6.6 C
Prague
Neděle, 5 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Vzduchování zahradního jezírka probíhá po celý rok. Víte proč?

  Pro život v zahradním jezírku je velice důležité vzduchování. Hlavním důvodem dodávání kyslíku do vody je to, že ovlivníme biologické procesy v jezírku. Jak na to se dozvíte v článku.

  Další nespornou výhodou vzduchování je rozpohybování vodní hladiny a tím nám nevznikají hluchá místa, kde neproudí voda. Jestliže se nám podaří vhodně rozmístit vzduchovací techniku, můžeme snížit i usazování sedimentu v jezírku.

  Vzduchovat je však potřeba po celý rok. V létě nám pomáhá rozčeřit hladinu tak, aby neproniklo velké množství slunečních paprsků do vody a v zimě zase pomáhá proti zamrznutí vodní hladiny.

  Mimo jiné samozřejmě přivádí kyslík pro ryby a podporuje vývoj bakterií ve filtru, který čistí naše jezírko.

  Nedostatek kyslíku ve vodě se nám v případě, že chováme ryby, projeví tak, že ryby začínají lapat po vzduchu u hladiny jezírka, rybky jsou „málo živé“ (apatické) a nepřijímají potravu.

  Hlavním způsobem, jak dodat kyslík do jezírka je použití vhodného vzduchovacího kompresoru. Ten nám zajišťuje stálý přísun kyslíku do jezírka. Prostřednictvím hadičky vhání velké množství stlačeného vzduchu stejným způsobem jako se plní např. pneumatiky auta.

  Hned v úvodu je důležitá informace, že do čím vzdálenějšího místa, případně do větší hloubky, tím výkonnější kompresor musíme pořídit. Vhodné je čerpadlo o výkonu asi 30 listů/ min. vzduchu na 10 000 litrů vody v jezírku. Je však nutno podotknout, že jestli je jezírko hlubší nebo hadička delší, je nutno pořídit výkonnější kompresor.

  Dalším podpůrným prostředkem pro vzduchování jezírka jsou tzv. jezírkové fontány a vodotrysky. Vhodné jsou obzvláště v horkých letních dnech. Plní nám samozřejmě především funkci okrasnou. Fontánová čerpadla mají nízký příkon a v případě, že nemáme přívod elektřiny, je možno využít fontány solární. Součástí balení jsou i trysky, které nám nad hladinou jezírka vytvářejí různé tvary.

  Jestliže si nejsme jisti dostatkem kyslíku ve vodě, můžeme si provést test, pomocí kterého to zjistíme za pár minut.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje