6.6 C
Prague
Neděle, 5 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  S čím jako OSVČ musíte počítat?

  Postavit se v rámci profese na vlastní nohy to chce nejen kupu odvahy, ale samozřejmě i čas, který budete věnovat studování všeho, co musíte zařídit, zajistit a následně splňovat. Osoby samostatně výdělečně činné začínají získáním živnostenského oprávnění fungovat sami na sebe. A i když se stávají svým vlastním pánem, mají nejen svá práva, ale samozřejmě také povinnosti. Na to upozorňuje advokát Vojtěch Pospíšil.

  Počítejte s jistou mírou rizika

  Domnívat se, že vás nemohou vyhodit z vašeho zaměstnání, je samozřejmě mylné. Všichni podnikatelé, živnostníci i další OSVČ se staví na vlastní nohy s jistou mírou rizika. Tato „koule na noze” je například v podobě nesplácení faktur odběrateli, také může být v podobě nepromyšleného záměru.

  Velký pozor si dejte v případě, že budete nuceni velmi rychle ukončit samostatně výdělečnou činnost, během které jste si však vzali úvěr na podnikání. Tato půjčka nezaniká společně s živností, ale je nutné ji splácet i v následujících letech, i když samostatně výdělečnými již nejste.

  Dovolená? Neplacená

  Stejně jako klasický zaměstnanecký poměr, i přesun na volnou nohu má své značné nevýhody. Kupříkladu sem spadá i neplacená dovolená. Jako živnostníci jste sami sobě pánem. Chcete mít volno? Můžete ho mít, ale k proplacení volných dnů nedojde.

  Jako zaměstnanci od svého zaměstnavatele dostáváte potřebnou dovolenou, jako OSVČ však nikoliv, protože, jak z textu vyplývá, žádného zaměstnavatele nemáte.

  Administrativa na vlastních bedrech

  Co je důležité si také ještě před zřízením živnostenského oprávnění uvědomit, je fakt, že vám na bedrech dřímá povinná administrativa. V zaměstnání se o ni postará účetní, jako OSVČ se o to musíte starat sami, případně si potřebnou pomoc najít a zaplatit.

  Do administrace patří komunikace hlavně s úřady, a to nejen na začátku roku, kdy dochází k odevzdávání daňového přiznání.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje