6.6 C
Prague
Pondělí, 20 března, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Tuning auta: Co to je a co zahrnuje?

  Vibrující výfuky, snížené podvozky, nadskakující karoserie, nádherně zbarvené motivy. Ano, to všechno a mnohem víc vás může potkat ve chvíli, kdy budete uvažovat o vylepšení vašeho auta. Nejedná se o levný koníček. Nejedná se ani o hobby, které každý ocení. Jedno je ale jisté, jakmile vás pohltí, už vás nepustí jinam.

  Co si představit pod pojmem “tuning”?

  více v článku...

  Tuning jako takový je celková otázka vkusu. Je to proces, ve kterém jde nejen o změnu vzhledu vozidla, ale také o úpravu součástí auta za účelem zlepšení jeho výkonu, úpravy motoru či zavěšení. Může se také jednat o kroky ke zlepšení ovladatelnosti, zrychlení a maximální rychlosti.

  Jedná se například o jednoduchý typ úpravy, jako je přidání sání studeného vzduchu pro zvýšení výkonu motoru. Opakem takové úpravy jsou složitější procesy, jako je například kompletní výměna celého motoru.

  Bez ohledu na to, zda se jedná o jednoduchou či složitou úpravu, musíte myslet na několik věcí.

  Jako první se ujistěte, zda je váš vůz určen pro tuning. Může se jednat o typ vozidla, které je zkrátka staré a další vylepšení by už neuneslo.

  To stejné platí i u výběru auta pro běžnou potřebu, ne jenom tuning. Ať už se jedná o tuning vašeho nového miláčka, či klasické pořízení nového člena rodiny pro denní potřebu, vždy je lepší si auto před koupí nechat prověřit.

  Zadruhé, i v případech, kdy je vaše auto možné vyladit, se nemusí toto rozhodnutí vyplatit a věnovat tomu čas, úsilí a peníze může být chyba. Proto si úpravu vašeho vozu dvakrát promyslete.

  Mějte na mysli také to, že tuning vašeho vozu může mít následky. Tím že auto jakkoli pozměníte, může mít za následek ztrátu záruky. Při nejhorším možném scénáři hrozí, že už vaše auto nebude možné provozovat na veřejných komunikacích.

  Utvořte si také v hlavě plán, jak se o výsledek vašeho tuningového řádění budete starat. Nikdy není vhodně nechat ho volně stát na ulici. Je dobré mít k dispozici plachtu nebo v nejlepším případě volnou garáž.

  Stanovte si cíle

  Před tím, než začnete provádět jakékoliv změny, si stanovte, čeho chcete dosáhnout. Chcete, aby bylo vaše auto rychlejší? Nebo toužíte po vzhledu, který na sebe bude lákat oči všech kolemjdoucích? V každém případě musíte mít jasno hned na začátku.

  Pokud se v půlce procesu rozhodnete, že chcete něco jiného, může to vést k dalším problémům, které by v případě jasného plánu vůbec nemusely nastat.

  Jakmile v tom budete mít jasno, můžete se pustit do odvážných úprav vašeho auta.

  Především jde o vzhled

  Přesto, že spousta automobilek nabízí řadu figurací, ve kterých mohou váš vůz dodat, ne vždy se jedná o zcela originální počin. Konfigurace vašeho vozu může být krásná, ale v případě, kdy stojíte o originalitu, s tím moc nepochodíte. Jestliže chcete mít jedinečný kus, který bude jediný svého druhu, tuningu se nevyhnete.

  Vaše auto můžete učinit originální dvěma směry. Jednak tím, co změníte pod kapotou a ve spojení s jízdními vlastnostmi, a druhak s tím, jak vaše auto vypadá.

  Prvním a nejhlavnějším krokem je sladit styl vaší karoserie spolu s kolami. Zde platí jednoduchá pomůcka, a to řídit se jednoduchostí. Ve většině případů prospěje designu vašeho auta obyčejný model, který napáchá více rozruchu v pozitivním smyslu, než přeplácané a složité styly.

  Lepších jízdních vlastností a originálního vzhledu dosáhnete rozšiřovacími podložkami. Kolo se tak posune více k okraji blatníku a dodá autu asertivnější postoj spolu s lepším vzhledem. Může také pomoci v problémech, jako je vzájemný kontakt tlumiče s brzdným kotoučem.

  A co karoserie?

  Dalším hlavním prvkem vašeho vozu je bezpochyby karoserie. Ve většině případů jde především o sladění nárazníků a prahů s celkovou kombinací barev vaší karoserie.

  V tomto případě můžete omezení fantazie hodit za hlavu a pustit se do toho se vší vervou. Ty nejvíce ocenitelné kusy bývají co do karoserie různorodé a odvážné. Lze ji také doplnit o různé spoilery a nástavce. I původní díly lze vyměnit, a to za kvalitnější a vhodnější materiál.

  V tomto případě na ceně nešetřete. Jestliže vsadíte na levnější a méně kvalitní materiál, sice zaplatíte málo, ale hrozí velké riziko zlomení či porušení při sebemenším kontaktu. Nemluvě o tom, že s vyšší cenou přichází i nižší hmotnost dílů. To se může projevit na celkových jízdních vlastnostech vašeho vozu.

  Jedná se o jednu z nejtěžších úloh ve spojení s tuningem. Složité není sehnat kvalitní díl, který bude sedět pro montáž na vaše vozidlo. Těžké je skloubit spolu s tím i požadovaný vzhled a motiv, který máte v hlavě jako výsledek vašeho počínání. Chvíle, kdy se vám to podaří, však za tu námahu opravdu stojí.

  Záleží i na tom, co je slyšet

  Zrak není jediný vjem, který používáme k hodnocení věcí kolem nás. V případě tuningu jde hlavně o to, co vidíme, ale i slyšíme. Mnohdy poznáte, že se k vám řítí upravený kus vozu ještě předtím, než vjede do vaší ulice. Upravené auto bývá slyšet na stovky metrů daleko.

  Pokud se však jedná o pouhé úpravy výfukového potrubí, neočekávejte velké zázraky. Zvýšený hluk je to jediné, čeho tím dosáhnete. V některých případech může dojít dokonce i ke snížení výkonu.

  Zvýšení výkonu motoru

  Ale to pořád není všechno, co potřebujete o tuningu auta vědět. Nejvíce tunerů touží právě po rychlosti a pořádném adrenalinu.

  Jedním z nejsnazších počinů, které můžete ke zvýšení výkonu vašeho motoru podniknout, je tzv. chiptuning. Konkrétně se jedná o přeprogramování řídící jednotky. Vzhledem k tomu, že se jedná o čistě softwarovou záležitost, je těžké poznat, zda jste nenaletěli podvodníkovi. Dejte si na to pozor.

  Vyššího výkonu můžete dosáhnout i záměnou některé z částí motoru. Bývá však obtížné sladit motor do požadovaného stavu.

  Důležité jsou i další součástí pohonu, jako je spojka, převodovka či diferenciál. Spolu se zvýšením výkonu totiž dochází k vyššímu namáhání většiny z těchto částí. Proto si dejte na výběru takových kompozit záležet.

  Závěrem

  Z tuningu se může stát krásné hobby. Díky mnoha možnostem úprav a jejich kombinací se nikdy nestane nudnou záležitostí pro ty, kteří mu podlehnou. Někomu postačí pouhá úprava výkonu pro získání několika koní navíc. Jiní zamíří přímo po kompletní přestavbě motoru.

  Ať už se jedná o jednoduchou či složitou úpravu vašeho vozu, je důležité provést průzkum a uvědomit si možná rizika. Tuning bývá v některých případech komplikovaný a je důležité se o něm něco dozvědět předtím, než se do něj pustíte.

  Nezbývá než vám popřát úspěšné provedení vašich vysněných projektů a mnoho ujetých kilometrů.

  Jakub Novák, obsahový a SEO specialista

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje