůj potenciál, mladík Jiří Veselý se musí ještě pozvolna adaptovat na dospělý tenis. Až letos se ukázal dobře ve čtyřhře Adam Pavlásek, jinak nemá tenis moc kde brát. Letos se v Davis Cupu zachránila Česká republika až v baráži proti Indii, jak tomu bude v roce 2016?


  Atletika

  Trefy do černého:

  Zuzana Hejnová – Po vleklém zranění se vrátila ve velkém stylu a v Pekingu obhájila titul mistryně světa, což byla mimochodem jediná česká medaile na šampionátu. Když k tomu přičtete i prvenství v Diamantové lize, vyjde vám jasná královna nejen atletického roku 2015. Na konci roku to Hejnová stvrdila prvním místem v anketě Sportovec roku.

  Úspěšné HME v Praze – A to nejen po organizační stránce! Skvělý finiš a zlato na patnáctistovce Jakuba Holušy, bronz štafetářů, nebo rekordní Pavel Maslák na čtvrtce. Prostě březnová pražská senzace v hale!

  Propadáky:

  Maslák v Pekingu – Halový mistr Evropy z posledních dvou let nepostoupil na MS ani z rozběhu a neměl tudíž šanci obhájit páté místo z Moskvy. Zklamání to určitě bylo pro všechny fanoušky, ale hlavně pro emotivního běžce osobně.

  Ostatní sporty

  Trefy do černého:

  Martina Sáblíková – Vzácnou konstantou je rychlobruslařka Martina Sáblíková v českém sportovním světě. Nejenom, že opět dominovala, připsala si 40. vítězství ve Světovém poháru, ale ještě se k tomu stihla dostat na letní olympiádu v závodě horských kol! Takových obojživelníků má Česko opravdu minimálně.

  Ondřej Synek – Už počtvrté slavil v září český skifař zlatou medaili. Na francouzském jezeře Aiguebelette v dramatickém finiši o 34 setin udolal novozélandského rivala Maheho Drysdalea. Včetně dvojskifu získal Synek už desátou medaili z MS a skifařům vládne třetí rok po sobě.

  Ondřej Moravec – Třetí místo v anketě Sportovec roku, to je oficiálně biatlonový rekord, žádný zástupce tohoto dynamicky se rozvíjejícího se sportu se nikdy tak vysoko neumístil. Není se však čemu divit, vždyť je Moravec za poslední rok držitel dvou individuálních medailí z MS 2015, bronzu z vytrvalostního závodu a stříbra ze závodu s hromadným startem.

  Propadáky:

  Čeští volejbalisté – Cíl na mistrovství Evropy byl jasný – postoupit ze skupiny. Stejně jako před dvěma lety se to bohužel nepovedlo. Letos byli proti soupeři z Bulharska, Nizozemska a Německa. Parta trenéra Šmejkala tak bude mít na příštím mistrovství co napravovat.

  Na závěr je nutno dodat, že se v žebříčku určitě nedostalo na všechny, český sport byl na zajímavé události opravdu plodný a jistě by se do něj s přimhouřením oka dostali například basketbalisté, nebo i další hvězdy biatlonu. Bohužel se nikdy nemůžeme zavděčit každému. I tak ale přeji všem fanouškům nejen českého sportu hodně štěstí a zdraví do nového roku.


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje