6.6 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Preview 5. hracího dne: Alaba proti muži v teplákách

  Ještě čtyři týmy, které se kvalifikovaly na letošní šampionát, se nepředstavily na francouzských zelených pažitech. Stane se tak právě dnes. Ve skupině F změří v úterý síly Rakousko s Maďarskem a Portugalsko s Islandem. Kdo si vytvoři nejlepší výchozí pozici?


  Rakousko – Maďarsko (18:00, Bordeaux)

  Kdepak, Rakušané již nějakou dobu nepatří mezi otloukánky. David Alaba, „Ferda Mravenec“ z Bayernu Mnichov, je jen první vlaštovkou, která má pomoci Rakušanům vzlétnout až k nebesům. Kapitán Christian Fuchs, nedílná součást letošního vítěze Premier League, Marko Arnautovič ze Stoke City, habán Janko z Basileje… to všechno je záruka mužstva, které nebude radno pocenit. „Všichni jsme stoprocentně připraveni na to, abych předvedli náš nejlepší výkon. Maďaři jsou silní v defenzivě, navíc jsou schopní rychle přejít do protiútoku. Našim cílem je zvítězit a vstřelit co nejvíce branek,“ směle prohlásil kouč Koller.

  Proti budou nevyzpytatelní Maďaři. Zdá se, že jejich nejlepší časy již dávno pominuly. Zlatá éra začátku 50. let, kdy v kádru působila tehdejší hvězda Ferenc Puskás, je nenávratně pryč. V roce 1952 vyhrálo Maďarsko Olympijské hry. O dva roky získali na mistrovství světa stříbrné medaile, byť ve finále proti Západnímu Německu již po pár minutách vedli 2:0. Na Mistrovství Evropy se Maďarsko dostalo dvakrát – v roce ME 1964 skončilo třetí a v roce 1972 čtvrté. Od té doby? Ani ťuk. Teprve nyní svěřenci německého kouče Storcka alespoň trochu oprášili zašlou slávu, když se zásluhou úspěšné zvládnuté baráže s Norskem kvalifikovali na probíhající EURO.

  V kádru temperamentních Maďarů nenajdeme žádná jména světového lesku, byť Dzsudzsák z Bursasporu či Szalai z Hannoveru nejsou žádná ořezávátka. Přesto stojí za zmínku osoba brankáře Királyho. Ano, je to onen muž v teplákách, který se ve fotbalovém světě, kde je móda na denodenním pořádku, svým „úborem“ malinko vymyká. 40letý veterán, který se s velkou pravděpodobností objeví mezi tyčemi, svou image obhajuje: „Kdysi mi tepláky přinesly štěstí, a od té doby nenosím nic jiného. Vůbec mě nezajímá, jak v nich vypadám.“ Především na něm bude, aby zastavoval útoky favorizovaných soupeřů.

  [kads id=“5645″]

  Tip redakce: Rakousko – Maďarsko 2:0


  Portugalsko – Island (21:00, Saint-Étienne)


  Jako přízrak působilo mužstvo Islandu v kvalifikační skupině. Dokázalo obrat o všechny body Nizozemce, Turky a v jednom případě také české reprezentanty. Mužstvo trenérského barda Lagerbäcka zdobí zejména houževnatost, bojovnost a důraz v osobních soubojích. Jeho největšími oporami jsou především záložníci Gunnarsson (Cardiff) a Gylfi Sigurdsson (Swansea). Známou tváří je také veterán Eidur Gudjohnsen, jenž ale začne nejspíše na lavičce náhradníků. Mužstvo, pro které je to vůbec první velký turnaj v jeho historii, si bude muset dát pozor především na Cristiana Ronalda.

  „Každý ví, že je to jeden z nejlepších hráčů na světě. I když se budeme snažit ho zastavit, jde vždy o to hrát proti všem,“ odmítá Lagerbäck, že by veškerou pozornost jeho hráči soustředili na hvězdu Realu Madrid. Ano, Portugalsko disponuje celou řadou dalších individualit. Mountinho (Monaco), Nani (Fenerbahce) a také velezkušený stoper Ricardo Carvalho. Kouč Santos varuje před nevyzpytatelným soupeřem: „Čeká nás soupeř, který je fyzicky, takticky i organizovaně velmi dobře připravený. Udělá vše pro to, aby zlomil naší vůli,“ je si vědom Santos. Portugalsko léta čeká na velký úspěch, pro Ronalda je šampionát navíc jednou z posledních možností, jak ke svým úspěchům na klubové scéně přidat i nějaký na té mezinárodní.

  [kads id=“5645″]

  Tip redakce: Portugalsko – Island 1:0

  Foto: skysports.com

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje