6.6 C
Prague
Sobota, 22 ledna, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  V Melbourne vítězí Ferrari Sebastiana Vettela!

  Po loňské sezóně bez jediného vítězství může italská legendární stáj Ferrari začít slavit. Sebastian Vettel dokázal na okruhu v Melbourne díky závodní strategii porazit Lewise Hamiltona. Pro Ferrari je to první vítězství od Singapuru 2015. Na třetím místě dojel Valtteri Bottas ve druhém voze Mercedes.

  Do prvního závodu sezóny se nám však podařilo odstartovat až po druhém zahřívacím kole, což znamenalo zkrácení závodu samotného o jedno kolo. Nejlépe se podařilo odstartovat Lewisi Hamiltonovi z pole position, který ihned odskočil o pár metrů od Sebastiana Vettela. Ve třetí zatáčce se roztočil Kevin Magnussen s Marcusem Ericssonem, přičemž Magnussen tento incident odnesl defektem pneumatiky.


  Do závodu se regulérně nepodařilo odstartovat domácímu jezdci Danielu Ricciardovi, který kvůli včerejší havárii v kvalifikaci a následné výměně převodovky zůstal stát s vozem v garáži. Do závodu se vydal v nájezdu do třetího kola.

  V úvodních kolech a zatáčkách jsme tedy byli svědky pořadí Hamilton, Vettel, Bottas, Räikkönen, Verstappen, Massa, Grosjean, Sainz jr., Pérez a Kvjat, který uzavíral první desítku. Sebastianu Vettelovi se nicméně jako jedinému dařilo prvního Hamiltona držet a pokoušet se vytvořit si šanci, jak dostat Brita pod tlak. Lewis Hamilton se však snažil nenechat nic náhodě a pomaloučku svůj náskok na Vettela zvyšoval. Problémy mezitím potkaly Stoffela Vandoorneho v boxech při pitstopu nebo Jolyona Palmera, který svému týmu do rádia nahlásil potíže s brzdou. Velmi dobře si v prvních fázích závodu vedli oba dva nováčci, Lance Stroll a Antonio Giovinazzi, který nahradil pro tento víkend Pascala Wehrleina; tito spolu sváděli boj o čtrnácté místo. V 15. kole zajel s kouřícím vozem do boxů ke svým mechanikům Romain Grosjean na voze Haas a pro něj to znamenalo jasný konec ve velmi slibně rozjetém závodě. Grosjean se pohyboval kolem sedmé pozice.

  Další potíže potkaly Jolyona Palmera, který viditelně bojoval se svým vozem, nicméně dle pokynů týmu se dál snažil udržet se na trati, bohužel to však nemělo dlouhého trvání a závod pro Palmera skončil. Mezitím se přiostřil souboj o první pozici, když se Sebastian Vettel dokázal dostat pod vteřinovou ztrátu na Hamiltona, který ovšem ze souboje „utekl“ a zajel do boxů pro novou sadu pneumatik – pro něj to znamenalo měkké pneumatiky, čili pro tento závod nejtvrdší směs. Na první pozici se po Hamiltonově pitstopu usadil Sebastian Vettel, který se sebevíc snažil tlačit na pilu a najet na britského konkurenta cenné setinky a vteřinky, což se mu zdárně dařilo, poněvadž Hamilton zůstal zaseklý v pořadí za Maxem Verstappenem. Vettel v závodním kole č. 23 zajel ke svým mechanikům pro novou sadu pneumatik a všechny oči se upíraly na časový rozestup mezi ním a Hamiltonem. Při výjezdu z boxů se Vettel zařadil těsně před Maxe Verstappena a Lewise Hamiltona, načež svou pozici uhájil a ujal se napevno vedení VC Austrálie!

  Mezitím ze závodu odstoupil Marcus Ericsson, který svůj vůz odstavil na krajnici trati. Pořadí téměř v polovině závodu a po prvních pitstopech vypadalo následovně – Vettel, Hamilton, Bottas, Räikkönen, Verstappen, Kvjat, Massa, Pérez, Sainz jr., Alonso. Domácí závod bohužel neskončil dobře pro Daniela Ricciarda, jehož vůz zůstal stát na okraji trati s očividnými technickými problémy. Přes pokusy auto ještě zprovoznit však bohužel Australan musel ze závodu odstoupit.


  Na Lewise Hamiltona mezitím začal dorážet i Veltteri Bottas na třetím místě, který pozvolna zajížděl rychlejší časy, než jeho parťák z týmu. Posledním pilotem, který absolvoval svůj první pitstop, byl Daniil Kvjat, který tak učinil až ve 35. kole. Bottas mezitím pomaloučku ukrajoval ze své ztráty na Hamiltona a mohlo se schylovat k zajímavé týmové bitvě. Bohužel si však na přímý souboj obou Mercedesů budeme muset počkat do dalších závodů sezóny. Bottas se k Hamiltonovi nepřiblížil dostatečně a smířil se se svou třetí pozicí.

  V závodě dále nepokračoval mladík ve Williamsu Lance Stroll, který po výjezdu mimo trať zamířil do boxů, kde jeho pouť dnešním závodem skončila. Konec závodu znamenalo i odstavení vozu pro Kevina Magnussena, z čehož vyplývá, že ani jeden vůz týmu Haas se do cíle dnešního závodu nepodíval. Katastrofální vstup do sezóny pokračuje s frustrací i pro vozy McLaren, Fernando Alonso čtyři kola před cílem skončil zastavením v boxech, zatímco Stoffel Vandoorne dokončil závod na poslední příčce.

  V posledních kolech jsme již žádnou změnu neviděli, a Sebastian Vettel si tak dojel pro uspokojivé vítězství a prvních 25 bodů do světového šampionátu. Předsezónní testy tedy nebyly úplně nicneříkající a Ferrari se opravdu podařilo favorizovaný Mercedes porazit. Zda-li to nebyla jenom náhoda, se dozvíme v dalších fázích letošní sezóny; další závod nás čeká za dva týdny v Číně.

  VÝSLEDKY VC AUSTRÁLIE


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje

  Super Magazín

  Chceš mít aktuální přehled o publikovaných článcích? Zanech nám svůj e-mail.