6.6 C
Prague
Sobota, 1 října, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Šetříme za energie: Jak na významnou úsporu za elektřinu a vodu?

  Ceny za elektřinu se stále zvyšují a nevypadá to, že by tento trend měl být v nejbližších letech u konce. Stejně tak je tomu i v případě cen vody. Máme pro vás tipy, se kterými ušetříte skutečně významné částky.

  Vlastní sluneční elektrárna

  Tento trik mohou využít vlastníci novostaveb i stávajících obydlí. Fotovoltaická elektrárna na vaší střeše vám zajistí tu největší úsporu. Tímto způsobem se můžete stát zcela nezávislí na cenách z distribuční sítě. Fotovoltaika vám navíc umožní prodávat přebytky své elektřiny do distribuční sítě, nebo s jejich pomocí ohřívat teplou užitkovou vodu pro vaši domácnost. Vlastní sluneční elektrárna navíc neprodukuje žádné emise, ale jen využívá přírodní zdroj – sluneční paprsky.

  Snížení spotřeby elektřiny

  Fotovoltaika není nic pro vás, a navíc není možné, aby na vašem domě byla postavena fotovoltaická elektrárna? V tom případě se musíte uchýlit k jiným způsobům, jak ušetřit. Bohužel se již nebude jednat o tak významnou úsporu, ale stále si pro sebe dokážete ušetřit až několik stovek či tisícovek ročně. Jak na to? Důkladně vypínejte všechny elektrospotřebiče vždy, když s nimi zrovna nepracujete. Notebook, televize, tablet – všechny spotřebiče vypněte, a to včetně tlačítka stand by. V místnostech si nainstalujte úsporné žárovky a snažte se svítit pouze tam, kde se momentálně pohybujete.

  Snížení spotřeby vody

  Věděli jste, že klasickým mytím nádobí se významně zvyšuje i spotřeba vody? Pořiďte si malou myčku a zvolte úsporný mycí program pro vaše nádobí. Takto snížíte spotřebu své vody. Popřemýšlejte také, jak by se dala využít užitková voda ve vaší domácnosti. Například soustava nádrží na dešťovou a šedou vodu je státem dotovaná možnost, jak snížit své náklady na domácnost, a jak zároveň přispívat k většímu využití vody.

  Už víte, která úsporná řešení budou pro vás vhodná?

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje