6.6 C
Prague
Pondělí, 20 března, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Velká neznámá: Home office a BOZP

  Doba jde dopředu a práce z pohodlí domova je čím dál častější. To ale neznamená, že si můžete dát nohy na stůl a nastavit si svůj vlastní rytmus. Školení BOZP vás stejně dožene.

  Byt versus kancelář

  více v článku...

  Máte-li v sídle firmy vyhřátou židli a vlastní stůl včetně všemožného vybavení, nemusíte se o nic dalšího starat. Vše je na bedrech zaměstnavatele. Včetně dodržování podmínek BOZP a PO. Spousta lidí si ale myslí, že je s přesunem výkonu práce na domácí půdu tato povinnost, kterou všichni do jednoho považují za nadbytečnou ztrátu času a hloupé strašení zanedbatelnými riziky, mine. Omyl. Je to jedna ze základních povinností, aby mohl pracovní poměr vůbec vzniknout.

  Časový nesoulad

  Práce z domova s sebou přináší jeden velký benefit. Časová úspora je značná a v rámci jednoho týdne může dosáhnout i deseti hodin, které byste jinak strávili v MHD, vlaku, autě nebo metru. Home office mnoho zaměstnanců zneužívá tak moc, že si naordinují volný den, věnují se svým koníčkům, vyřizují pochůzky na úřadech nebo prohlídky u lékaře, tráví čas s dětmi, cestují nebo rekonstruují. A práci dohání v rychlosti v brzkých ranních hodinách nebo po nocích. Tomu pochopitelně odpovídá i výstupní kvalita. Je právem zaměstnavatele určit si, kdy musí být jeho svěřenci online a naplno se soustředit na projekty. Většinou nejde o osmihodinový blok, ale rozmezí mezi čtyřmi až šesti hodinami, kdy se musí celé oddělení na dálku sejít.

  Parodie na kancelář

  S nadsázkou by se dalo říct, že dle pravidel BOZP byste si měli doma vytvořit prostředí nápadně připomínající klasickou kancelář a nechat si ji vybavit od svého zaměstnavatele – od techniky po ergonomickou židli, která zajistí zdravé sezení a zabrání bolestem zad a únavě. Zběžné kontroly po předchozí domluvě jsou možné. O to víc, nahlásíte-li z domova pracovní úraz. Dodržování BOZP při home officu v takovém případě funguje jako ochranný mechanismus pro obě strany.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje