6.6 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Atletika je v maléru. Bude olympijské Rio bez Rusů?

  Světovou atletikou hýbe skandál obřích rozměrů. Mezinárodní antidopingová agentura WADA doporučila vyloučit ruské sportovce ze všech atletických soutěží pro systematické porušování antidopingových pravidel.


  O velkém dopingovém skandálu se začalo hovořit už letos v létě. Mezi lety 2001 a 2012 mělo neobvyklé hodnoty v antidopingových testech více než osm set atletů. Mezi nimi alespoň chyběla jména největších hvězd současné atletiky Usaina Bolta a Mo Faraha. Teď se však situace opět zdramatizovala. Pokud by šéf Mezinárodní atletické asociace IAAF Sebastian Coe přistoupil na doporučení komise, znamenalo by to mimo jiné vyřazení Ruské federace z nadcházejících olympijských her v Riu.

  Doživotní zákaz činnosti zatím WADA navrhla pěti běžkyním, mezi nimi nechybí ani olympijská vítězka v běhu na 800 metrů z Londýna Maria Savinovová, a pěti funkcionářům. Spekuluje se ale o tom, že doping je v ruském sportu všudypřítomný a centrálně řízený státem. Moskevská antidopingová laboratoř navíc měla zničit stovky testů s negativním výsledkem.

  Jako za studené války?

  Praktika řízeného dopingu se za komunismu objevila i v československém sportu, propracovaný systém měli také sousedi z NDR. Po rozpadu Sovětského svazu a dopingovém skandálu sprintera Bena Johnsona se však jednalo spíše o pochybení jednotlivců, než o státem řízené podávání zakázaných látek. WADA teď toto tvrzení napadá a Rusové se brání tím, že se jedná o politicky motivovaný krok. Pokud by skandál skončil vyloučením Rusů z IAAF, nebylo by to poprvé, co se olympijských her nezúčastní některá ze světových velmocí.

  Sport a politika by se neměli míchat dohromady. Jenže v období studené války se toto nepsané pravidlo dodržuje jen velmi ztěžka. V roce 1980 se olympijské hry konaly v Moskvě, což vyústilo v bojkot USA a západních zemí. O čtyři roky později se olympiáda přesunula do Los Angeles, kterou pro změnu vynechal Sovětský svaz a země východního bloku. V obou případech si bojkotující státy uspořádaly vlastní sportovní akci. Pokud by Coe opravdu přistoupil na extrémní řešení nynější situace a vyřadil Rusko z IAAF, možná se dočkáme opět dvou olympijských her v jednom roce. V takovém případě by ale bylo nejrozumnější, udělat jednu akci pro čisté sportovce a druhou pro ty poskvrněné dopingovým skandálem.


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje