6.6 C
Prague
Čtvrtek, 8 května, 2025
novinky
More

    Mohlo by Vás zajímat

    Je voskování sjezdových lyží věda? A proč?

    Nezáleží na tom, jestli vaše lyže stály pět nebo sto tisíc. Jakmile podceníte jejich údržbu, skluznice dostanou šedivý odstín a parádní jízdní vlastnosti budou ty tam. Nejenže na poškrábané a vysušené lyže není pěkný pohled, ale jízda na nich vás bude stát více úsilí a bude o poznání pomalejší. Snadná pomoc – voskujte, voskujte a voskujte.

    Čím častěji budete skluznice voskovat, tím lépe. Čerstvý vosk na nich vydrží maximálně dva dny ježdění. Ale rozhodně nic nepokazíte ani každodenní údržbou. Nejjednodušší je nosit lyže do servisu, kde se o ně s pomocí nejmodernějších přístrojů postarají vyškolení odborníci.

    Vzhledem k nutnosti časté údržby je ale toto řešení nákladné a nejeden lyžař se raději rozhodne pro svépomoc v domácím prostředí. To není problém, jen je třeba znát několik pravidel.

    Jaký je ten pravý vosk pro vaše lyže?

    Na pultech obchodů se sportovním vybavením najdete nepřeberné množství lyžařských vosků. Označují se podle teploty vzduchu nebo sněhu. Někteří výrobci uvádějí první údaj, jiní ten druhý. Při výběru vosku se poraďte s odborníkem.

    Komu se nebude chtít při sebemenší změně počasí voskovat nanovo, může sáhnout po univerzálním vosku. Vosky určené pro konkrétní teplotu ale skluznici vyživí více a zlepší tak jízdní vlastnosti lyží.

    Vosky se liší podle konzistence – přesněji obsahu fluoru. Čím více fluoru vosk obsahuje, tím lépe lyže pojedou. Na zledovatělé sjezdovce vosk s fluorem nebude potřeba, ale na čerstvém sněhu přijde vhod:

    • hydrokarbanový – neobsahuje fluor
    • nízkofluorový – minimální podíl fluoru
    • vysokofluorový – vysoký podíl fluoru

    Vysokofluorové vosky jsou ke skluznici dost agresivní, proto je vhodné je nanášet až po základní vrstvě. Pokud se při lyžování nesjedou, je nezbytné je odstranit ručně.

    Poslední dobou proniká do voskování lyží nanotechnologie – ale s takovými vosky se setkáte spíše v servisu a domácí voskování s nimi nedoporučujeme.

    Před voskováním osušte a očistěte skluznice

    • Nejprve skluznice pečlivě osušte, poté s pomocí plastové stěrky odstraňte pozůstatky starého vosku a nečistot.
    • Pokud je skluznice zvlášť zanesená, použijte chemický odstraňovač vosku. Seženete ho ve specializované prodejně se sportovní výbavou.
    • Nakonec skluznice vyleštěte hadříkem Fibertex. Pokud všechen vosk nezmizí, postup zopakujte.

    Voskovat na sucho nebo namokro?

    Laikovi se nabízí 2 způsoby voskování lyží – studený a teplý (žehličkou):

    Voskování za studena – Voskovou kostku třete po skluznici ve směru jízdy. Nanesený vosk poté speciálním korkem rozetřeme od špičky k patce. Tato varianta je nejlevnější a nejrychlejší.

    Voskování za tepla – Lyže vykartáčujte měděným kartáčem. Poté na skluznice naneste vosk a rozžehlete ho žehličkou. Rozehřejte ji na teplotu, kterou v příbalovém letáčku doporučuje výrobce parafínu. Po dokončení nechte lyže zatuhnout a vychladnout. Po chvíli vosk strhněte plastovou stěrkou a přebytek vykartáčujte opět měděným kartáčem. Nakonec skluznice doleštěte kartáčem z umělé hmoty. Metoda je vysoce účinná, ale zabere vám něco mezi 30 a 40 minutami.

    Voskování běžeckých lyží je samostatná disciplína a platí pro ni jiná pravidla.

    Latest Posts

    pr clanky

    Redakce doporučuje