6.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Red Bull na odchodu z F1?

  Už nějakou dobu se spekuluje o tom, že pokud Red Bull nedokáže s Ferrari vyjednat dodávky motorů v tovární specifikaci, tedy stejných, jaké budou mít k dispozici Sebastian Vettel a Kimi Raikkonen, stáhne se z Formule 1. Nechce totiž plnit roli zákaznického týmu. Nedivme se, vždyť Red Bull byl zvyklý, že byl z hlediska motorů vždy považován za tým tovární, který dostává to nejlepší. Neuspokojivé výkony motorů Renault však přiměly rakouskou stáj, aby se už pro příští rok začala poohlížet po jiných motorech. Jako první padla volba logicky na Mercedes, který disponuje momentálně nejlepším motorem ze všech čtyř dodavatelů. U Mercedesu si ovšem jsou vědomi toho, že Red Bull dokáže postavit kvalitní a rychlý vůz, který by mohl dominantnímu týmu pořádně zatopit. K dohodě tedy nedošlo.


  Red Bull se tedy zaměřil na Ferrari, ovšem problém je ten, že Maranello nechce Red Bullu dodávat nejnovější specifikaci motoru. Stejně jako svým ostatním zakázkovým týmům – Sauberu, Manoru a od příští sezony i novému týmu Haas – nabízí rok starou specifikaci, tedy pro sezonu 2016 letošní motory. Toto rozhodnutí zdůvodňuje Ferrari výrobními kapacitami. Vyrobit jeden nový motor nejsilnější specifikace zabere cca 14 dnů a stojí nemalé peníze. Aby Ferrari mohlo vyrábět takové motory pro dva týmy, muselo by zvýšit počet zaměstnanců, navíc rozpočet i plán na příští rok už je schválen.

  Co tedy Red Bullu zbývá? Možností je více. Mohou kývnout na to, co nabízí Ferrari, a jezdit s rok starým motorem. Mercedes je ze hry, ten motory Red Bullu dodávat nebude. Honda by se spoluprací neměla problém, ovšem až od sezony 2017, protože nyní má stále dost starostí sama se sebou a McLarenem. Málo kdo ale ví, že Red Bull může stále zůstat u motorů Renault. Ačkoliv rakouská stáj vyslovila záměr najít si od příští sezony jiného dodavatele, smlouva na příští rok oficiálně zatím rozvázána nebyla.

  Otázkou je, zda majitel týmu Dietrich Mateschitz bude stát o další sezonu, ve které Red Bull nebude patřit do úplné špičky startovního pole. Rakouský podnikatel si velmi rychle zvykl na úspěchy a nyní, když se nedaří, je frustrován. Reálně tedy hrozí, že se z F1 stáhne nejen Red Bull, ale také jeho juniorka Toro Rosso. Startovní pole by tak rázem přišlo hned o čtyři vozy. O tom, že by někdo tyto dvě stáje odkoupil, přejmenoval a dále provozoval nemůže být řeč. Jednak je na to již opravdu pozdě, jednak by to stálo obrovský balík peněz, ale také Dietrich Mateschitz se vyjádřil v tom smyslu, že stáje zkrátka na prodej nejsou. Alespoň dočasný konec kariéry by to mohlo znamenat pro Daniela Ricciarda i Daniila Kvyata, protože sedačky na příští rok už jsou obsazeny. Zajímavý souboj by se jistě strhl o získání Maxe Verstappena z Toro Rosso – svůj zájem o talentovaného mladíka dávají najevo Ferrari i Mercedes. Oba týmy by mu byly nejspíš schopné zajistit sedačku v některém ze svých partnerských týmů, podobně jako Ferrari umístilo Julese Bianchiho ke stáji Marussia Manor. Šéf stáje Mercedes Toto Wolff byl navíc s Verstappenem a jeho otcem Josem, který je zároveň jeho manažerem, viděn v paddocku při dlouhém rozhovoru.

  Jak se podle vás celá situace vyvine? Zůstane Red Bull ve Formuli 1?


  foto: www.infiniti-redbullracing.com

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje