6.6 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  V Soči si pro první vítězství kariéry dojel Valtteri Bottas

  Finský pilot Valtteri Bottas v Mercedesu si v ruském Soči dojel pro své vůbec první vítězství v kariéře, když odolal tlaku Sebastiana Vettela na druhém místě. Stupně vítězů doplnil druhý finský matador, Kimi Räikkönen, který dovezl své Ferrari na třetí pozici. Až daleko za ním proťal cílovou pásku Lewis Hamilton.


  Samotný start závodu byl odložen, jelikož Fernando Alonso se se svým McLaren nedostal na konec zaváděcího kola a byl nucen jej odstavit před poslední zatáčkou okruhu. Pro McLaren to znamená další katastrofální ukončení závodu na základě selhání techniky.

  Nejlépe se od startovní linie odlepil Sebastian Vettel, zatímco jeho týmový kolega Kimi Räikkönen svou druhou pozici ztratil na úkor svého krajana Valtteriho Bottase. Sebastian Vettel nicméně také neudržel svou vedoucí pozici, když jej právě Bottas předstihl a dostal se na špici závodu. Na trať ovšem ještě v prvním kole vyjel safety car, a to kvůli incidentu mezi Romainem Grosjeanem a Jolyonem Palmerem, pro něž oba závod skončil v bariéře.

  Po prvním kole tedy bylo pořadí následovné – Bottas, Vettel, Räikkönen, Lewis Hamilton, Max Verstappen, Felipe Massa, Daniel Ricciardo, Sergio Pérez, Esteban Ocon a Nico Hülkenberg uzavíral první desítku.

  Na konci třetího kola došlo k restartu závodu, v němž Valtteri Bottas nezaváhal a ucukl svým protivníkům. K žádným komplikacím na dalších pozicích nedošlo a pořadí zůstávalo stejné. Nedlouho poté se ale dostal do potíží Daniel Ricciardo, kterému vypověděla službu zadní pravá brzda, a byl nucen zamířit ke svým mechanikům a svůj závod ukončit.

  V následujících kolech se rozestupy mezi prvními jezdci začaly roztahovat a zvětšovat, takže o nějakých přímých soubojích nemohla být ani řeč, a to v žádné části závodní tratě. Valtteri Bottas navyšoval svůj náskok na oba jezdce Ferrari, zatímco Lewis Hamilton jim nadále nedokázal stačit, navíc se potýkal s problémy přehřívání jeho vozu. Prvním pilotem, který zamířil na povinnou zastávku ke svým mechanikům, byl Pascal Wehrlein s vozem Sauber. K němu se později připojovali i ostatní jezdci, jako např. Felipe Massa či Kevin Magnussen a Daniil Kvjat, kteří vyměnili své pneumatiky za čerstvé.


  Kolem poloviny závodu začal pomalu zrychlovat Sebastian Vettel, který tím pádem ukrajoval něco málo z náskoku Valtteriho Bottase. Rozhodující moment měl přijít až během jejich zastávek v boxech. Dříve se k ní rozhodl vedoucí Valtteri Bottas a tato zastávka proběhla bez žádných komplikací. Na závodní trať se vrátil na čtvrté pozici. Sebastian Vettel zůstával na trati a snažil se na svého konkurenta najet co nejvíce cenných desetin vteřiny. Dřívější zastávku v boxech absolvoval i jeho týmový kolega Kimi Räikkönen a rival Lewis Hamilton s Mercedesem.

  Na konci 34. kola konečně Sebastian Vettel zamířil ke své povinné zastávce v boxech na výměnu svých pneumatik, která byla ovšem pomalejší než v případě Valtteriho Bottase. Vettel tak na své strategii příliš nevydělal, spadl za Bottase a dokonce se k němu přiblížil i Kimi Räikkönen.

  Za Räikkönenem nadále kroužil Lewis Hamilton, Max Verstappen, Nico Hülkenberg, Felipe Massa, Sergio Pérez, Esteban Ocon a Carlos Sainz jr. Za první desítkou se poté poskládali Lance Stroll, Daniil Kvjat, Kevin Magnussen, Stoffel Vandoorne a duo Sauberu, Marcus Ericsson a Pascal Wehrlein.

  Zhruba 13 kol před cílem Valtteri Bottas probrzdil v zatáčce obě své přední pneumatiky a Sebastian Vettel se mu přiblížil na rozdíl 2 a půl sekundy. V každém další kole ukrajoval více a více, čímž se schylovalo k závěrečné bitvě o vítězství.

  Sebastian Vettel se nicméně nedokázal dostat k Bottasovi na rozdíl jedné vteřiny, čímž by mohl využít systému DRS, a odstup mezi prvními dvěma zůstával neměnný. Až v posledních pěti kolech začal Sebastian Vettel tlačit na pilu a dostával Valtteriho Bottase pod velký tlak. Rozhodující moment nastal až v posledním kole, kdy důležitou roli sehrál o kolo zpět jedoucí Felipe Massa, který Sebastiana Vettela v jeho stíhací jízdě zpomalil, a znemožnil mu tak poslední atak prvního místa.

  Do cíle tedy dorazil na prvním místě Valtteri Bottas těsně následovaný Sebastianem Vettelem. Pro třetí místo si dojel Kimi Räikkönen na druhém Ferrari.

  Dalším závodem VC Španělska na okruhu v Barceloně, která nás čeká za dva týdny. Závodem ve Španělsku začíná evropská část letošní sezóny, uvidíme, zda si Ferrari udrží svou velmi dobrou formu a bude Mercedesu nadále zatápět, či jestli se k nim do bojů o vítězství připojí např. i piloti Red Bullu.

  VÝSLEDKY VC RUSKA

  [ssba]


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje