6.6 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Pražské derby je tu! Preview zápasu Slavia – Sparta

  Rozjetá Slavia, která v minulém kole zaváhala v Liberci (1:1), čímž přepustila průběžnou první pozici úřadujícímu mistrovi z Plzně, proti trápící se Spartě, jejíž výsledky a výkony v posledních kolech mají k ideálu na míle daleko. Je tu 287. derby mezi největšími pražskými rivaly. Derby pražských „S“.

  Slávisté budou mít výhodu domácího prostředí, hnát je bude dávno vyprodaný Eden. V utkání budou jednoznačným favoritem. I když… Derby favorita nemá, jak praví letitý fotbalový zákon. „Vidím to úplně stejně. Já si myslím, že derby je z tohoto pohledu specifické a nezáleží v té chvíli, kde se mužstva v tabulce nacházejí a jaký mají bodový zisk. Čeká nás těžký soupeř a podle toho se na to také připravujeme,“ je opatrný kouč domácích Jaroslav Šilhavý v rozhovoru pro oficiální stránky Slavie.


  Optikou aktuální formy si ovšem sešívaní musí roli favorita derby připustit. O vítěznou sérii, jež čítala sedm utkání, přišli až poslední kolo ve zmiňovaném utkání v Liberci. Série bez prohry trvá již neuvěřitelných 16 utkání! Naposledy padl klub s hvězdou ve znaku 28. srpna 2016 v Plzni. Právě tehdy byl odvolán tehdejší kouč Dušan Uhrin mladší. Pod jeho nástupcem Šilhavým Slavia ještě neprohrála. A prošedivělý sympaťák by jistě nerad zažil první pocit porážky právě proti odvěkému rivalovi.

  „Musím říci, že derby je pro mě mnohem více než ostatní zápasy. Sparta a Slavie, to jsou rivalové odjakživa, přece jen zápasy s Plzní nemají tak bohatou historii jako má derby. Určitě to řadím výše, i když bodově a výsledkově to ve finále vyjde na stejno,“ přiznává Šilhavý, pro něhož bude trochu pikantní také to, že na lavičce soupeře se objeví Petr Rada, jeho kamarád a spoluasistent kouče Brücknera ze slavné éry české fotbalové reprezentace. Slavii bude chybět vykartovaný univerzál Sýkora.

  To Sparta má starostí víc než dost. Aktuálně se krčí na 3. místě tabulky, na svého rivala v současné chvíli ztrácí už hrozivých 9 bodů! Po utkání s Mladou Boleslaví byli od A mužstva odveleni David Holoubek s Tomášem Požárem. Kormidla se ujal zkušený Petr Rada, který vedl mužstvo již v posledním utkání se Zlínem (0:0). Za tak krátkou dobu samozřejmě nemohl radikálně změnit herní projev svého týmu. Nyní měl celou reprezentační pauzu na to, aby přetvořil mužstvo k obrazu svému.


  Narozdíl od Slavie, které scházela celá řada reprezentantů napříč všemi možnými kategoriemi a trénovala v devíti lidech, byla Sparta až na brankáře Koubka a Aleše Čermáka, jenž nastoupil do dvou přípravných utkání reprezentační jednadvacítky, kompletní. Tedy až na stále početnou marodku zraněných hráčů. Kromě Tomáše Rosického, pro kterého sezona skončila, nebudou k dispozici dlouhodobě zranění Martin Frýdek, Ondřej Zahustel či Lukáš Juliš. Nenastoupí zřejmě ani řízný obránce Costa.

  Otazník visí také nad startem kapitána Davida Lafaty. „Důležité je, aby se uzdravili všichni hráči. Samozřejmě, David má svou kvalitu a je to gólový hráč. Máme ještě čtyři dny, takže uvidíme, jaký bude jeho stav, v jaké kondici David bude, a jak se bude cítit. Musíme ještě počkat. Ale bylo by to plus, měli bychom směrem dopředu více možností,“ doufá trenér hostů Petr Rada v dobrý zdravotní stav 35letého matadora.

  58letý kouč přiznal, že měl směrem k mužstvu co říct. „Nechci hodnotit to, co tu bylo předtím, to mi nepřísluší. Na hráčích ale je určité zbystření vidět. S větší částí kádru se neznám, takže nevědí, co čekat. Za těch čtrnáct dní jsme se ale poznali, měl jsem i individuální pohovory. Myslím, že není ke škodě, když jsou hráči trochu více na pozoru,“ prohlásil.

  Jaký recept nachystá pro své hráče, je otázkou. Záložník Lukáš Mareček ale jeden nabízí. „Je třeba se na to dobře připravit jak fyzicky, tak psychicky. Musíme chodit důrazně do soubojů, nedostat gól ze standardky a sami nějaké góly dát,“ hlásí pro oficiální stránky Sparty. „Jestli je Slavia favorit, tak pro nás jen dobře. Ale nehledě na postavení v tabulce, derby je odlišný zápas, než kterýkoliv jiný. Favorit v něm úplně nebude, i my chceme vyhrát,“ burcuje Mareček.

  Je jasné, že na hřišti se půjde na krev. Nikdo nedá nikomu ani centimetr hřiště, dá se čekat tuhá bitva na hranici sebeobětování. „Je to především naše obrovská šance, jak se dostat zpět na dosah předním místům. Pro úspěch uděláme maximum,“ tvrdí další ze sparťanských záložníků Aleš Čermák. „V klubu je celkově pohoda. Cítím přirozené klima, všichni jsou v pohodě, baví se a táhnou za jeden provaz. To je tady skvěle nastavené. Třeba ve Spartě to tak není,“ trochu si do svého soupeře rýpl Antonín Barák, opora Slavie.

  Tip redakce:
  SK Slavia Praha – AC Sparta Praha 1:0  https://smag.cz/fotbal/sk-slavia-praha-ac-sparta-praha-_-live-stream/


  koláž: www.isport.cz

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje