6.6 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Případ Vukadinovič: Zlín musí být nekompromisní

  Dalo se to čekat. O nejlépe hodnoceného hráče podzimu v české lize bude zájem. Zlín už se zdá být Vukadinu Vukadinovičovi malý. Není tedy divu, že srbský rychlík chce za každou cenu chytnout laso z pražské Slavie a v šestadvaceti letech se posunou v kariéře zase o stupínek výš.


  Na to ale vedení po podzimu čtvrtého celku ze Zlína neslyší. Boss Zdeněk Červenka vystavil jakýmkoliv exportům stopku. Odchod stopera Hájka do Plzně a úprk šutéra Harby do Jižní Korey, toť vše. Žádné další oslabování kádru, který může na jaře reálně usilovat o poháry.

  Teď je tu však Vukadinovič, který si chce i přes platnou smlouvu přesun do Slavie vytrucovat. Alespoň podle vyjádření, které poskytnul médiím. „Musím si o tom promluvit s majitelem. Nechci se hádat, ale o přestup mám enormní zájem,“ vypadlo ze srbského expressu. „Mluvil jsem s agentem i se Slavií. Hodně mě chtějí. Bude se tam hrát o titul, o Ligu mistrů. Je to pro mě výzva,“ pokračoval.

  Zarážející je ovšem tato věta: „Když budu nespokojený, tak jsem pro klub k ničemu.“ Nemohu se zbavit dojmu, že tímto výrokem si chce Vukadinovič přestup vytrucovat stůj co stůj. Jistě, zřejmě mluvil v emocích, navíc bálkánská hlava funguje, jak známo, často jako Papiňák. Dost možná ofenzivní štírek vychladne, v což doufá také zlínský kouč Bohumil Páník.

  Druhý úhel pohledu ovšem hovoří o tom, že takhle by se profesionál chovat neměl. Hráčovy výroky údajně pořádně nadzvedly ze židle realizační tým Zlína, sportovního manažera Zdeňka Grygeru především. Nedivím se a nabízím otázku: Na co jsou pak hráčské smlouvy, když se nedodržují? Vždyť Vukadinovič před rokem podepsal smlouvu na dva a půl roku. A teď bude rok a půl před jejím vypršením dělat drahoty?

  Chápu jej. Chce to zkusit v mužstvu, které je ekonomicky silnější, tudíž výplatní páska pro autora podzimních dvou branek a osmi asistencí by jistě vykazovala v Praze vyšší čísla než v provinčním moravském klubu. Navíc Slavia v zády se silným čínským partnerem bude pravděpodobně rok co rok atakovat nejvyšší příčky a bojovat o poháry, zatímco ve Zlíně, přiznejme si to, nelze s něčím podobným počítat. Chápu ovšem i Zlín.


  Za rok a půl, co je v lize, přišel již o Železníka (Slavia), Poznara (Plzeň), Hájka (Plzeň). Jde o výčet hráčů, kteří byli pod smlouvami a všichni byli stěžejními plejery. A logicky nechce být za fackovacího panáka, který odkýve přestup každému, kdo chce zkusit štěstí jinde. Navíc, ač to mnohdy tak nevypadá, fotbal se hraje pro fanoušky. A ti zlínští nejsou hloupí, aby nepoznali, jestli chce klub hrát v lize důstojnou roli, nebo být jen odbytištěm pro „velké žraloky“ z Plzně, Sparty či Slavie.

  Vedení musí jasně ukázat: máme ambice, chceme hrát co nejvýš, udržíme tedy v kádru rozdílové hráče. To je signál pro fanoušky, že má smysl chodit na fotbal. Mimochodem, v případě „Vukadinovič“ nejde pouze o spor mezi hráčem a jeho klubem. Shoda nepanuje ani mezi vedením Zlína a Slavie. Sešívaní údajně za Vukadinoviče nabízí včetně možných bonusů 15 milionů korun, protistrana žádá 40 milionů.

  Řekněme si narovinu, taková částka za hráče, který nemá na kontě jediný start v reprezentaci ani v pohárovém utkání, nestojí na reálných základech. Na stranu druhou 12 milionů na ruku plus případné bonusy? Z mého pohledu by v Edenu měli přece jenom trochu přitlačit. Ale abstrahujme nyní od financí.

  Nejhorší na celém případu je, že v konečném důsledku může utrpět největší újmu sám hráč. V Baťově městě nelze očekávat, že by Vukadinovič skončil v béčku. Ne, na tohle Bohumil Páník nehraje. Ovšem rozladěný fotbalista nikdy nebude podávat takové výkony, jako když je v pohodě. A tak o něj rázem může přestat být zájem, navíc interest od reprezentačního kouče Jarolíma (Vukadinovič požádal o české občanství) jistě pak také nebude tak žhavý.

  A navíc, Zlín může dát najevo, že za čínské peníze si také nekoupíte, co chcete. Ať už je slávistické pumpování peněz do kádru pro ligu jakkoliv prospěšným oživením. Ne, ševci musí být tvrdí a nesmlouvaví!

  Vábení srbského záložníka ještě jistě nebere konce, bude moc zajímavé sledovat, jak celá věc dopadne. Jen pozor, ať není nakonec „bitý“ samotný fotbalista. Byla by to velká škoda.

  Foto: sport.nova.cz


   

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje