6.6 C
Prague
Úterý, 11 ledna, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Trápí vás alergie? Jak se co nejlépe zbavit alergenů ve vaší domácnosti?

  Určitě vás nepřekvapí, že ovzduší není 100% čisté – hlavně v průmyslových městech. V protisvětle si můžeme všimnout poletujících částic, a to je jen malá část toho, co ve vzduchu doopravdy je.

  Pokud nejste alergik nebo astmatik, máte veliké štěstí. Proč? Protože až 25 % populace ve vyspělých zemích určité druhy alergií a astmatu má – 20 % dětí se potýká s atopickým ekzémem, 4 % řeší astma. Na projev těchto nemocí se podílí i životní styl – strava, stres, ale také vzduch, který vdechujeme. Všichni víme, že nejlepší volbou je vyhýbat se prašnému prostředí, ale jde to?

  Vdechujeme pyly, spory plísní, prach, cigaretový kouř, bakterie, viry a mnoho dalšího. Je toho opravdu hodně. V domácnosti jsou to nejčastěji výkaly roztočů.

  Co je to roztoč?

  Domácí roztoč je drobný živočich, který se řadí do členovců. Pro lidské oko skoro nepostřehnutelný – měří 0,1 až 0,4 mm. Nejčastěji jde o Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

  Když si roztoče zvětšíte, zjistíte, že jsou na pohled poměrně dost “děsiví”. Přesto jsou pro populaci většinou neškodní. Jejich životní cyklus trva cca 70 až 120 dní, během něhož vyprodukují 300x větší objem výměšků, než je jejich váha. A právě tyto výměšky obsahují alergeny – 1 gram domácího prachu v sobě může nést až 250 000 fekálních částic. 

  Kde roztoči žijí?

  Jejich hlavní potravou je lidská kůže, proto se zdržují v matracích, polštářích a přikrývkách. Nalezneme je i v kobercích, skříních anebo v nábytku. Za 1 noc se z lidské kůže odloučí až 3 gramy odumřelých kožních šupinek a vypotí 0,2 až 0,7 l tekutin. 

  Jak se roztočů zbavit?

  Roztoči nemají rádi nízké teploty a UV záření, proto doporučujeme větrat a zároveň textilie vystavovat slunečním paprskům.

  • Povlaky proti roztočům – hustě tkaná mikrovlákna zajišťují naprostou nepropustnost, takže se jedná o 100% účinný způsob, jak se roztočů zbavit 
  • Perte při teplotě 60 °C 
  • Snažte se omezit těžké závěsy, koberce a plyšové hračky. Koberce často vysávejte, noste pantofle, hračky perte
  • V domácnosti by vlhkost neměla překročit 50 %
  • Existují speciální vysavače s UV lampou, které jsou vhodné na postele, polštáře a přikrývky

  Odstraním roztoče vysáváním?

  Záleží. Pravidelné vysávání pomocí rotační a vibrační hubice je vítáno, a určitě si tím velmi pomůžete. Bohužel až do hloubky se s hubicí nedostanete. A uložení lůžkovin do neprodyšného vaku a následné vysátí vzduchu, bohužel nic moc neudělá.

  Vhodnou volbou jsou UVC antibakteriální vysavače. Naklepávací hlava roztoče uvolní a následně zasáhne UV světlem. HEPA filtr navíc zabrání tomu, aby se alergeny vrátily zpět do ovzduší.

  Pokud UVC vysavače nemáte, tak i přesto často vysávejte. Je to naprosto nezbytné. Nezapomeňte ani na utírání prachu na policích, lustrech a skříních. To, že prach nevidíte, neznamená, že ho jakýkoliv průvan nesfoukne z povrchu na zem. Čím méně lapačů prachu, tím lépe.

  Jaký vysavač pro alergika?

  Pří výběru se spíše zaměřte na filtrační schopnost daného vysavače než na to, jestli je sáčkový či bezsáčkový.

  Centrální vysavače

  V případě, že máte dům, doporučujeme pořídit centrální vysavač. Během vysávání se v místnosti nevíří vzduch, jelikož jde nasávaný vzduch do sklepních nebo technických prostorů do filtrace a pak ven. Navíc jsou centrální vysavače velmi tiché a ekonomické.

  Sáčkové vysavače

  Klasický sáček dokáže roztoče zachytit celkem bez problému, ale u výtrusu už je to o něčem jiném. Proto volte antialergenní sáčky. Nelze je nainstalovat na všechny vysavače, proto si prvně zkontrolujte, jestli to u vašeho vysavače jde. Pořizujete nový? Poohlédněte se po těch, které v sobě mají HEPA filtr, který si s alergeny umí poradit.

  Bezsáčkové vysavače

  Kvalitní bezsáčkové vysavače s dobrou konstrukcí a HEPA filtrem jsou pro alergiky dobrou volbou.

  Vyprazdňování nádoby na filtr, stejně jako čištění filtrů, přenechte někomu, kdo alergie nemá.

  Vodní vysavače

  Nejjemnější částečky prachu (např. spory plísní) jsou hydrofobní. To znamená, že odpuzují vodu. Proto musíte vybírat vodní vysavače s HEPA filtrem. Bez něj vystavíte alergika velké dávce alergenů.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje

  Super Magazín

  Chceš mít aktuální přehled o publikovaných článcích? Zanech nám svůj e-mail.