6.6 C
Prague
Sobota, 24 září, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Škrabadla ochrání váš nábytek před ostrými drápky chlupatého miláčka

  Každý, kdo někdy choval psa nebo kočku, už zažil co vše dokáží zničit. Jsou sice roztomilí, ale ať už dováděním nebo naprosto nechtěně, dokáží ledacos poškodit a zničit. Kočky rozhodně netrpí ani zdaleka psím nešvarem rozkousat a rozdrápat cokoliv, co považují za hračku.

  Mají ale naprosto jiný problém. Kočičí drápky jsou přizpůsobené k tomu, aby kočka mohla pevně a hbitě pobíhat i po šikmých plochách. K tomu jí slouží ostré drápky, které se kočka snaží sama od sebe pravidelně obrušovat. A právě obrušováním kočka ničí nábytek, zdi, dveře nebo dokonce podlahu. Pokud tedy nemá jinou možnost, kterou jsou pečovatelské pomůcky – škrabadla pro kočky.

  Co to vůbec škrabadla pro kočky jsou?

  Pokud jste noví chovatelé, tak vám pojem škrabadlo moc říkat nebude. Mnohem častěji se používá mezi lidmi název „domeček pro kočky“, který už určitě zná každý a dokáže si tak škrabadla okamžitě vybavit.

  Jedná se o menší kaskádovité domečky, které kočce nabízí nejen místo k okamžitému pohodlnému odpočinku, ale dokonce i možnost se vyblbnout a případně se v domečku mnohdy také schovat. Velikost škrabadla by se měla přibližně řídit podle velikosti kočky, ale všeobecně platí pravidlo, že je lepší brát vždy větší než menší. Menší kočky si dokáží stejně poradit, jsou to atletická zvířata. Ale pokud se větší kočka do škrabadla nevejde, je to už problém.

  Škrabadla se vyrábí v desítkách různých možností

  Škrabadla jsou víceméně sestavou jednotlivých desek na kterých mohou být zmíněné domečky a další objekty. Velikost škrabadla je víceméně libovolná. Najdeme tak v nabídce obchodů škrabadla o nejmenších rozměrech, ale není výjimkou ani škrabadlo se spoustou ploch a hraček, které dokáže zabavit i několik koček najednou.

  Škrabadla mají většinou udělaný příjemný plyšový potah, který nabízí kočce dostatek komfortu při odpočinku. Některá jsou dokonce vybavena nejen plošinkami, kde kočka může odpočívat, ale rovnou i miskami připomínajícími naše houpací sítě.

  Jaké užití může škrabadlo pro kočky mít?

  Jak už název napovídá, je škrabadlo určeno k tomu, aby si zde kočky obrušovaly svoje drápky a tím tak držely přirozenou délku. To ale rozhodně není jen jediný účel, kterým se škrabadlo může prezentovat.

  Škrabadlo se totiž v průběhu času stane svrchovaným územím, které si kočka přivlastní jako svůj domov. To je naprosto správně, protože přesně tohle od škrabadla požadujete a chcete. Kočka, jinak velice teritoriální tvor, se tak namísto značení míst po celém bytě pomocí feromonů v moči soustředí jen na svoje místo. To na druhou stranu musíte vy akceptovat a smířit se s tím, že mohou kočky zanechávat také lehkou pachovou stopu na označení svého teritoria.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje